Il doare urechea

Il doare urechea | Autor: Oana

Link direct la acest mesaj

Buna.
Paul (3 ani 4 luni) mi-a facut o criza de plans si zicea ca il doare urechea. Dupa ce a plans vreo juma de ora a adormit. Prima data m-am gandit la masele, dar molarii si cei primari si cei secundari i-au iesit deja. Apoi m-am gandit la otita. Pentru asta am auzit ca Zinnatul ar fi indicat. Este sambata si nu gasesc pe nimeni la medicul de familie. Ma gandesc daca mai continua asa ca il doare urechea sa incep sa ii dau Zinnat? Aveti vreun sfat?

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze
oana5874@yahoo.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sveronica spune:

E foarte greu sa te iei dupa sfatul cuiva.Oricum parerea mea este ca si in cazul otitei nu are rost si nu e indicat sa te repezi la Zinat ( 1. E puternic, 2. Daca a adormit si s-a linistit poate ca e ceva pasager si cand se va trezi nu va mai acuza dureri).Dar, inainte de a-ti spune dr. ce sa faci, poate incerci cu niste picaturi care se pun in urechiuta si calmeaza, chipurile, durerile.Spun chipurile, ptr.c eu le-am pus copiilor mei cand au avut probleme dar nu au simtit nici o schimbare in bine.Parca tot mai bun a fost un pic de ulei incalzit picurat in urechea care doare.
Sfatul pe care l-am retinut de la alte mamici este acela ca, in cazul otitei, sa-l culci pe o pernita, sa stea cu capul mai sus, ptr. ca in timpul somnului presiunea este mai mare si de aceea se plang de durere mai mare in timpul somnului.Oricum sa ne dai de veste cand se trezeste.PA si sanatate.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Mama imi punea un saculet cu sare cald.Calmeaza durerea si e recomandat si la otita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozana mea a plans ca o doare pt. prima data urechiusa acum o luna. Am mers la policlinica Budimex la cabinetul ORL a doua zi si dr. i-a diagnosticat otita de insotire (data de o sinuzita) si a primit tratament cu amoxiclav si ophtamesone - N. Gratiela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

oana, sunt hirsita in ale otitelor, eu stiu de la dr. orl-st ca singurul lucru pe care-l faci pina ajungi la el este sa ii pui saculetii cu sare, calzi cit poate suporta si in nas colargol.

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Fetelor, s-a trezit dupa vreo ora jumate si vesel mi-a zis: "mami nu ma mai doare urechea, hai sa mergem la piata".
Imi mai zisese ceva la inceput de genul ca s-a lovit cu telefonul de ureche ... dar eu nu l-am vazut... poate intr-adevar s-o fi lovit si de aia l-a durut...
Sper ca asta a fost si sa fi fost doar o alarma falsa. Oricum mersi pentru ponturile cu ulei cald si saculet cald daca va fi vreodata cazul le voi aplica.

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze
oana5874@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Ce ti-e si cu copii nostri! Bine ca e sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

S-ar putea sa-l mai doara... Cu Adi am patit-o la fel... A doua zi il durea iar...
Noi am fost la dr. care s-a uitat in ureche si a spus ca este rosie si ne-a dat picaturi otocalm sa-i punem, i-a trecut in doua zile... daca nu are temperatura nu te grabi sa-i dai antibiotic... Picaturile astea sunt antiseptice... si analzegice...nu au antibiotic...
Sanatate la pui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Si mie mi-a zis pediatrul, cand Toma acuza dureri de urechi corelate cu o raceala prelungita, ca nu trebuie sa-i dau antibiotic ca e suficient doar tratament local cu Otocalm si, asa cum zicea o mamica inainte, caldura in zona urechii.
Din cate am inteles antibiotic se administreaza doar in caz de otita medie sau interna insotita de febra.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdyB spune:

Zinatul este foarte puternic si dezvolta rezistenta la antibiotice si la oamenii maturi nu numai la copii. Ar trebui sa eviti sa-i dai Zinat daca ii poate trece si cu altceva. Altfel, cand se mai imbolnaveste, numai cu Zinat ii va trece si Doamne fereste de ceva mai grav.......

Mergi la inceput