tampoane interne pro sau contra

tampoane interne pro sau contra | Autor: carla2005

Link direct la acest mesaj

Fetele, eu folosesc tampoane interne de vreo cativa ani, si abia acum am aflat ca nu ar fi chiar foarte igienice. Eu le foloseam in mod regulat deoarece am CM foarte abundent ....acum nu stiu ce sa mai fac? Ce probleme pot aparea de la tampoanele interne?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Carla, in principiu nu apare decat sindromul socului toxic, dar asta daca n-o faci din prima n-o mai faci deloc din cate stiu eu. In rest... si eu folosesc si dr. nu a zzis niciodata ca ar fi ceva "necurat" cu aceste tampoane, deci...

Nane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:


si eu folosesc de foarte multi ani tampoane interne si mi se super! e mult mai confortabil, nu trebuie sa-ti faci probleme ca te patezi sa ca risti sa miroasa neplacut (stiti ce vreau sa zic), iar despre acel sindrom, am auzit ca se poate face asa ceva numai in cazul in care folosesti un tampon mai mare decat cantitatea de lichid care se produce si atunci el absoarbe si alte chestii numite flora vaginal. cel putin asa am auzit! sper sa nu spun prostii!!!!!

Emily


Inima cunoaste ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste

http://photos.yahoo.com/emilyjeuly

http://daisyPath.com/days/060715/0/1/+1/1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu sunt contra...si din motive pe care ti le poate spune orice medic bine intentionat care nu doreste sa faca vanzare de ob-uri

parca mai e un subiect cu multe pagini despre asta... pana la urma fiecare alege ce i se potriveste mai bine. eu prefer always normal.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Pe mine sincer ma sperie ranile pe col, si imi e sa nu fac de la ele vreo ranaceva ....eu stiu, or avea vreo legatura? Oricum m-am hotarat sa le folosesc doar cand e absolut necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

quote:
Originally posted by carla2005

Pe mine sincer ma sperie ranile pe col, si imi e sa nu fac de la ele vreo ranaceva ....eu stiu, or avea vreo legatura? Oricum m-am hotarat sa le folosesc doar cand e absolut necesar.



Carla, nu faci rana de la ob-uri, ci de la spermicide locale. Cel putin mie asa mi s-a-ntamplat. Sau poate de la tampoane interne cu aplicator (gen Tampax). Eu folosesc ob-uri de 10 ani si n-am avut nici o problema de la ele. Rana am avut, dar cum am zis de la spermicide. De cand am cauterizat-o au trecut 6 ani si n-am mai avut nici o problema....

Jocelyn despre ce motive vb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Nane, ginecologii au constatat ca daca folosesti numai tampoane interne tot timpul, mucoasa vaginala se poate irita, cheagurile pot fi oprite, ceea ce ar trebui sa curga in exterior nu se elimina la fel iar microbii sunt la ei acasa intr-un asemenea mediu. Astea care pot determina probleme in timp.
Nu cred ca este ginecolog care sa recomande cu toata caldura folosirea tampoanelor interne fara a le alterna cu absorbantele obisnuite.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda30 spune:

Eu am folosit la mare tampoane interne si m-am simtit bine cu ele ce-i drept! Am mai folosit si dupa ca de... si ... acum nu stiu daca de la ele sau din alte cauze, insa d-a manifestat dupa ce am folosit ob-uri, am ramas cu o usturime si o scurgere. Asa ca am renuntat la ele si folosesc tampoane externe.
Probabil ca e in functie si de organism cum le suporta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

si eu folosesc de multi ani (vreo 10) tampoane ob dar in prima zi si de multe ori si a doua zi -daca nu tre' sa merg undeva - folosesc din cele externe -always- pt. curge prea abundent si tre' sa le schimb aproape din ora in ora si eu nu cumpar din cele super doar normale
nu am avut nici eu probl. cu ele deci sunt pentru

mama de ingeras Norbert (07 dec 2003)

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/jozsae/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Si eu folosesc tampoane interne de 6 ani..si n-am
avut nici o problema..Am intrebat si Dr. si mi-a zis
ca daca pe mine nu ma deranjeaza..pe el nici atat...
Cred ca depinde de fiecare..



http://community.webshots.com/user/zozela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

io-s moarta fara ele...mai ales k eu nu port chilot normal niciodata..dar oricum...cele externe mi se par tare incomode..

MirelaV
pupicei pe burticei

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59447" target="_blank">Racusori
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60657" target="_blank">5 Lei pentru Mariuca

Calitati: cea mai mare calitate a mea este aceea ca nu am decat un singur defect. Defecte: defectul meu (singurul de altfel) este acela ca nu am nici o calitate..., dar ramane intre noi.

Mergi la inceput