Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Cabinetul Psi - consultatii de psihologie

Distonie neurovegetativa sau probleme cardiace

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

ingridnen
membru senior

Romania
bucuresti

3207 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 07/11/2005 :  16:53:42 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite ingridnen un Mesaj Privat

Distonie neurovegetativa sau probleme cardiace

Dragele mele,

poate are cineva un sfat si pentru mine. Incerc sa povestesc cat mai pe scurt: de vreo 5 ani am niste stari de rau, pe care eu le cataloghez ca provenind de la inima. Adica: senzatie de strangere in piept, intepaturi in zona inimii, dureri in umar/omoplat/bratul stang. Acestea apar in situatii variate: cand ma enervez, la efort, uneori si noaptea in somn. Intodeauna ma sperii foarte rau si ma gandesc "fac infarct si mor". Am facut pana acum nnnn EKG-uri, 2 EKG-uri la efort, un Holter. Am fost la mai multi medici. Toti imi pun diagnosticul "distonie neurovegetativa" imi dau retete cu calciu (pe care il iau) si cu calmante (de asta ma cam feresc). Pur si simplu am ajuns ca de la orice emotie sa am stari din astea. Ma enervez foarte repede, toate micile nazdravanii ale puiului ma scot efectiv din sarite, imi dau seama ca sant exagerata dar nu pot sa ma auto-calmez !
Precizez ca prima "criza" pe care am avut-o, acum vreo 5 ani, nu a fost declansata de un eveniment anume...
Nu stiu ce sa mai fac si incotro s-o mai iau (cu investigatiile). Acasa nici nu mai ma plang cand mi-e rau (sotul zice ca m-au vazut atatia medici si "nu mi-au gasit" nimic) si am impresia ca nici medicii nu ma iau in serios. Dar simptomele mele sant cat se poate de reale si de neplacute si de infricosatoare !
Astept orice sfaturi si incurajari !

Ingrid si Cristi 2 ani si 8 luni
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
cipcipcip
cipcipcip
De colo colo

Sweden, Suedia/Portugalia
1534 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2005 :  18:26:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicipcipcip Adauga semn de carte la raspuns Trimite cipcipcip un Mesaj Privat
Daca ai facut atitea electrocardiograme si nu ti-a iesit nimic poti sa fi sigura ca nu ai nimic la inima. Am patit si eu asa ca tine, tot distonie neurovegetativa, poate ceva mai usor, dar aceleasi simptome. Eu zic sa le ignori pe cit poti si sa incerci sa duci o viata fara stress atit cit se poate, sa dormi/maninci bine si sa faci sport si o sa vezi ca o sa-ti treaca in timp. O sa mai apara din cind in cind simptomele, eu cred ca stresul se manifesta la unii prin dureri de cap sau la altii dureri de stomac si la altii cu intepaturi la inima. Sa stii ca nu sint grave, e vorba doar de discomfortul tau si cu cit te gindesti mai mult cu atit o sa le simti mai acut.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

http://community.webshots.com/user/roxanabella
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
monica_s
monica_s
nou venit

Romania, Baia Mare
56 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/11/2005 :  12:56:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
quote:
Initial creeata de ingridnen

Dragele mele,

poate are cineva un sfat si pentru mine. Incerc sa povestesc cat mai pe scurt: de vreo 5 ani am niste stari de rau, pe care eu le cataloghez ca provenind de la inima. Adica: senzatie de strangere in piept, intepaturi in zona inimii, dureri in umar/omoplat/bratul stang. Acestea apar in situatii variate: cand ma enervez, la efort, uneori si noaptea in somn. Intodeauna ma sperii foarte rau si ma gandesc "fac infarct si mor". Am facut pana acum nnnn EKG-uri, 2 EKG-uri la efort, un Holter. Am fost la mai multi medici. Toti imi pun diagnosticul "distonie neurovegetativa" imi dau retete cu calciu (pe care il iau) si cu calmante (de asta ma cam feresc). Pur si simplu am ajuns ca de la orice emotie sa am stari din astea. Ma enervez foarte repede, toate micile nazdravanii ale puiului ma scot efectiv din sarite, imi dau seama ca sant exagerata dar nu pot sa ma auto-calmez !
Precizez ca prima "criza" pe care am avut-o, acum vreo 5 ani, nu a fost declansata de un eveniment anume...
Nu stiu ce sa mai fac si incotro s-o mai iau (cu investigatiile). Acasa nici nu mai ma plang cand mi-e rau (sotul zice ca m-au vazut atatia medici si "nu mi-au gasit" nimic) si am impresia ca nici medicii nu ma iau in serios. Dar simptomele mele sant cat se poate de reale si de neplacute si de infricosatoare !
Astept orice sfaturi si incurajari !

Spui ca ai fost la multi medici si nu au gasit nimic care sa arate ca ar fi ceva in neregula cu inima ta. Atunci ar fi posibil ca acele crize ale tale sa fie atacuri de panica. In astfel de atacuri teama este foarte intensa si apare acea senzatie de care spui tu - ca vei muri. Oricum, faptul ca ai aceste crize de 5 ani si inca esti printre noi inseamna ca sansa sa faci un infarct este extrem de mica (sau chia nula), asa ca incearca sa gandesti pozitiv. Ar fi interesant de stiut daca crizele incep brusc, cu toate simptomele, sau acestea apar pe rand facand astfel ca si frica sa creasca treptat.
Pentru a pune un diagnostic corect cred ca e necesar sa mergi la un psiholog si/sau psihiatru.

Monica
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

ingridnen
membru senior

Romania, bucuresti
3207 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/11/2005 :  13:43:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat
Multumesc cipcip, multumesc Monica !
Crizele astea incep gradat, dar culmea este ca nu am tahicardie (cum se intampla de obicei la atacurile de panica) ci din contra, pur si simplu am impresia ca inima nu mai bate deloc....
Acum vreo 3,5 ani am urmat mai multe sedinte la un cabinet de psihoterapie din Bucuresti, au fost bani aruncati, nu m-a ajutat cu nimic, cred ca nu am nimerit la "profesionisti"... de atunci nu am mai incercat..e drept ca nici ieftine nu sant sedintele astea...

Ingrid
Principesa
Principesa
membru junior

Romania, Bucuresti
811 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/11/2005 :  00:05:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Principesa un Mesaj Privat
Ingrid, fiecare persoana poate trai diferit dpdv emotional si corporal o stare de anxietate deci nu este obligatorie tahicardia. Simptomele pe care le descrii tu chiar daca nu sunt obiectivabile prin EKG sau alte investigatii, exista si sunt cu atat mai greu de suportat cu cat la ele se poate adauga si desconsiderarea celor din jur si autoculpabilizarea. Este un complex de stari cu care e ceva de lucrat. Nu stiu ce fel de psihoterapie ai urmat tu, dar din experienta mea, psihoterapia scurta cognitiv-comportamentala cu elemente de psihoterapie erikssoniana a fost foarte eficienta pentru cazurile de acest tip cu care am lucrat pana acum.
In plus, din studiile facute pe eficienta psihoterapiei a rezultat ca cel mai important aspect este motivatia pacientului, aceasta la nivel de 75%.

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura
nematics
nematics
blocatar din Obor

Donator desprecopii.com
 Borneo, Obor, bre, Obor
1946 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/11/2005 :  01:44:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite nematics un Mesaj Privat
ai facut tratament cu distonocalm? Stiu ca asta se recomanda la distonie neurovegetativa, am avut si eu perioade cu simptome asemanatoare dupa ce am nascut, pina la stari de lesin, meteorodependenta samd, si am urmat un tratament recomandat de medic cu distonocalm (cam 10 zile, trei pastile pe zi), dupa care foarte rara s-a mai intimplat sa am probleme de genul acesta, stari care treceau dupa o pastila-doua de distonocalm.

ingridnen
membru senior

Romania, bucuresti
3207 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/11/2005 :  12:41:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat
Am facut tot felul de tratamente... acum am iar o "schema" cu Calmogen (o varianta mai "moderna" a Distonocalmului) si Calciu, inca nu am inceput. Treaba e ca ma simt ceva mai bine, dupa aceea starile revin.
Principesa, eu nu cunosc un cabinet bun de Psihoterapie in Bucuresti, poate imi recomanzi ceva pe PM ?

Ingrid
cipcipcip
cipcipcip
De colo colo

Sweden, Suedia/Portugalia
1534 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 12/11/2005 :  11:58:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicipcipcip Adauga semn de carte la raspuns Trimite cipcipcip un Mesaj Privat
Indridnen, tu stii mai bine, sau poate banuiesti ce iti cauzeaza starea de stres sau alte nelinisti pe care poate le ai. Sfatul meu e sa nu te duci la psiholog decit daca ai o problema specifica, altfel sint bani aruncati. Daca e vorba de stres general pe care il avem toti, ia-ti o carte din librarie care trateaza despre asa ceva si mai gasesti pe-acolo sfaturi si idei mult mai ieftin decit la un psiholog. O carte foarte buna este de ex. una de D'ale Carnegie numita "How to stop worring and start living"-traducere aproximativa "Cum sa nu-ti mai faci griji si sa incepi sa traiesti cu adevarat". D'ale Carnegie a fost publicat mult in romana, deci ai sanse sa gasesti cartea in librarii.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

roz6
roz6
membru incepator

Romania,
136 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/11/2005 :  09:42:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roz6 un Mesaj Privat
quote:
Initial creeata de ingridnen

Ma enervez foarte repede, toate micile nazdravanii ale puiului ma scot efectiv din sarite, imi dau seama ca sant exagerata dar nu pot sa ma auto-calmez !

Straduieste-te sa nu te mai enervezi.
Priveste cu dragoste si intelegere greselile altora.
Si mie mi se inchide inima si ma doare atunci cand ma supar pe cei care mi se par prea prosti, nedrepti, sau incorecti.
Seara, cand spun Tatal Nostru ma opresc putin cand spun partea asta "si ne iarta noua greselile ... precum si noi iertam gresitilor nostri" si imi este greu sa o accept. Dar cand o accept ma simt mai bine.
Multa sanatate!

ingridnen
membru senior

Romania, bucuresti
3207 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/11/2005 :  16:55:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat
Multumesc cipcipcip mi-am comandat chiar acum mai multe carti de Dale Carnegie !
Da, este stresul general si stres 'individual', cred ca toti il avem numai ca eu sant o fire mai emotiva si pun la suflet... mai greu sa ma schimb...

Roz ai dreptate, imi este greu sa accept si sa iert greselile altora..

Pa, trebuie sa plec la Spital la control cu puiul....

Ingrid
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com