Logica de copil

Logica de copil | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj

Inca nu avem 4 anisori dar ne apropiem, si cum vreaus a mai revin la acest subiect, il acriu aici, la copilasi mai marisori. Am vrut sa scriu undeva "memoriile" sa ramana dar si sa ma laud:) Deci cam asa gandeste cupilu meu:

Mergem la alimentara si nu scap de gura lor sa nu le cumpar si prajituri de la Kinder (Milchschnitte). Isi ia fiecare cate un manunchi de 4 buc., cu conditia sa nu mai manance in ziua respectiva pt ca deja si-au mancat portia pe o zi, mananca maine.
Andra merge linistita acasa pe bicicleta, Patrick in carut. La coltul blocului Andra imi spune:
A: Casa noastra e maine.
Eu: cum adica?
A: uita-asa, casa noastra e maine
Eu: cum adica, Andra, casa noastra e maine???
A: pai maine e departe departe
casa noastra e departe departe (de magazin, n.r.)
Deci casa noastra e maine si tb sa-mi dai Milchschnitte!!



Cum facem diferenta intre tricileta si bicileta:
Eu: Andra, asta e bicicleta, pt ca are 2 roti, tricileta e aia mica pe care merge Patrick, si are 3 roti.
A: si asta a mea cum se cheama?
Eu: bi-ci-cle-ta!!!
A: 1-2-3-4 ... dar are 4 roti, nu 2!!! (2 roti ajutatoare n.r.)


Suntem in magazin si tati priveste peste capul lui mami, cand mami il intreaba ceva si adauga razand:
Eu: nu te mai uita peste capul meu cand vb cu tine, eu de ce nu ma pot uita peste capul tau???
A: pt ca tu esti mica, mami!!!


Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Uite, Diana mea a facut 4 ani de 2 saptamani si iata cateva din ideile sale logice, zic eu, (vorba ta, sa ramana scrise ca le uitam):

Am organizat petrecerea de ziua ei la mine la serviciu ca e spatiu mult si s-a putut si dansa...
peste o saptamana a fost ziua de nastere a prietenului ei Radu si au organizat si ei acasa la bunica o petrecere...
intrebarea si logica Dianei:
-mami, Alina (mama lui Radu) unde are serviciul?
-la o scoala de soferi, zic eu... dar de ce?
-pai ea de ce nu a facut petrecerea lui Radu la serviciul ei???
-???

Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput