CONDIMENTE

CONDIMENTE | Autor: Mia.

Link direct la acest mesaj

Pt cine foloseste si chiar e pasionat de diferite combinatii de condimente,haideti sa povestim ce condimente folosim si la ce mincaruri!Care va plac si fara de care nu puteti face un anumit fel de mincare,de exemplu...
Se stie ca majoritatea activeaza digestia,unele chiar ajuta impotriva stresului..(de ex anasonul)
Mie imi plac mult ierburile gen :oregano,busuioc,cimbru,menta,salvie,ierburile de Provence..
Si sa scriu si o intrebare:la ce pot folosi coriandru?
Lista ramine deschisa!


www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

mie imi plac asa: piperul(negru si rosu cel alb NU), boiaua(paprika) si dulce si iute, curry foarte mult, mararul, tarhonul,cimbrul, si daca se pune imi place usturoiul si ceapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Iata un condiment universal, care noua ne place mult si pe care il pregatesc in casa, dupa o "reteta" a mamei, mare amatoare de amestecuri de ierburi.De altfel ea face in casa si bitter suedez, asa ca va puteti imagina ce pasionata e...
Avem nevoie de:
Piper negru-boabe,coriandru-boabe,mustar-boabe,oregano,frunze de patrunjel uscate;Boabele de mustar trebuie sa fie in cantitate mai mare, cam dublu fata de coriandru si triplu fata de piper, pt ca altfel iese prea aromat sau prea iute.Se dau toate prin masina de cafea, inclusiv oregano si frunzele de patrunjel, se rastoarna si se amesteca intr-un vas uscat, apoi praful rezultat se inchide intr-un borcan cu capac filetat.Nu se pune sare pt ca umezeste(atrage apa).
Noua ne place atat "natur", in salata de varza de ex, sau presarat pe tartine,ori in compozitia pt oua umplute, cat si "gatit", deci fiert, in tocanite, mancare de cartofi sau varza, piftele, sarmale sau chiar ciorbe, dar cu varza merge cel mai bine!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Danna, e foarte interesanta reteta ta, chiar o s-o incerc, sa-mi cumpar mai intii toate aceste condimente pentru amestec. Si sa vad unde gasesc risnita, ma gindesc, oare as putea sa le maruntesc intr-un blender?
Condimentele cu sare din comert nu le suport, mereu ma uit pe ambalaj, sa vad daca au sare in compozitie. Ce, eu dau bani si pe sarea aia? Plus ca de cele mai multe ori daca au sare, au si potentiator de gust (glutamat de sodiu), or, eu il evit.

Din condimentele preferate: usturoiul granule, piperul alb si negru macinat, foile de dafin, boiaua de ardei. La combinatii nu ma pricep, de aceea prefer sa le cumpar gata combinate, insa obligatoriu pe alea fara sare, cum am scris mai sus.

Mia, aveam pe undeva o reteta de salata asiatica de morcov, ce contine coriandru, care da un gust special acestei salate. Daca te intereseaza, as putea sa caut reteta.

------------------
Numai bine,

Natalia

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Balbina, exista si amestecuri de condimente fara sare si glutamat de sodiu?! Eu n-am vazut nicaieri. Si eu evit amestecurile de condimente tocmai din acest motiv.
Mie imi plac: oregano, cimbru, piper negru, marar, dafin, chili.

Mia, busuiocul (vad ca e printre preferatele tale) contine in mod natural aluminiu - care este cancerigen ... eu evit sa-l folosesc. Coriandrul are o aroma puternica si se foloseste in cantitati mici-mici. Eu il folosesc la prepararea unei mancarici chinezesti (am impresia ca tot de pe forum am copiat-o, cu mult timp in urma). Daca vrei, ti-o scriu.

Nu stiu sa combin condimentele "pe de rost" :) insa ma ajuta foarte mult indicatiile de pe pliculetele condimentelelor (de exemplu, condimentele de la Kamis si Kothanyi au indicatii pe verso: specifica atat mancarurile pentru care e potrivit condimentul respectiv, cat si alte condimente cu (,) care se potriveste)

Din ce am invatat eu din pliculetele mele :):
Oregano merge cu cimbru, maghiran, cimbrisor (ultimul nu stiu ce e).
Rozmarinul merge cu cimbru si patrunjel.
Putin tarhon frecat la suprafata mainilor ajuta la intarirea vaselor capilare.
La mancaricile de fasole boabe cu (,) carnita se folosesc: piper, marar, tarhon, dafin, putin chili (combinatia asta am scris-o pentru ca tocmai am facut o mancarica de fasole; altfel, dupa cum am zis si adineauri, nu prea stiu combinatiile pe dinafara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Adda,nu stiam despre busuioc asa ceva si chiar sint uimita!
Natalia,ma intereseaza reteta de salata de morcovi,care cred ca e si f sanatoasa!Copilului meu ii plac f mult morcovii.
In ce puneti curry?eu pun doar in orez si in pui...
Aveti si retete de marinate pt carne,legume?

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Mia, cred ca am spus o prostie in mesajul anterior. Am dat o cautare pe Google dupa plante ce contin aluminiu si am gasit rezultate de genul: " Since Aluminum is the third most abundant element in the earth's crust, it is not surprising that Aluminum is found in all plants and other living organisms." Deci ... sunt putin cam contrariata pentru ca in mod sigur am citit mai demult un articol despre busuioc si continutul lui de aluminiu care nu-l recomanda foarte bine Sunt complet nelamurita si trebuie sa ma mai documentez
Uite aici cateva articole:
http://www.longevinst.org/nlt/newsletter6.htm
http://www.mikeschoice.com/reports/mc_report_5.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

adda si pe mine m-ai dat peste cap cu aluminiul in busuioc. Si eu sunt fan busuioc pe care il folosesc la mancarurile cu rosii, peste sau porumb. Nici eu nu ma pricep la combinatii, citesc si eu recomandarile de pe pliculetele cu condimente cumparate si apoi fac tot felul de incercari. Salvie mai folosesc la mancarea cu fasole, tarhon la ciorbitza de fasole cu sau fara afumatura.

Dar uitati si reverusl medaliei - am ajuns sa nu suport cimbrul, asta pentru ca cineva din familie il folosea la orice fel de mancare de la supa de pui pana la sarmale pana cand mi s-a aplecat si nu mai vreau sa aud de el.

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

mcm, am mai scris un mesaj in care am precizat ca nu sunt sigura la faza cu aluminiul. Am citit mai demult un articol despre busuioc si faptul ca ar contine aluminiu in mod natural. Si azi am gasit cum ca toate plantele contin aluminiu in mod natural , dar in proportii fff mici (si in organismul nostru exista aluminiu). Deci ignorati deocamdata ce am zis eu de busuioc. Nu stiu daca busuiocul ar contine mai mult aluminiu decat alte plante si de fapt asta sa fi fost concluzia articolului citit de mine cu ceva timp in urma. Scuze, nu vreau sa va alarmez degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

, ok.

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

adda, eu iau de la Kotanyi amestec pentru Salate si pentru Preparate de casa din carne. Cel putin astea sigur nu au nici glutamat, nici sare. Mai e Curry de la aceeasi firma, fara glutamat, dar cu putina sare (6%), pe asta il mai cumpar uneori. Amestecul pentru salate eu il folosesc pentru.... cartofi la cuptor, ies deliciosi.

Mia, cum traduc reteta de salata de morcov, imediat o scriu.

------------------
Numai bine,

Natalia

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput