Bubite care apar si dispar in 10 min.Alergie?

Bubite care apar si dispar in 10 min.Alergie? | Autor: Ana_Alx

Link direct la acest mesaj

De mai bine de 3 saptamani are niste bubite care ii apar pe corp...Arata ca si cum e urzicata.Insa dispar cam in 10 min.Doctorul a zis sa le lasam in pace,desi el nu a vazut cum sunt pentru ca v-am zis: dispar f repede...Si apar asa...faara un motiv si in anumite parti ale corpului.Parca totusi am obs ca apar cand e emotionata (bucurie sau suparare)....
A doua saptamana de cand ii aparusera i-am dat si claritine ,insa tot ii apar si acum...Analizele de sange i-au iesit f.bine.Voi ati patit asa ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Da,am patit in primavara cand a facut alergie de la praf.Dar mai avea si alte simptome:ii curgea nasucul,ochii,chiar am crezut ca are conjunctivita.Bubitele dispareau si in 2-3 minute,si tot in diferite parti ale corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Hana ? si ce ati facut? si cum ai stiut ca e de la praf?ai facut alergo-grama?si daca da:in ce consta o alergo-grama stii cumva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Si noi avem probleme cu Vlad cu tot ceea ce inseamna rosii. Inca inainte de un an am observat ca, face alergie la mancaruri cu bulion, ketcup sau rosii. Prima data m-am speriat si eu, dar am observat ca i-au trecut foarte repede. Un timp nu i-am mai dat mancaruri cu rosii,si am observat ca n-a mai facut alergie la nimic. Ghinionul este ca ii plac tare mult rosiile si ketcup-ul, dar ii dau cu masura si nu mai face asa de urat alergie, doar se inroseste in jurul gurii. Nu am intrebat dr. ce pot face, dar poate cu varsta va face alergie intr-o forma tot mai usoara pana nu va mai face deloc.
Va doresc numai bine!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/myphotos?action=movePhotos&albumID=496073113
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

salutare!
am patit si noi asa dupa o tura de antibiotice, la 2 zile dupa ce le-am terminat. am observat ca apareau la cam 10 minute dupa ce minca lapte. i-am dat calciu, am schimbat citeva zile laptele si de o vreme n-am mai avut probleme. oricum nu s-a gasit explicatia stiintifica, dar acum e OK si doar asta conteaza. am revenit la laptele initial fara pb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Asa am patit si eu cu Emma, acum un an si ceva...apareau...dispareau...apoi iarasi apareau... Nu dispareau in 10 minute....ci cam intr-o ora, doua...sau mai multe. Erau ca niste pete mai mari, rotunde, nu erau bubite mici...Brrr!!! Nici nu vreau sa-mi amintesc!!! Cam o luna si ceva a avut bube!!!! Pana cand am descoperit cauza: IAURTURILE DANONE!!!!!!!!!!! Cum am eliminat orice produs Danone din alimentatie...s-a curatat copilul de bube!!! I-am dat si eu tot soiul de antihistaminice...dar ce folos...daca ii dadeam in continuare produse DANONE!! Danone, firma ridicata in slavi!!! Nici prin cap nu-mi trecea ca poate fi de la iaurt alergia...ii dadeam in continuare.....E papa Danone inca de la 7 luni....era ok...pana la un moment dat!!! Pana la 1 an si 4 luni...cand organismul nu l-a mai tolerat! Slava Domnului ca am descoperit cauza...altfel...cine stie...ramanea copilul sensibil toata viata!!

E o alergie...ma rog, nu cred sa aiba legatura cu starea ei sufleteasca. Sa nu fie ceva din alimentatie.

Multa sanatate!!



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Da,Ana,am fost cu el la spital si l-au chinuit vreo 2 ore.Pe fiecare manuta l-au zgariat si i-au tot felul de picaturi,fiecare pentru altceva:capsuni,mucegai,etc.La praf nu i s-a facut insa.Prea tare nu s-au lamurit ei,trebuia sa se inroseasca zgarietura,dar la el nu se inroseau deloc,asa ca m-am intors tot nelamurita.Numai ca mai tarziu mi-am dat seama ca tocmai facusem curatenie in casa,adica cu zugravi si tot tacamul,ne-am grabit sa-l aducem acasa imediat,sotul meu am aflat tot atunci ca e si el alergic la praf,au avut aproape aceleasi simptome,iar dupa ce am strans tot praful nu a mai avut nimic.Dupa ceva timp a facut curat si soacra mea unde ne-am dus intr-o vizita scurta si a avut aceeasi reactie.Asa mi-am dat seama.

Mergi la inceput