Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Maioneza fara ou crud se poate?

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

tlaura
tlaura
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com

Romania
BUCURESTI

2469 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 03/11/2005 :  08:21:55 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite tlaura un Mesaj Privat

Maioneza fara ou crud se poate?

Asta este intrebarea, daca se poate face maioneza si fara galbenus crud, doar cu galbenusuri fierte. A incercat cineva? De cand cu gripa aviara, sotul meu nu vrea sa mai auda de oua moi sau de maioneza facuta cu ou crud.
Daca stie cineva sau a inceract cineva sa-mi spuna si mie; daca nu o sa va spun eu ; caci oricum am sa incerc. Multumesc!
Pupici!

Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
mamaariadna
mamaariadna
membru incepator

Romania, Germania / Bonn
242 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  10:09:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Da, se poate. Eu fac numai cu ou fiert. In rest exact la fel, numai ca oul fiert il trec intai printr-o sita.
Ariadna
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ancutzathree
ancutzathree
mami de puisor rasfatzat

Romania,
1204 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  10:11:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ancutzathree un Mesaj Privat
se poate,dar maioneza propriuzisa o fac fara ou, astfel,inmoi catziva pufuletzi in apa astfel incat sa se obtzina o pasta destul de groasa,la care se adauga mustar si pe urma uleiul,exact ca la maioneza cu ou,aceasta este o retzeta de maioneza de post,dar daca doresti sa aiba gust de ou,potzi sa pui in ea ou fiert,bafta si sa-mi spi daca tzi-a iesit

ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)

POVESTEA NASTERII
Varsta lui Alex
poze cu noi
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Liliann
Liliann
membru incepator

Romania, bucurestiBUCURESTI
490 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  11:15:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLiliann Adauga semn de carte la raspuns Trimite Liliann un Mesaj Privat
mda, eu am renuntat sa mai fac maioneza decat cu gripa aqsta...
mai demult am incercat sa fac maioneza din oua fierte si nu mi-a iesit.
mamaariadna, cum adica treci oul prin sita? in sensul sa-l maruntesti foarte bine sau cum?
mamaariadna
mamaariadna
membru incepator

Romania, Germania / Bonn
242 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  11:37:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Da Liliann (apropos, foarte frumos nume!!!), il maruntesc trecandu-l printr-o sita (mai exact galbenusul, ca albusul nu-l pun).
Ariadna
Liliann
Liliann
membru incepator

490 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  11:53:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLiliann Adauga semn de carte la raspuns Trimite Liliann un Mesaj Privat
mamaariadna, multumesc pt lamurire, o sa incerc asa
iar numele...hmm, chiar iti place?ca mie nu, da dehhh, asa i-a placut mamei
mamaariadna
mamaariadna
membru incepator

Romania, Germania / Bonn
242 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  13:04:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Da, chiar imi place!! Stii, eu sunt acum in saptamana 22 de sarcina, si ne-am tot gandit la nume de bebei de cand am aflat ca sunt gravida. Pentru fetita ma tenta si Liliann, recunosc insa ca pana la urma ma hotarasem pentru Isabella. Dar n-o sa fie nici unul, nici altul, ca e baietel...
Ariadna
Liliann
Liliann
membru incepator

490 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  13:14:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLiliann Adauga semn de carte la raspuns Trimite Liliann un Mesaj Privat
sarcina usoara in continuare si nastere usoara ca a mea
eu am nascut in iunie anul asta ,in 3 ore am terminat cu totu: contractii plus nastere, tot, am scapat repede, nici nu ma asteptam. bine, am fost si calma nu m-am gandit ca mi-e teama...
mamaariadna
mamaariadna
membru incepator

Romania, Germania / Bonn
242 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  13:33:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Multumesc frumos Liliann si sa-ti traiasca puiutul!(fetita sau baietel? si ce nume i-ai pus?)
Exact cum ai descris tu nasterea a fost la mine la primul pui, in 2003. 4 ore cu totul, fara anestezie. De-ar fi si acum la fel...
Ariadna

valentinag
mama natura

Donator desprecopii.comDonator Parohia GlodeanuDonator proiect ursiciDonator Maria RubiDonator  Mos Nicolae 2011
6964 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  13:34:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivalentinag Adauga semn de carte la raspuns Trimite valentinag un Mesaj Privat
se poate laura,ou fiert maruntit bine amestecat cu mustar si pe urma incepi sa pui uleiul.

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

tlaura
tlaura
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania, BUCURESTI
2469 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  16:05:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite tlaura un Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri, fetelor!
Ancutzatree, interesant ceea ce mi-ai spus. Mereu m-am intrebat din ce as putea sa fac o maioneza de post; pentru ca mie imi place la nebunie si as manca-o cu orice.
Mamaariadna, asa am sa fac, multam frumos!
Pupici si numai bine!

Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com