Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Cat timp se fierbe un ou?

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

devylla
devylla
mama gazelor migdalate

Donator desprecopii.comDonator Teodora

Japan
Am fost odata-n capitala...

3535 Mesaje
7 Prieten(i)

Trimis la - 02/11/2005 :  02:21:31 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui devylla Adauga semn de carte la mesaj Trimite devylla un Mesaj Privat

Cat timp se fierbe un ou?

Fetelor luminati-ma!
Eu cand fierb oua intotdeauna le las mai mult decat ar fi suficient pentru ca mi-e frica ca nu s-au fiert suficient.
Defapt cam cat se fierbe un ou pana e tare?

poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
nematics
nematics
blocatar din Obor

Donator desprecopii.com
 Borneo, Obor, bre, Obor
1946 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2005 :  02:40:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite nematics un Mesaj Privat
3.5 minute din momentul in care fierbe apa, moment in care trebuie sa bagi si oul in ea (nu mai-nainte, ca se face tare)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Jocelyn
Jocelyn
Sense and Simplicity

Donator desprecopii.com
 Romania,
2548 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2005 :  08:40:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Jocelyn un Mesaj Privat
pai eu cred ca ea a intrebat cat se fierbe pana e tare
eu le pun in apa inainte sa fiarba si dupa ce incepe apa sa fiarba le las aprox 5 min, daca le las mai putin intotdeauna ies moi.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
nematics
nematics
blocatar din Obor

Donator desprecopii.com
 Borneo, Obor, bre, Obor
1946 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2005 :  09:04:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite nematics un Mesaj Privat
scuze, ai dreptate:
3.5 minute pentru ca sa fie moale, 5 minute ca sa fie tare.
ancutzathree
ancutzathree
mami de puisor rasfatzat

Romania,
1204 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2005 :  09:38:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ancutzathree un Mesaj Privat
eu le las 8 min din momentul in care incepe sa fiaba apa...

ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)

POVESTEA NASTERII
Varsta lui Alex
poze cu noi
Jocelyn
Jocelyn
Sense and Simplicity

Donator desprecopii.com
 Romania,
2548 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2005 :  10:42:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Jocelyn un Mesaj Privat
depinde si cum e focul ca daca le-as lasa 8 min la mine s-ar sparge

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.
smillaraaq
smillaraaq
timshel :-)

Romania, Bucuresti
878 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2005 :  12:52:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui smillaraaq Adauga semn de carte la raspuns Trimite smillaraaq un Mesaj Privat
Eu le las 9 minute, cum am vazut la o emisiune de gatit la TV si se fac potrivit de tari; numai bune (nu verzi).

Le pun de la inceput in apa rece si ele fierb o data cu apa.

Stiu ca mamaie avea o tehnica: cand incepea sa fiarba apa numara pana la X pt ou moale si Y pt ou tare. Nu mai stiu X si Y cat erau. :D

Sau iti poti lua un ceas de-ala de fiert oua; super practic!!

Come to the dark side: we have cookies!!
diadaniela
diadaniela
Blonda

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Christmas Island,
5818 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2005 :  14:57:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite diadaniela un Mesaj Privat
Eu le las 10 min. din momentul in care incepe sa fiarba apa.

diadaniela

Burtocika
muncesc prea mult !

Romania
2752 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2005 :  10:42:31 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Burtocika  Trimite mesaj yahoo luiBurtocika Adauga semn de carte la raspuns Trimite Burtocika un Mesaj Privat
Mai fetelor ... voi ori le fierbeti prea mult, ori aveti altfel de foc decit mine ... desi eu foloseam aceiasi timpi de fierbere si la aragazul vechi, si la cel nou ...

Deci, cum le fac eu:

- oul pus de la inceput in apa rece;
- adaugata putina sare, ca sa nu crape oul la fiert;
- foc mare (pe un ochi mai mic sau intermediar) pina fierbe apa, pe urma focul facut mic;
- pt ou moale: 2.5 minute (pe ceas) fiert la focul mic, stins focul si scos oul imediat din apa, altfel se intareste;
- pt ou tare: 4 - 5 minute, la fel, doar ca poti sa-l mai lasi in apa, dupa ce stingi focul, ca sa se mai intareasca;

De multe ori nu sunt chiar atenta la ceas si imi scapa oul moale vreun minut in plus si gata, iese tare ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai
devylla
devylla
mama gazelor migdalate

Donator desprecopii.comDonator Teodora
 Japan, Am fost odata-n capitala...
3535 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 04/11/2005 :  02:19:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui devylla Adauga semn de carte la raspuns Trimite devylla un Mesaj Privat
Merci fetele....deci eu le lasam mai cam 10 minute si mi se parea prea mult.
Am inteles,se lasa cam 5 minute dupa cum vad majoritatea raspunsurilor.
Merci inca o data

poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina
Myhaella
Myhaella
membru incepator

Romania, Bucuresti
176 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/11/2005 :  08:06:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Myhaella un Mesaj Privat
Pentru ou moale eu acopar cu apa rece imediat dupa ce iau ibricul de pe foc, astfel galbensul ramane moale si in plus se poate consuma imediat.
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com