cancer col uterin

cancer col uterin | Autor: adelyna

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca am postat corect dar am mare nevoie de niste informatii.Mama mea(49ani) a fost diagnosticata recent de neo col uterin st.3.Va rog mult sa-mi spuneti(cei care au trecut prin asa ceva,sau cei cunoscatori) cat mai multe despre cancerul de col.
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga mea, imi imaginez ca sunteti speriate. Dar sfatul meu, dinafara, ar fi sa mai repete analiza altundeva, la alt laborator.
Si eu am avut acum un an un rezultat cumplit de dubios care m-a terminat psihic cateva saptamani, pina mi-am refacut analiza si mi s-a confirmat ca totul e in parametri normali.
Sanatate multa mamei tale!



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Adelyna, nu este atit de infricosator pe cit suna. Cancerul de col uterin e complet vindecabil prin electrorezectie, conizatie sau prin laser (cel mai bine, dar nu stiu daca se practica in tara). Important e ca mama ta sa mearga la un doctor bun, sa faca operatia (se face sub anestezie generala si refacerea este imediata)
Din ce spui tu mama ta a fost diagnosticata cu CIN 3, deci displazie severa. Dupa biopsie va afla daca tesuturile afectate si indepartate erau maligne sau nu, deci va sti cum sa trateze problema ulterior. Dar cele mai multe cazuri sint benigne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

asta asteptam si noi:rezultatul la biopsie.iesirea din spital suna asa:neo col uterin st.3 B.
Multumesc pt raspunsuri.Stii cumva myrrha cat ne-ar costa o astfel de operatie in afara si unde anume?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Mamica spune ca nu tb sa fiti speriate pt ca este benign, asta inseamna ca nu se intinde si daca o opereaza v-a scapa cu viata.Si mamica mea a facut o astfel de operatie acum 9 ani si dupa 10 zile a venit acasa.
Depinde cine o opereaza, cit este de bun si de sufletist,oricum aveti nevoie citeva milioane bune.
Ii doresc multa sanatate mamei dv.

Silviu si mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Adelyna, din pacate nu stiu sa-ti raspund. Stiu ca operatia prin laser e mai sigura (mai ales daca femeia doreste sa mai aiba copii ulterior, ceea ce nu e cazul mamei tale). Poate s-a introdus deja si in Romania (incearca la un spital bun din Bucuresti). In orice caz si conizatia electrica are efect foarte bun si sigur. Nu cred ca e cazul sa incerci o operatie afara.
Eu ma referisem la biopsia care se face din tesutul indepartat prin conizatie, deci dupa operatie. Dar mama ta o face dinainte, ceea ce e foarte bine, caci va stii cum va trebui sa trateze problema.
Din experienta mea, doctorii din Bucuresti sint mai panicosi decit ar fi cazul, nu va panicati. CIN 3 e un stadiu incipient, complet vindecabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Adelyna, multa sanatate mamei tale.
acum cateva zile am discutat despre acest subiect cu o colega a carei mame a fost operata de cancer de col uterin la 70 ani la Fundeni.
daca vrei sa aflu mai multe detalii, anunta-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Daca am inteles eu bine mama ta are CIN 3.
Eu am avut asa ceva si am doar 33 ani.Se opereaza foarte usor si e mai putin traumatiznt decat un chiuretaj.Totusi tu spui neocol,asa ca ar trebui sa stii rezultatul de la PAP si colposcopie.
M-am informat f. mult atunci si am aflat ca se pot trata chiar si cu CIN 5,care e ultimul stadiu,asa ca are nevoie doar de un medic bun.
Daca vrei sa stii mai multe intra la Cervicita si acolo ai sa gasesti multe fete care au trecut prin asa ceva.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Nu vreau sa sperii pe nimeni. Mama mea a fost diagnosticata cu neoplasm col uterin stadiu 3 B. Si am fost la trei medici diferiti care i-au pus acelasi diagnostic. Nu a mai putut sa-i faca nici operatie. Cancerul deja ii cuprinsese si un rinichi. Ne-a dat-o acasa si cu cea mai sumbra veste: in doua luni se va "curata". A facut chimioterapie degeaba. S-a stins din viata la 52 ani si o data cu ea si planurile pe care le facusem impreuna.
Adelyna sa dea Dumnezeu ca mama ta sa se faca bine. Sa nu fiti nevoite, nici tu nici mama ta sa treceti prin ceea ce am trecut eu.
Mergeti pana la capat.
Poate mama ta se afla in procentul acela de vindecare sau ameliorare al cancerului de col.
Cand scriu aceste randuri plang si nu mai suport sa aud oameni care se lupta cu cancerul.
Dumnezeu sa va dea sanatate si puterea de a lupta!

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

quote:
Originally posted by myrrha

Adelyna, nu este atit de infricosator pe cit suna. Cancerul de col uterin e complet vindecabil prin electrorezectie, conizatie sau prin laser (cel mai bine, dar nu stiu daca se practica in tara). Important e ca mama ta sa mearga la un doctor bun, sa faca operatia (se face sub anestezie generala si refacerea este imediata)
Din ce spui tu mama ta a fost diagnosticata cu CIN 3, deci displazie severa. Dupa biopsie va afla daca tesuturile afectate si indepartate erau maligne sau nu, deci va sti cum sa trateze problema ulterior. Dar cele mai multe cazuri sint benigne.



Myrrha, ( si nu numai ea...) din pacate faci o confuzie f mare. Displazia CIN III este una, cancerul de col uterin stadiul 3 este, din pacate, cu totul altceva. Metodele de tratament pe care le-ai insirat tu se refera strict la tratamentul displaziei de col, cancerul de col in stadiu avansat, cum este stadiul 3 are cu totul alta atitudine terapeutica. Necesita o evaluare oncologica completa pt stabilirea exacta a succesiunii etapelor de tratament, respectiv radioterapie pelvina, interventie chirurgicala radicala (care n-are nici o legatura cu electrorezectia sau ma stiu eu ce, este o operatie complexa care scoate uterul in intregime, anexele, ovarele, parametrele, o parte din vagin si ganglionii limfatici loco-regionali; operatia se cheama limfadeno-colpo-histerectomie cu anexectomie bilaterala) si eventual chimioterapie. Consultul trebuie facut atat cu un oncolog cat si cu un chirurg cu experienta in domeniu, pt ca stadiul 3 poate sa nu mai aiba indicatie chirurgicala (asa cum din pacate s-a intamplat la mama lui Badjoke). Multa sanatate mamei tale.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen Simona spune:

Adelina, intra pe internet si citeste putin despre cartea " Cancer Leucemie " scrisa de : Rudolf Breuss.
Cunosc o persoana care desi a fost diagnosticata cu o faza avansata de cancer acum trei ani traieste si astazi datorita acestei carti. A urmat anual tratamentul pe care-l recomanda acest domn Breuss (pt ca nu este doctor) si se simte OK si azi fara sa faca chimioterapia.

Pune pe internet la search web numele cartii si al autorului si vei putea citi cate ceva despre carte, iar daca vrei so comanzi o poti face la numarul de telefon 0269-231538. Adresa este O.P. 7 ,C.P. 720 Sibiu iar numele editurii este AnandaKali.
Am inteles ca cartea costa cam 100.000 lei vechi.
Multa sanatate mamei tale.

Carmen

Mergi la inceput