preeclampsia si al doilea copil

preeclampsia si al doilea copil | Autor: onaga alina

Link direct la acest mesaj



Dragi mamici,

Va rog sa-mi spuneti si mie daca s-a mai confruntat cineva cu preeclampsie in sarcina si a mai avut apoi un alt copil?
I s-a intamplat la fel?
Care sunt riscurile?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

In primul rand, bine ai venit pe Forum !

Despre acest subiect s-a discutat aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56894

Iar daca vrei mai multe, poti sa treci si pe la subiectul despre hipertensiunea arteriala: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37474 unde s-a vorbit de asemenea de preeclampsie.

Oricum, indiferent ce citesti aici pe forum, in tratate de medicina sau in reviste, eu iti recomand sa discuti aceasta tema cu medicul tau ginecolog curant care stie ce probleme ai avut la prima sarcina si care poate sa iti ofere cele mai bune recomandari.

Multa sanatate iti doresc si sa ai parte de o sarcina fara probleme !

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Buna.
Bine ai venit ,pe acest forum.Eu am avut preeclamsie insa la urmatorul bb nu am mai avut niciun fel de probleme.Cite luni ai ? Mie mi s-a declanslat cind eram in 8 luni.
Iti doresc multa sanatate

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ma bag si eu in seama: prima sarcina fara probleme gen preeclampsie (doar altele), a doua sarcina - acum, cu preeclampsie (forma usoara, zic ei!). Deci, nici o regula.

Multa sanatate!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onaga alina spune:

Fetelor,

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre, m-au incurajat intr-un fel, am o fetita de 2 ani si 3 luni foarte draguta si sanatoasa, insa adusa pe lume cu o serie de probleme, datorate faptului ca am avut tensiune relativ crescuta si inainte de a ramane insarcinata si care s-a agravat din luna a 8-a de sarcina, de aceea Maria Luisa a venit pe lume cu o greutate foarte mica(1,900 kg), dar foarte sanatoasa si a recuperat dupa aceea. Vearu sa le spun mamicilor care se confrunta cu aceasta problema sa nu se sperie, caci un copilas chiar daca este mic, dar sanatos ii prinde pe ceilalti din urma si chiar ii depaseste, a mea a avut la 1 an 11 kg, dar nu acest lucru m-a bucurat, ci faptul ca este isteata si sanatoasa.
Revenind la tensiunea mea, eu nu sunt insarcinata inca, dar imi mai doresc un copilas si mi-e foarte frica de aceasta problema, voua ce medicamente vi s-au dat pentru tensiune cand erati gravide, caci mie nu mi-a dat nimic dr. mea pana in luna a 8-a, desi aveam 14, 15, 16 si in timpul sarcinii?

Va pup , Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Sa ma iertati va rog frumos, dar ce inseamna preeclampsie? Ca mi-e greu si sa scriu cuvantul. Am citit la voi ca ar avea legatura cu tensiunea, dar ce e de fapt?

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;116/st/20060509/k/5b13/preg.png[/img]
http://community.webshots.com/user/july_g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onaga alina spune:

July,

Este o complicatie a sarcinii cauzata de tensiunea arteriala crescuta, are ca rezultat bb cu greutate mica la nastere si afectiuni de ordin cardiac si cerebral la mama(in cazurile foarte grave cand mama isi pierde cunostinta, si atunci preeclampsia se transforma in eclampsie). La mine tensiunea preexistenta sarcinii era maricica, dar s-a stabilizat destul de bine in trim 1 si 2 pentru ca in trim. 3 sa creasca pana la 17, 18 si chiar mai mult , eu m-am simtit foarte bine pe tot parcursul sarcinii si nu pricepeam deloc ce are lumea cu mine de e asa de ingrijorata.Oricum trebuie monitorizata f. bine TA de catre toate mamicile, pentru a nu aparea complicatii.A fost o experienta grea pentru mine si pentru ca nu am respectat nimic din ceea ce trebuia, adica repau psihic si fizic, din contra am mers la serviciu pana cu 3 zile sa ma internez in spital, considerand in mod prostesc ca nu e nimeni asa priceput ca sa-mi tina locul si ca va fi foarte rau cand eu nu voi mai fi in firma, lucru total gresit pentru ca si un presedinte se poate inlocui, dar un om de rand...Sa nu faceti greselile pe care le-am facut eu si sa respectati intocmai ce vi se spune, si totul va fi bine.
Va sarut,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Este un sindrom specific sarcinii si nu este legat neaparat de vreo hipertensiune preexistenta. Functia renala este modificata, de asemenea, si cea hepatica uneori, iar in cazurile grave se poate ajunge la deces, prin "atacarea" sistemului nervos: convulsii, coma.

www.preeclampsia.org/symptoms.asp" target="_blank">http://www.preeclampsia.org/symptoms.asp

Aici scrie mai multe, nu ca intr-o carte de medicina, dar oricum...

Sanatate tuturor!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onaga alina spune:

Simina,


Am vazut pozele tale, e f. dragut baietelul tau, sa-ti traiasca,si sa-i aduci un fratior sau o surioara sanatos.Frumoase poze, frumos in US dar e greu sa fii printre straini, stiu cum e, am o surioara geamana care e tot in Clifornia si mi-e dor rau de ea. Uneori urasc tot ceea ce inseamna America pentru ca ne-a despartit, noroc cu copilul ca nu am avut prea mult sa ma gandesc.

Sanatate si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multumesc mult pentru urari si ginduri bune, Alina! Cred ca la tine e mult mai greu decit la altii, fiind surori gemene.
Noi asta ne-am dorit o viata si singurul regret e ca nu am putut sa facem pasul asta mai devreme.

Multa sanatate si puiutzului, si tie si sotului. Si restului familiei!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

onaga alina,
eu pot sa-ti spun ca preeclampsia am avut-o la prima sarcina cu noroc (pot sa spun) s-a manifestat in ultimile sapt. si am nascut cu cezariana la 39 sapt. deci am stat cu tensiune mare (145 /95) doar 2 sapt. (am un baietel de 3,5 ani)
dupa nastere totul a revenit la normal si nu am mai controlat-o. dar in dec. anul trecut am ramas insarcinata din nou si la control mi-a spus medicul ca este puti mare sa controlez mereu tensiunea... la 7 sapt. am ajuns la spital cu 160 /140, dupa care am pierdut sarcina.
atunci am realizat ca de fapt tensiunea mea nu era nici pe departe normala, am facut cercetari (dar nu deajuns) si tratament, cand parea aproape normala am ramas iar insarcinata (acum sunt in 22 sapt.) dar din sapt. 5 am avut surpriza sa creasca iar , deci fac tratament si la greu ca sa pot tine sarcina. asa s-a descoperit ca sunt hipertensiva si asta s-a declansat la prima sarcina, medicul care ma tine sub supraveghere spune ca nu totdeauna aceste preeclampsii trec de la sine dupa nastere.
deci eu iti recomand sa faci examene si sa vezi de unde este, si oricum vorbeste cu medicul gine, pt. ca in orice caz va trebui sa controlezi mai des tensiunea decat normal.
sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor si mult succes mai ales multa sanatate

cristina

BB mic a lu’ Serj

Poze cu puiul meu

Poze din vacanta

Mergi la inceput