Pastrare morcovi peste iarna

Pastrare morcovi peste iarna | Autor: Danna_36

Link direct la acest mesaj

Fetita mea trebuie sa manance morcov in fiecare zi.M-ar interesa ce metode de pastrare a morcovului pt. iarna cunoasteti. Vreau sa am morcov romanesc proaspat toata iarna ca sa nu fiu nevoita sa cumpar din cel turcesc.Multumesc anticipat.

Danna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Metoda veche: morcovii pusi in nisip(intr-o ladita de lemn). Nisipul trebuie sa fie un pic ud, nu uscat dar nici sa nu aiba prea multa apa. Ladita poate fi pusa in boxa, beci - nu cred ca se pastreaza in casa din cauza temperaturii ridicate.
Mai poti congela morcovii.
Daca nu poti pastra pt. iarna, o sa gasesti morcov romanesc la tarani in piata.

bebe la purtator(9+)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca ai un colt de gradina se face o groapa adanca de 40-50 cm. pamantul scos se amesteca {...} cu frunze uscate in proportie egala pot sa fie si frunze mai multe. Morcovii si/sau patrunjelul se aseaza unul langa altul in pamant in picioare. Peste ei se pune patura de pamant si frunze uscate. Deasupra se poate pune un strat usor de pamant. Morcovii se scot usor iarna dand la o pare stratul de pamant. Pana primavara stau foarte bine, nu ingheata nici nu se usuca. Primavara daca ai pus patrunjel vei avea de asemenea frunze verzi de patrunjel.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizy spune:

poti infasura cate 2 morcovi in hartie de ziar si ii pui intr-un borcan de 10 l.Deasupra pui o strachina (din lut )cu apa.trebuie sa ai grija sa fie apa in permanenta in strachina. Borcanul pune-l undeva la rece - in boxa sau o camara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Eu pastrez morcovii, paprika, praz si alte legume fiindca am oroare de cumparaturi zilnice care ma obosesc nespus, la congelator, tocate, in pungi de congelator.
Cand vreau sa fac cate o ciorba, sau gulas, sau sos sau ce-o fii, le pun asa direct congelate in oala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu am vazut in piata toata iarna si morcov autohton.E acela mai pricajit si plin de pamint.Mi-e teama ca nimeni nu garanteaza cite chimicale are in compozitie si cel de la tarani....Parca a mai fost o conversatie in legatura cu cit de bio sint legumele de la tarani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Multumesc tuturor pt raspunsuri.Fetita mea s-a imbolnabit anul trecut in decembrie, iarna deja se instalase, asa incat ne-am chinuit rau cu morcovul.Eram in Bucuresti pe atunci.Am cumparat de peste tot, de la tarani si de la supermarketuri,am facut cunostinta cu tot soiul de morcovi, rar am gasit buni la gust, dar am gasit destui inghetati, stricati in interior, tepeni-lemnosi, care efectiv nu se puteau taia cu cutitul, amari, seci sau buretosi, etc, etc.Noi avem nevoie de kg la 2-3 zile si trebuie sa fie buni pentru ca alaturi de pieptul de pui si lapte Pregomin constituie mancarea unui copil de 1 an si 4 luni, care nu are voie nici o firmitura de alt aliment.
De asta ma intereseaza sa invat sa ii pastrez, ca sa nu umblu iarna disperata si sa iau cine stie ce starpituri amarate.Sper sa ma descurc, am de "conservat" vreo 50 de kg, dintr-un soi bun, gustos, si fara prea multe adaosuri chimice sper eu.Multumesc inca odata tuturor.

Multa sanatate, Danna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru ca sunteti in Bucuresti varianata cu ladita de nisip umed cred ac este cea mai potrivita. Nu uitati sa umeziti nisipul astfel se vor usca si acolo. Si sa tineti nisipul la rece dar sa nu inghete. Verificati morcovii sa nu fie atinsi pentru ca se strica usor unul de la altul mai tarziu.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

am uitat sa-ti spun ca mama tine morcovi si varza si invelite in ziar, pe terasa intr-o cutie de carton.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Marius "Pentru ca sunteti in Bucuresti varianata cu ladita de nisip umed cred ca este cea mai potrivita"-la ce te referi, ce legatura are Bucurestiul cu varianta pe care urmeaza sa o aleg?Nu mai stam in Bucuresti din vara, ci in Iasi...
Eu m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa aplic mai multe metode si sa vad cu care ma descurc mai bine, pe principiul englezului, si anume: "don't put all your eggs in the same bascket".O sa pun deci si in borcan si in ladita cu nisip, ambele in beci la soacra-mea, sper sa fie OK. Ma tenteaza tare varianta cu groapa in gradina, dar avem un caine care umbla liber in curte si gradina, oare nu v-a crede ca si-a ingrtopat el vreun os acolo si imi va face vraiste tot morcovul?...
Slacje, pe terasa adica afara, in aer liber? Cum ramane cu inghetatu'?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scuze nu stiu de ce am ramas eu cu impresia asta. Pai daca aveti gradina se poate cu groapa iar despre caine ingradeste perimetrul acela ca este relativ mic, 1 metru patrat e suficient pentru ce spui tu. Eu asa ii tin de ani de zile si se pastreaza foarte bine pana in primavara.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput