Test de compatibilitate?

Test de compatibilitate? | Autor: lucia1

Link direct la acest mesaj

Fetelor,dupa cum stiti eu am facut doua inseminari si un FIV dar fara succes.Anul viitor incep cel de-al doilea FIV.Doctorul a spus ca trebuie sa-mi fac un test de compatbilitate cu sotul meu.Eu am avut decat un singur embrion si din cauza aceasta doctorul a spus ca trebuie sa-mi fac acest test,poate nu sunt compatibila cu sotul meu.Sincera sa fiu,eu nu stiu ce inseamna asta.Cum adica sa nu fiu compatibila cu sotul meu?In ce consta testul asta?Si ce se poate intampla?Va rog mult de tot sa-mi raspundeti deoarece pe 1 noiembrie am programare pt acest test,dar nu mai pot sa dorm noaptea gandindu-ma ce test e asta.Stie cineva la ce sa ma astept?se poate sa nu fiu compatibila cu sotul meu?Astept sami raspundeti,va rog din suflet.PUPICI!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Lucia si eu am aceasta curiozitate, de aceea voi intreba si eu ca si tine, pana se va indura un suflet milostiv sa ne lamureasca.
Am tot auzit cazuri de inseminari succesive nereusite, cu toate analizele perfecte si de aceea intreb si eu in ce consta caci sunt la prima inseminare (am numai 3 zile de la efectuarea ei) si nu vreau sa-mi pun aceasta intrebare dupa n esecuri....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Oana,poate si-o face cuiva mila de noi si ne va lamuri,daca nu am sa pot sa-ti spun eu pe 1 noiembrie cand am sa aflu.Tu stai cuminte si nu face efort.Sa-ti dea D-zeu un bebe sanatos.la tine unde e prb?de ce a trebuit sa faci ineminare?la mine e sotul cu prb.are puturosi,si inseminarile nu au reusit si nici FIV-ul.sa aud de multe reusite,asa ma incurajezi si pe mine.PUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Lucia pana se indura cineva de noi in privinta incompatibilitatii, eu te intreb si aici ce te-am intrebat la subiectul 'inseminari artificiale': cat sunt de puturosi???
Adica in ziua inseminarii cati de calitate A+B (rapizi+mai lenti) ati avut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Siner,in ziua inseminarii nu mai stiu cat era,dar stiu ca el motilitatea nu a avut-o mai mult de 20 % niciodata.Al tau cat a avut motilitate in ziua inseminarii?ai mess?putem vb pe mess de vrei.ID meu este:condlucia.Te astept pe mess.PUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

nici eu nu stiam despre acest test am aflat tot de la fete se numeste tph ,faci seara iar dimineata mergi la medic pt. a vedea miscarea lor .nu stiu daca ma-m exprimat chiar foarte bine sper ca sa inteles cat de cat.fetele care vor citi va vor ajuta mai mult.Tumpi de exemplu ca tot ea ma ajutat si pe mine si pt. asta ii multumescTumpi unde esti ca avem nevoie de tine

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Lucia mi-a facut o suuuuper placere sa vorbim ....
Daca e vorba despre TPC (test postcoidal) va lamuresc eu maine.... caci acum a venit al meu acasa....
Pana atunci citeste la 'endometru, ovulatie, temperaturi (capitolul 68)....' tot pe pagina asta (unde intri in subiectul creat de tine), alt capitol....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinna spune:

fetelor, eu cred ca aceste test de compatibilitate este de fapt testul TPC. Si eu l-am facut luna trecuta si consta in faptul ca dim trebuie sa faci prostioare cu sotul ,iar intr-un interval de 6-8 ore iti recolteaza din col sperma si astfel vede cati ajung acolo , cat de rapizi sunt, daca nu cumva femeia secreta anumiti acizi care ii omoara pe gigei si daca glera femeii este optima pt ai ajuta pe gigei sa inoate mai usor spre destinatie.
Eu v-am explicat in termeni populari si nu medicali..asa am inteles si eu mai bine despre ce e vorba
Asta stiu eu
Cristinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

nu vad sa aiba legatura testul post-coital cu faptul ca ai avut un embrion la FIV. TPC verifica compatibilitatea locala, daca nu cumva secretia ta elimina spermatozoizii. sa nu fie vorba de teste genetice...

cati foliculi si cate ovocite ai avut la FIV? eu am avut 2 embrioni rezultati din 5 ovocite. rata de succes a fost asa mica pentru ca nu s-au fecundat, erau de proasta calitate, probabil din cauza varstei.


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Si eu gandesc ca si Tia.
TPC (testul postcoidal), verifica, asa cum a spus Cristinica daca glera este acida sau nu si se face inainte de a se recurge la inseminari. Daca aceasta glera ii distruge pe inseamna ca natural nu sunt sanse si se recurge la inseminare, unde glera nu mai are nici o importanta, pentru ca nu glera ii va transporta pe la destinatie in cazul ISA si nici in cazul FIV.
Deci daca s-a obtinut doar un embrion din 8 si nici acesta nu a reusit, ma gandesc ca se cauta compatibilitatea genetica.
De fapt, cele 2 motive majore (asa scrie in carti) pentru care se recurge la inseminari sunt: glera acida si spermatozoizii lenesi.
Dar dupa 2 inseminari si un FIV nereusit ar fi culmea sa se ajunga la verificarea glerei, ci la verificarea compatibilitatii genetice, care prin Romania stiu ca e cateva milioane bune (cam 100 euro pentru fiecare partener).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

depinde unde faci testele genetice. la Parhon noi am dat pentru cariotip 1.200.000 lei de caciula. si a propos, au iesit ok!


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput