ALBASTRU DE METIL

ALBASTRU DE METIL | Autor: alssa

Link direct la acest mesaj

So... ce parere aveti sau au pediatrii vostri despre albastru de metil ? Se mai foloseste la rosu in git au ba ? Sau se baga imediat antibiotic cu lopata ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Io l-am folosit... dar nu la recomandarea pediatrei, ci a unei bune prietene care e asistenta la maternitate... Si ai dreptate... antibiotice se dau la romanika cu... lopata ... Ba chiar din ce-am remarcat (multumesc la Dumnezeu, nu e cazul pediatrei noastre, care, se declara, cum spune ea "anti medicamente medicamentoase") se prescriu antibiotice foarte puternice din prima ...
La ultimul rosu in gat (de natura virala, ca primul a fost bacterian -adica pozitiv Streptococ A) ne-am tratat cu Sinupret, Osciloccocinum si Stodal, plus badijonari cu albastru de metil seara si masaj cu Baby Balsam.

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

Si eu l-am mai folosit la ciupercutele de pe limba la recomandarea unei asistente.Insa sincera sa fiu nu prea ne-a fost de ajutor poate si din cauza ca era prea urata ciupercuta aia.Mai stiu de la mamici ca il dau cu o lingurita de zahar ptr rosu in gat!
Si fiindca tot veni vorba, Dana cat timp i-ai dat Stodal??Ca eu am terminat o sticluta si tot nu i-a trecut tusea dar macar s-a ameliorat mult.Ce sa fac sa mai iau una?
Sa fim sanatosi!! Bebe Jill si mami!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Theo:
Citat:
"Serul fiziologic trebuie sa fie singura solutie folosita pentru instilatiile nazale (el este suportat chiar si de bebelusi). Serul fiziologic cu Efedrina se poate pune in nas numai 1-2 zile, deoarece poate paraliza vasele mucoasei nazale. Nu administrati picaturi cu dezinfectante nazale (oleuri gomenolate, mentolate) la copii, fiind pericol de pneumonii lipoidice. La fel, nu efectuati badijonari cu albastru de metilen, violet de gentiana sau hipermanganat, pe amigdale si faringe; aceste manevre sunt daunatoare. Nu trebuie sa se uite ca aproape toate medicamentele zise "anti-gripale" pot sta la baza hemoragiilor din stomac si din cei 200 m2 ai suprafetei interne a intestinelor, deci mare atentie. Celor care sufera de astm, le reamintesc ca preparatele ce contin aspirina declanseaza crize greu de ameliorat."
/Theo
luat din formula-as

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by Gabriella

Si eu l-am mai folosit la ciupercutele de pe limba la recomandarea unei asistente.Insa sincera sa fiu nu prea ne-a fost de ajutor poate si din cauza ca era prea urata ciupercuta aia.Mai stiu de la mamici ca il dau cu o lingurita de zahar ptr rosu in gat!
Si fiindca tot veni vorba, Dana cat timp i-ai dat Stodal??Ca eu am terminat o sticluta si tot nu i-a trecut tusea dar macar s-a ameliorat mult.Ce sa fac sa mai iau una?
Sa fim sanatosi!! Bebe Jill si mami!!


Gabitza... si noi am mincat o sticla si juma de Stodal... Tratamentul a durat 10 zile... Jumatatea ramasa am halit-o io si tare bini mi-a prins.
Si la ciomperci, noi am dat cu glicerina cu propolis (TIS) si s-au dus dupa fro tri aplicari... adica inia o pauzari de suzi in solutia mentionata.

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinutza spune:

Pentu nas infundat pediatrul meu mi-a dat Nazomer(apa de mare filtrata microbiologic).Asta pe la 06 luni. Am vazut insa in farmacii si Nazomer forte, probabil e mai puternic.Am folosit Nazomer simplu si a fost foarte eficace.

Cristina si Ana
PS:Zilnic de cand s-a nascut ii curat nasul ,dupa baie ,cu ser fiziologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:


[/quote]
Gabitza... si noi am mincat o sticla si juma de Stodal... Tratamentul a durat 10 zile... Jumatatea ramasa am halit-o io si tare bini mi-a prins.
Si la ciomperci, noi am dat cu glicerina cu propolis (TIS) si s-au dus dupa fro tri aplicari... adica inia o pauzari de suzi in solutia mentionata.

Dana
And, yes, I am a blonde!
[/quote]
Mercic mult oricum o sa mai iau una,dar acuma e pe antibiotic caci e febrila de 3 zile (azi a facut febra40)Va pup pe toate si...sa fim sanatosi!! Bebe Jill si mami!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

si noi am folosit cand am avut o dermatita urata mai demult.

Dana si Diana-Maria http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072

Mergi la inceput