Titlu de Proprietate- teren agricol-nedumerire

Titlu de Proprietate- teren agricol-nedumerire | Autor: copilutzu

Link direct la acest mesaj

Am mostenit de la tatal meu un lot de pamant la tara.Doresc sa vand acest teren agricol. Am gasit client dar ne-am impotmolit.
Sa va spun ce acte avem:
*O copie xerox a Titlului de Propietate ,(in acest Titlu sunt trecute matusile mele si tata)
*Actul de partaj voluntar facut de tatal meu cu matusile mele.
*Incheierea de autentificare ptr. toti cei care au participat la partajul voluntar.
Dupa decesul tatalui meu am facut succesiunea .
*Certificatul de mostenitor in care figurez ca mostenitor.

Clientul doreste la efectuarea tranzactiei Titlul de Proprietate in original.Am discutat cu o matusa cerandu-i Titlul.Refuza sa mi-l dea motivand ca nu am ce sa fac cu el deoarece am actul de partaj voluntar,care este perfect legal ( asa spune ea???!!??)
Terenul respectiv nu are intabulare si carte funciara,dar cumparatorul mi-a spus ca o sa faca el intabulare .
Doresc sa va intreb:
- Se poate efectua vanzarea fara Titlul de proprietate (in baza actului de partaj voluntar) ?
- Unde pot gasi un duplicat al Titlului de proprietate ?
- Cum ma sfatuiti sa procedez ??



"Multumirea este comoara cea mai de pret a omului"
Proverb indian


Copilutzu'

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

1.Terenul trebuie intabulat pt a putea fi vandut
2.Cei care l-au eliberat(Consiliul local-banuiesc)
3.Inainte de toate, ia-ti actele, chiar si in copie, si intra la un Birou Notarial.

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Daca este autentic, certificatul de mostenitor este suficient. Si daca ii este suficient notarului, nu stiu ce-i mai trebuie cumparatorului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Multumesc mult!

Am fost la Primarie si mi-au spus ca daca doresc un dupilcat al Titlului
nu imi poate da decat dupa ce dau anunt la nus' ce ziar si sa il declar
pierdut .Abia atunci pot sa fac cerere de duplicat .Si dureaza cam 2 luni.
Asa ca ...iar nu am facut ninic ptr. ca nu il pot declara pierdut cand el exista, iar matusa mea refuza sa-mi-l dea.
O sa ii propun sa mearga ea la notar si sa imi faca o copie legalizata. Poate asa o sa doarma mai linistita ca nu imi da mie actul.
Multumesc mult inca o data!!

"Multumirea este comoara cea mai de pret a omului"
Proverb indian


Copilutzu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Buna
Si eu am o problema asemanatoare cu a ta.
Ma rog, la mine este vorba de casa cu teren.
Eu de fapt ca sa fac cadastru si intabulare mi s-a cerut titlu de proprietate in original. La fel ca si tine nu-l am eu ci o matusa care nu vrea sa mi-l dea sub nici o forma. Am intrebat la primarie si mi s-a spus la fel ca si tie:
Sa-l declar pierdut (chiar daca matusa mea il are, pentru mine e ca si pierdut dac nu vrea sa mi-l dea) si peste 2 luni imi elibereaza altul.
Ca sa vezi cate probleme ne pot face rudele. Si culmea la mine este ca tatal meu, de la care am mostenit casa, avea contract de vanzare cumparare pe casa, facut de parintii lui, inca dinainte de a se elibera titlurile de proprietate, deci practic acel titlu este gresit facut, fiind trecuta o casa pe el care de fapt nu-i mai apartinea bunicii mele.
Acum ca sa revin la problema ta, nu poti vinde pamantul cu acte in regula (la notariat) daca n-ai facut cadastru si intabularea. Nu sunt de specialitate dar iti spun sigur pentru ca am trecut prin astea deja. Poti doar sa faci un antecontract cu clientul pe care l-ai gasit si apoi sa faca el intabularea, dar sigur ii va trebui copie legalizata dupa titlu de proprietate.
Bafta multa si sa-ti rezolvi problemele cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

quote:
Originally posted by Lona

Si daca ii este suficient notarului, nu stiu ce-i mai trebuie cumparatorului!


Eu cred ca cumparatorul l-a cerut nu pentru notariat ci pentru cei care se ocupa de cadastru si intabulare.
Repet nu sunt de specialitate, deci s-ar putea sa gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Cum sa astepti 2 luni ca sa emita titlul? Mi se pare inadmisibil!!!
La Monitorul Oficial ti-l da `pierdut` de pe-o zi pe alta...

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Titlul de proprietate trebuie musai in original, pentru ca el este actul vostru de proprietate. El a stat si la baza partajului si ulterior la baza certificatului de mostenitor. In plus, nici contractul de partaj, nici certificatul de mostenitor nu valoreaza titlu de proprietate. Convinge-o pe matusa ta sa vina la notariat cand incheiati actul,notarul si cumparatorul vad titlul dupa care faceti copii legalizate si rezolvati situatia. Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by andreutac

Titlul de proprietate trebuie musai in original, pentru ca el este actul vostru de proprietate. El a stat si la baza partajului si ulterior la baza certificatului de mostenitor. In plus, nici contractul de partaj, nici certificatul de mostenitor nu valoreaza titlu de proprietate. Convinge-o pe matusa ta sa vina la notariat cand incheiati actul,notarul si cumparatorul vad titlul dupa care faceti copii legalizate si rezolvati situatia. Multa bafta!



Certificatul de mostenitor este act de proprietate, ca si contractul de vanzare-cumparare (in fapt, toti cei ce si-au cumparat casa cu acest contract dovedesc calitatea de proprietar).

Contractul de partaj al tatalui cu surorile nu mai conteaza in acest moment, pentru ca acest act notarial (daca s-a facut in forma legala) inseamna iesire din indiviziune, deci tatal era deja proprietar pe terenul lui, proprietatea nu mai era indiviza, asa cum apare pe reconstituirile pe legile funciare.

Intabularea trebuie facuta oricum, altfel nu poti vinde. Si o poti face pe baza certificatului de mostenitor, care este act de proprietate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by mirelam

quote:
Originally posted by Lona

Si daca ii este suficient notarului, nu stiu ce-i mai trebuie cumparatorului!


Eu cred ca cumparatorul l-a cerut nu pentru notariat ci pentru cei care se ocupa de cadastru si intabulare.
Repet nu sunt de specialitate, deci s-ar putea sa gresesc.

Mirela, mamica lui Andrei



Exclus, intabularea se face de catre proprietar, fara ea nu poti vinde, cumparatorul n-are nici o treaba cu istoria asta pana nu devine proprietar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

"Certificatul de mostenitor este act de proprietate, ca si contractul de vanzare-cumparare (in fapt, toti cei ce si-au cumparat casa cu acest contract dovedesc calitatea de proprietar).".
Lona, daca tu consideri ca prin certificatul de mostenitor dobandesti dreptul de proprietate, atunci prin titlu sau contract ce faci, devii mostenitor?

Mergi la inceput