Mancarime in urechi

Mancarime in urechi | Autor: Carmen Simona

Link direct la acest mesaj

Buna ,am si eu o intrebare.
Am avut o otita cam acum 4 ani si din prostie si comoditate nu m-am dus la doctor. Mi-am zis ca doar si eu pot lua niste antibiotice. Gresit. Dupa cateva luni otita a revenit. Am fost la doctor si mi sa-u prescris antibiotice. Dar deja a fost prea tarziu pt ca de atunci am probleme in continuu cu urechile. Am o mancarime ingrozitooare continua in ambele urechi dar ceva mai accentuata in urechea dreapta si nu stiu ce sa mai fac.Am fost la o gramada de doctori. Unul singur mi-a zis ca e vorba de o iritatie a pielii din cauza ca pielea in ureche e foarte sensibila.Am fost la cabinet de cateva ori si mi-a pus o chestie rosie in urechee dar fara nici un rezultat. Mi-a mai zis sa nu mai curat urechile cu betigase ca irita. Am incercat dar daca nu curat cateva zile mancarimea este insuportabila. Ce sa ma fac ca sunt disperata ?

Ceilalti doctori la care au fost mi-au spus ca nu se vede sa am nimic.
Dar totusi ... am .
Ce parere aveti ca ar trebui sa mai fac?
Am si o durere groaznica de cap cateodata (destul de des) si ma gandesc ca poate tot de la urechi mi se trage.
A trecut cineva prin asa ceva?
Astept ceva sfaturi.
Multumesc.

Carmen

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Carmen, nu dispera. Exact asa am patit si eu, dar exact asa! De cateva saptamani mancarimea cea chinuitoare s-a rarit si s-a diminuat. Am fost si eu la doctor, mi-a dat alcool boricat sa-mi pun in ureche. N-a ajutat, ba chiar m-au apucat niste dureri de cap. Ulterior am ajuns la un medic homeopat, dar nu pt chestia asta, insa i-am pomenit de pb mea si mi-a spus sa nu iau antibiotic si sa nu mai pun alcool boricat ca de-aia ma doare capul.
Sfaturile mele:
- neaparat sa te stergi cu betigas in urechi dupa ce-ti speli parul. Apa cu sampon dauneaza acolo;
- dupa ce te usuci bine cu betigash, pe un betigash nou pui un pic de crema de galbenele si incerci sa te dai pe locul care te mananca. Incearca sa pui cat mai adanc in ureche, bineinteles cu grija sa nu te ranesti;
- eu, ca sa ma curat, desi nu face foarte bine, dar altfel nu ma pot curata cum se cade, folosesc odata pe saptamana betigashe inmuiate in alcool sanitar, dar betigasul il storc in prosop dupa ce il inmoi in alcool si doar dupa aceea ma sterg cu el in ureche, dupa care ma usuc iar cu un batz uscat si neaparat pun crema de galbenele...putina dar pun...zic putina ca crema aia e galbena si sa nu creada cineva ca tocmai imi curge ceara din ureche...;)
In rest, n-ai ce-i face, fin de tot, trebuie sa te cureti cu betigase in ureche, nu ai cu ce altceva...

Te rog sa ma crezi ca am incercat foarte multe chestii, n-am timp acum sa scriu toata istoria, dar si eu de mancarime imi venea sa-mi bag noaptea o andrea in ureche nu alta! Eram obsedata, ma curatam de nu stiu cate ori pe zi si mai rau faceam. Doctorul mi-a zis ca n-am nimic in ureche decat o iritatie/otita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen Simona spune:

Multumesc mult Roxana,sper sa-mi ajute crema de galbenele ca nu mai suport. Am ajuns sa-mi pun apa sarata cu betigasul .Mi se pare mai suportabila usturimea care o da sarea decat mancarimea asta insuportabila.Am incercat si eu cu o groaza de chestii care speram sa ajute dar nimic nu a dat rezultate decat poate pt 3 sau 4 zile si apoi iarasi incepea.
Acuma sper sa gasesc aici crema de galbenele ,daca nu trebuie sa astept pana-mi trimite cineva de acasa.
Apreciez ajutorul tau.


Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Carmen, tot ce pot sa-ti promit e ca mancarimile se vor atenua simtitor! Nu-ti va mai veni sa-ti bagi apa cu sare in urekiusha si nici altceva :)) odata la 2 sapt e bine ? si intensitatea o imparti la 10.000 .... deci vreau sa spun, ca rar de tot, mai experimentez acele mancarimi, dar mult mai slab...si vorba aia.. in cat timp poate sa treaca o problema dezvoltata de aproape 2 ani...la mine asa e , io de aproape 2 ani sufar de chestia asta...ma intreb cum nu am innebunit...in sarcina a fost dramatic...atunci s-a acutizat...Mie imi e foarte clar, cel putin in cazul meu, dar cred ca si la ine asa e, e vorba de o iritatie..galbenelele ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_iulia spune:

Cu aceeasi problema ma chinui si eu de vreo 4 ani. am fost si internata la ORL. Mi s-a spus ca ar fi o otita micotica. Tratamentul era: Degresare cu alcool boricat-da ustura de te pipi pe tine...voi stiti; si apoi picurat GARASONE. Pe moment a avut reyultat nu am mai consumat betisoare, dar eu fiind tare comoda, cum so ameliorat gata si cu tratamentul...Acum am ajuns sa fac paguba in buget de la cumparat betisoare... Sau poate ca nu era tratamentul tocmai bun....habar nu am.
Anul asta am mai incercat acelasi tratament, dar in loc de garasone-care e cam scump... am luat un medicament cu aceeasi substanta activa OPHTASONE... dar nu am avut rabdara sa pun nu stiu cate yile cum scria la prospect,,, asa ca acum iar fac paguba in buget...
Intr-un cuvant, HELP!!!!!!!!!
Carmen ai reusit sa te tratezi?
Ati observat se mai ia si la cei din jur?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Si eu am problema asta din adolescenta. Un medic a numit-o otita externa. Am folosit unguente de tot felul, m-am curatat cu nitrat de argint de mi se inegrisera urechile. Cica apa care intra in urechi la baie amplifica problema si ar trebui sa folosim cand facem baie dopuri de vata imbibate cu ulei sau cu alcool. Eu nu folosesc dopuri de vata, dar dupa fiecare spalat pe cap, curat urechea cu betisor si ung cu Fluocinolon. Pentru curatare se poate folosi si apa oxigenta, se toarna in ureche cu o pipeta si se lasa sa sfaraie bine. Parca in formula As era recomandat sa stergi urechea cu otet in care se dizolva penicilina. Nu am incercat inca.

Mergi la inceput