Ciorba/mancare de linte, cum se face?

Ciorba/mancare de linte, cum se face? | Autor: anda141

Link direct la acest mesaj

Am cumparat linte si nu mai stiu cumsa o prepar. As face supa, cioba . Am mai facut o singura data, acum cativa ani dar nu mai stiu cum.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

eu o gatesc exact ca pe fasolea boabe( ciorba sau mincare) si iese f buna.

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Monica, uite ce reteta am dat la alt topic:

De departe, cea mai buna mincare e pt. mine pilaful de linte. Seamana la gust cu pilaful de gaina.
Se face f. usor: se pune linte maro la inmuiat, cam 2 ore. Se pune apoi la fiert, cu capac, in apa cit sa o acopere. Fierbe repede!

Separat se face orezul, cu ceapa morcov, ca la pilaful obisnuit.

Cund sunt gata amindoua, se amesteca si se mai lasa 1 minut pe foc.
Dupa ce se ia de pe foc, se adauga uleiul si se amesteca bine.

Proportia dintre linte si orez e de 1:1.

Se maninca cu multa salata(de oricare


Mai fac si pateutz de linte:

dupa ce se fierbe lintea ca mai sus, se pune intr-o strecuratoare.
dupa ce s-a scurs bine, se da la blender cu ulei(se toarna cite putin), usturoi, zeama de lamiie. se mai poate pune f. putina pasta de rosii si patrunjel tocat f. fin.
Si asta e bun-bun!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Andutza..hai sa iti dau o reteta de ciorba de te lingi pe degete.
Iti trebuie asa:Linte,unt,2 cepe,faina si un cubulet cu gust de gaina sau vegeta de pui.
Pui cam 250-300 grame de linte(rosie) acum te iei si tu dupa ochi ca eu niciodata nu gatesc cu gramaj,si o pui la fiert.O lasi sa fiarba bine bine.O treci printr-o sita(ca sa se faca ca un piure) dupa care o pui din nou in oala in care a fiert.Pui 2 cepe curatate dar intregi in oala, cam 3 linguri de unt, adaugi apa(asa cat sa fie mai subtire ca o ciorbita) si lasi din nou la fiert cam 10 minute.Separat intr-o tigaie pui unt(cam 1 lingura) si prajesti putina faina in el(cam o lingura rasa), si pui aceast continut in ciorbita.Adaugi si cubuletul de gaina si o mai lasi la fiert 10 minute.E simplu si foarte foarte buna.Sa stii ca untul acela prajit cu faina da un gust deosebit.
NUmai bine si pofta buna!

Tina and Tina and Mark's baby
Zile ramase pana la data nunti..
Poze cu mine, cu sotu si cu prichindel la mami in burticel,SI CU BURTICA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Linte am invatat si eu sa gatesc si sa maninc abia cind am venit in Spania.
Reteta invatata de la restaurant suna cam asa:

se pune ulei de masline la incins intr-o cratita mare impreuna cu citiva catei de usturoi taiati marunt-marunt si ceapa tocata. Cind incepe sa luceasca ceapa se adauga lintea si apa, sare, piper. Se lasa pina e fiarta si scazuta (atentie ca in general se lipeste) si se adauga 2-3 linguri de smintina. Gata..e f gustoasa
Eu insa incerc sa o fac fara prajeala (totul fiert) cu aceleasi ingrediente sau mai adaug ardei gras si morcov tocati marunt.

Stiu ca se face si supa de linte pe aici dar inca nu am gustat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

zic si eu cum fac... Mancare de linte

lintea se lasa la umflat in apa cateva ore sau peste noapte, apoi se pune la fiert alaturi de morcov si cartof, cand toate sunt aproape fierte se adauga carnati Chorizzo si ceva ardei iute si sare, mai da cateva clocote si gata ii

supeeer buna
pofta mare

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Alina doreste sa-si vada mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Multumesc fetelor, e chiar delicioasa lintea!!!

Uitati ce reteta am mai gasit si eu si am facut si e buna, buna!!

FRIPTURA DE LINTE :
1 cana linte,
4 cepe mari,
10 catei usturoi,
2 linguri pasta tomate sau 1 ahar de suc de rosii,
- cimbru,
4 oua,
2 linguri faina,
2 linguri tarate de grau,
3 linguri ulei
Lintea se fierbe , dupa aia se scurge, se da prin masina de tocat sau robot. Cepele se toaca fin si se calesc in ulei cu apa 2-3 minute, Usturoiul de poseaza. Intr-un castron se pune lintea pasata, ceapa calita, usturoiul pisat, cimbrul, 1 lingura vegeta, 1 lingura sare, , sucul de rosii, faina, taratele, si amestecam apoi se adauga toate ouale batute bine. compoztia se pune intr-o tava unsa cu suprafata mai mare, sa nu iasa groasa. Se serveste cu legume SAU salata .

E super buna!!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Monica, bun-bun ce ai spus tu aici. acum ma apuc si zic mai tirziu ce a iesit.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

am facut reteta lui anda141 si a iesit super buna. V-o recomand.
Eu am pus-o in loc de carne la o musaca din cartofi (cu piure din cartofi, nu cu rondele).
Incercati-o cu incredere!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Am mancat la turci pilaf cu linte,in concediu.Mi-a placut foarte mult.A fost si prima data cand am mancat linte.Si am mancat ,tot la ei,si pilaf cu fasole mexicana.La fel de bun...

Adriana

Mergi la inceput