Vaginita micotica

Vaginita micotica | Autor: dyany

Link direct la acest mesaj

vreau sa ma ajutati cu sfaturi,sugestii de tot felul....am fost la ginecolog si mi- a prescris spalaturi cu ceai de musetel alternate cu ceai de scortisoara ,si apa fiarta cu bicarbonat alternata cu apa cu otet......deci o zi cu aia , o zi cu aialalta...tot asa si lomexim crema,ovule si diflazon.........puteti sa-mi mai spuneti cate ceva ca sunt disperata de aceasta scurgere....multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didona spune:

Afectiune mai nenorocita si mai enervanta nici ca exista!
Eu am cam de 2-3 ori/an probleme. Tind sa cred ca nu dispare definitiv, ca s-ar putea sa existe persoane cu o predispozitie la asa ceva si cum le prinde intr-o postura de imunitate scazuta, oboseala etc, cum se instaleaza.
Mie mi se rezilva bine cu ovule Polyginax. 2 folii a cate 6 ovule/folie. Deci 12 seri cumintica, fara prostioare...
Inainte de administrare se face o spalatura cu 1/2 l ceai galbenele in amestec cu pelin (cel mai tare antiseptic local) in care se dizolva 1 lingurita bicarbonat de sodiu. Iei un miniirigator de la farmacie, il dezinfectezi cu spirt inainte de fiecare spalatura si, dupa dus te "dixtrezi" cu el. Apoi pui ovulul si te asezi in pat si somn.
Atentie cu lenjeria sintetica si cu tampoanele zilnice. Mai bine fara, macar pe perioada tratamentului.

Daca poti incerca... Dar eu as face o analiza si as intreba medicul de Polyginax. Poate nu se poate prescrie oricui. Iar daca vei folosi, citeste bine prospectul.
Sanatate multa si sper sa scapi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si daca nu tratezi si partenerul, tot degeaba, faceti ping-pong cu micoza intre voi.
Si poate e necesar sa luati amindoi si oral antimicotic, ca de obicei reinfectarea se produce din tubul digestiv, deci trebuie tratat si acolo.

Sanatate multa!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

imi puteti spune pe scurt care sunt simptomele?.... cred ca ma asteapta o vizita la dr. in curand:((

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papadia spune:

Am deschis si eu un subiect pe tema asta ptr ca si eu am probleme cu aceasta micoza.Dar ciudat ca si dupa trat. care nu a fost cu ceva medicamente mai de doamne ajuta ca medicul mi-a prescris ceva ieftin nu ma simt bine deloc.Cum spunea si Siminaf cred ca daca nu se trateaza si partenerul degeaba.Mie doctorul nu mi-a prescris nimic ptr sotul meu si cred ca de la el o iau din nou.Nu stiu de ce cind facem dragoste ma doare si ma ustura.Oare sa fie ceva mai grav.Sigur o sa trebuiasca sa merg la medic.Eu ma simt prost cind vad ca nu imi mai revin.Voi ati patit la fel?Si parca acuma apare tot mai des.Am sa urmaresc si eu sfaturile voastre poate ma ajutati.Pupici

moldovan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyany spune:

cred ca am uitat sa mentionez dar si sotului i-a prescris sa ia diflazon si sa se dea si el cu unguient si.......sex protejat cel putin doua luni.......da intr-adevar se scapa foatre greu de EA,TREBUIE facut tratamentul la fix ......eu sa stiti ca am inceput sa-mi fac spalaturi deocamdata si e bine nu mai am acele scurgeri suparatoare.
nu am stiut ca ceaiul de pelin e asa de bun ,promit ca o sa-l incerc si eu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Va dau un sfat (de la ginecologul meu ) :nu mai folositi irigator. Baia interna se face doar cu degetul, atat cat intra si curata, e perfect. Eu foloseam irigator inainte si nu stiam de ce am mai mereu anexita.

"Plangi cu sufletul, fara a ti se umezi ochii. Razi pentru a putea reusi. Iubeste pentru a-ti putea umple inima cu adevarata dragoste.E tot ce-ti trebuie pentru a putea fi fericit."

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Eu ce mai zic ca de un an jumate nu mai scap de nenorocitele astea de scurgeri...serios ca sunt in pragul unei depresii...azi am fost iar la medic mi-a mai dat inca un tratament...al catelea oare?...o sa vad ce o sa fie dupa.Eu una cand aud de irigator mi se ridica paru in cap.Am facut si spalaturi, am luat si propolis....pastile si tinctiura..mi s-a cicatrizat ce-i drept o rana pe col ce o aveam de 6 ani,dar de scurgerile astea timpite nici chip sa scap.M-am saturat de tampoane zilnice...ca altfel nu se poate...!!!!!nu stiu ce sa mai fac...fac un tratament, vreo doua luni nu mai am nimik, pana intr-o buna zi cand ma trezesc ca revin minunatele scurgeri.si vreau sa spun ca timp de 6 luni nu a fost nimeni in viata mea, deci chestia cu reinfectarea de la partener nu are relevanta ptr mine...serios ca e un mister ptr mine cum de nu se trateaza dupa atatea tratamente si leacuri babesti, si toate alea.offfffffff

nikole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didona spune:

Draga Nikole,

Vezi sa nu fie ceva din alimentatie...Stiam ca lactatele intretin o micoza. Si am mai citit ca si tampoanele zilnice nu sunt foarte OK. Mentin umezeala, factor propice pt micoza.
Cat despre irigator...Nu stiu ce sa cred. Treaba e ca degetul nu reuseste sa acopere foarte bine intreaga suprafata. Presiunea exercitata de irigator impinge ceaiul in intreg vaginul. Eu am avut probleme pe perioada sarcinii (cumplit!), mi-era teama sa nu afecteze bebelul. In ultimele saptamani mi-au facut niste administrari de glicerina cu stamicin 10% (preparat in farmacie). Mi-l aplica tot cu un fel de furtunas. Caci singura nu aveam cum. Nu-mi vedeam eu degetele de la picioare, dar sa mai si...
Iar irigatorul se foloseste doar pe perioada tratamentului. Dupa, se arunca.
Si da, neaparat tratat partenerul.

Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Alecsia scuza-mi ignoranta da' nu cred ca de la irigator se poate face anexita ( care reprezinta inflamatia anexelor). Poate doar in cazul in care iti introduci apa cu gheatza in vagin si o lasi acolo....
Cat despre vaginita...micotica sau nu, va spun doua tratamente. Eu am scapat de ea prima data dar m-am prcopsit iara dupa HSG.

deci prima data flagyl ( care e metronidazol da' mai bun, in sensul in care nu da stari de greata) 3/zi, ovule Macmiror(doua cutii), si unguent Micoheal ( doar in zona exerna).

a doua oara injectii cu Suplerazon 2 pe zi ( dimineata si seara) da' is foarte scumpe ( 2 mil), timp de 3 zile ( deci 6 injectii). Suplerazonu asta, fiind antibiotic poti sa faci candida de la el, asa ca mai adaugati la injectii si profilaxia candidei, adica un ovul de lomexim in ziua cand incepi injectiile si un ovul dupa 5 zile ( seara).
Cat despre spalaturi cu diverse ierburi.. sa fim seriosi am facut si eu tone si tot n-am scapat, mai ales daca ai un organism predispus la astfel de infectii. Eu prefer injectiile pentru ca de la metronidazol imi este foarte rau.

Parerea mea este ca tratamentul local trebuie neaparat asociat si cu un medicament administrat pe cale locala. ( constatare din experienta proprie).



cami



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andita spune:

Postez si eu, cam tarziu, ce-i drept, dar am noutati care ar putea interesa: saptamana asta am fost la gineco, si, daca tot eram acolo, am intrebat niste detalii. Uite ce am aflat:
Cauze pentru vaginite:
- tampoane interne;
- tampoane zilnice (fapt care mi se pare o mare magarie, din partea producatorului: adica, pui o data, de 2 ori, de curiozitate, poate, si apoi pui, de nevoie, pentru ca te imbolnavesti....in fine);
- lenjerie sintetica sau nespalata corespunzator (peste 60 de grade);
- spalari intravaginale cu diferite ceaiuri sau cu irigatorul de care vorbeati mai devreme;
- dezechilibre hormonale;
- constipatia;
- nu in ultimul rand, stresul.
Asadar, toate cele de mai sus sunt strict interzise (si stresul, ca mie asa mi-a zis, sa elimin factorii de stres din viata!!!).
Pentru vindecare, partenerul nu este nevoie sa se trateze. La cateva luni dupa terminarea tratamentului se revina pentur o alta analiza de secretie.
Alta parte interesanta (cel putin pentru mine, ca aveam dubii) - anticonceptionalele sunt excluse din categoria cauzelor care provoaca boala. Anticonceptionalele pot, in schimb, sa duca la aparitia candidozei (eu iau de vreo 5 ani, si nu am avut niciodata).
Sper ca v-am fost in vreun fel de folos.
Pupici



Nunta noastra
Poze

Mergi la inceput