Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Coprocultura
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisi_ella
Subiect: Coprocultura
Trimis la: 08/02/2006 14:58:17
Mesaj:


Buna! Fetita mea de 2 ani si 9 luni prezinta niste simptome clasice de giardia (sau altceva?) Nu are pofta de mancare, o doare burtica, face caca moale, se scarpina la fundulet! Asta de vreo saptamana...inainte era ok. As vrea sa-i fac o coprocultura sau coproparazitologie. Pe care s-o fac? Coproparazitologia? Mentionez ca nu am avut probleme pana acum...ea chiar era constipata, facea diaree fff rar. Si de felu' ei e sanatoasa tun! Insa acum e cam data peste cap! Adica face o zi moale, o zi tare...apoi iarasi moale....si tot asa! I-am dat eu Ca Carbonic, Smecta...insa o drege pentru o zi...apoi iar face moale.
Vreau sa-i duc maine caca la analize, insa nu prea stiu unde...Ma gandesc sa merg la Medicover....Voi unde ati fost?


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 08/02/2006 15:14:16
Mesaj:

Dute la un pediatru sa-i dea mai multe analize.Diareea poate fi si de la altceva.
Sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: MihaT
Raspuns la: 08/02/2006 21:36:50
Mesaj:

Cel mai bine ar fi sa o vada si un medic.Medicul de familie iti da trimitere si le faci gratuit analizele.De multe ori Giardia nu iese la ex.coproparazitologic ,asa ca ai putea sa-i faci Ag.Giardia care arata sigur daca are .
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Sa fie oare vorba despre-giardia?

---------------------------------------------------------------------


Autor: sweetheart
Subiect: Sa fie oare vorba despre-giardia?
Trimis la: 07/02/2006 14:17:20
Mesaj:


Am si eu o problema-fetita mea de 2 ani si 5 luni nu are pofta de mancare de vreo luna si jumatate.Dimineata isi bea biberonul(inca am ramas la biberon)cu lapte,apo la pranz ia cateva lingurite de mancare dupa care nu mai vrea sub nici o forma.In schimb daca i-as dalapte toata ziua sau suc nu refuza.Sacunele sunt normale, cu tendinta de costipatie dar asa e ea de cand s-a nascut.Daca stiti care sunt simptomele dupa care imi pot da seama ca ar fii voraba de giardia va rog sa imi spuneti si mie.Stiu ca cel mai concludent ar fii un examen coproparazitologic dar as vrea totusi,pana sa il fac,cum se manifesta copiii care au giardia.Va multumesc.

sweetheart

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: anemona
Raspuns la: 07/02/2006 16:30:15
Mesaj:

Sweetheart, fetita mea care are un an jumate e la fel cu mancarea, mananca totusi, dar cu mari insistente si rabdare din partea mea. Disperata de situatie, am mers cu ea la medicul nostru pediatru care ne-a spus ca ar trebui sa-i facem ceva analize, sa vedem daca exista o cauza (ea nu crede in inapetenta fara motiv).
Mi-a zis clar ca cele mai frecvente trei cauze de inapetenta la copii sunt: anemia prin carenta de fier, infectia urinara si parazitozele intestinale (deci si giardia aici) si ca trebuie facute asa: hemograma, urocultura si ex coproparazitologic. I-am facut (de fapt mai multe analize, daca tot am mers cu ea) si toate au iesit bine. Apoi a zis ca la ex coproparazitologic simplu nu intotdeauna iese Giardia, ne-a recomandat sa-i facem testul pentru detectarea antigenului de Giardia din scaun. E mai scump (un milion am dat noi la Euroclinic), dar rezultatul a iesit pozitiv pt Giardia, deci avem si acuma tratam.
Cred ca ar fi bine, inainte sa te apuci sa-i dai ceva, sa-i faci aceste trei investigatii si sa vezi cum stati. Iti recomand sa-i faci direct testul de antigen, ca altfel pierzi timpul, noi mai facuseram alte trei examene copro cu ceva timp in urma si ieseau mereu negative, dar uite ca acuma l-am prins.
Sa vedem daca dupa tratament o sa se schimbe situatia cu mancarea.
Sanatate multa !
---------------------------------------------------------------------


Autor: geniest
Raspuns la: 07/02/2006 17:01:57
Mesaj:

Anemona am vorbit acum 2 sapt. la Medicover si analiza pentru antigen giardia din fecale costa 310.000 lei cu rezultat in 7 zile lucratoare. Tie ti l-a dat pe loc, de a costat atata ????

Acum ceva vreme am postat si eu un subiect legat de antigen giardia. La noi problema este ca antigenul giardia a iesit negativ, iar la intrebarea mea catre dr. daca este un rezultat real (adica bbul NU are giardia) mi-a spus ca NU NEAPARAT, de nu mai stiu ce sa cred. E drept ca le-am facut la Spit. Gr. Alexandrescu unde acest antigen se lucreaza in 3 sapt. cand strang 90 de probe, ca n-au bani de risipit pe analize.....
---------------------------------------------------------------------


Autor: anemona
Raspuns la: 07/02/2006 17:12:13
Mesaj:

Geniest, nu mi-a dat rezultatul pe loc, am dus caca miercuri si rezultatul l-am aflat ieri (dar a sunat pediatra noastra si a urgentat, ca altfel cred ca mai dura, initial ne zisese ca doua saptamani). Nu stiu de ce a costat atat, poate au astia la Euroclinic tarife mai mari sau poate au alti reactivi, mai degraba inclin sa cred aceasta varianta, pentru ca diferenta mi se pare prea mare. Eu zic mersi ca am aflat, ca altfel poate credeam ca nu are Giardia si nemernicul de vierme isi facea de cap.
Noua ne-a zis ca testul e sigur, deci merg pe incredere ca asa e. Eu zic ca daca la voi a iesit negativ, asa e, deci poate ar trebui sa cauti alta cauza a simptmelor.
---------------------------------------------------------------------


Autor: geniest
Raspuns la: 07/02/2006 17:23:56
Mesaj:

Nu Anemona la noi absolut toate analizele au iesit bine, chiar nu stim ce sa acuzam.....I-am inceput un tratam. homeopat de intarire a imunutatii si giardia si se pare ca reactioneaza bine......ceea ce ma duce cu gandul ca el chiar are giardia....
---------------------------------------------------------------------


Autor: MihaT
Raspuns la: 07/02/2006 19:21:55
Mesaj:

Simptomele Giardiei ar fi:lipsa poftei de mancare,cearcane,mancarime la nasuc,dureri abdominale in jurul ombilicului si scaune mai moi.Dar cel mai bine fai analize.Ag.Giardia l-am facut si eu la V.Babes si costa 650.000lei si se da rezultatul in 15 zile lucratoare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anacami
Raspuns la: 07/02/2006 20:23:52
Mesaj:

Buna,
pentru analiza de Antigen Giardia, cum se procedeaza pentru recoltare si in ce se transporta proba?!?

Multumesc!
Multa sanatate tuturor!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Susman Mihaela
Raspuns la: 07/02/2006 23:40:19
Mesaj:

Pt. Antigen Giardia eu duc proba la Sanador si costa 300 000 lei vechi iar rezultatul il primesti intre 5 si 7 zile lucratoare(Sanador laborator langa maternitatea Bucur).
Cum ati facut aceasta analiza la Victor Babes pt. ca eu locuiesc in apropiere si imi fac multe analize acolo. Fetele de la receptie mi-au spus ca nu se face la ei pt. ca nu au substantele acelea speciale. Si am intrebat in mai multe randuri.
De cate ori avea Robert perioade proaste cu mancarea ii faceam si nu i-am descoperit niciodata. Se pare ca intotdeauna erau eruptii dentare.
Eu l-am invatat de mic sa manance multe mancaruri cu usturoi si mananca multe seminte de dovleac(ii plac mult - asta preventiv).
---------------------------------------------------------------------


Autor: anemona
Raspuns la: 07/02/2006 23:40:34
Mesaj:

Camelia, recoltarea se face din scaun intr-un recipient de plastic, se poate lua de la orice clinica privata sau s-ar putea sa gasesti si la farmacie. Nu trebuie sa fie steril.
Eu am luat chiar din scaunul de cu o zi inainte (nu am fost sigura ca va face in ziua cu pricina pana sa mergem la clinica) si am tinut pe balcon proba pana a doua zi cand am dus-o.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Susman Mihaela
Raspuns la: 07/02/2006 23:44:16
Mesaj:

Proba se transporta intr-un recipient de plastic pe care il gasesti de cumparat de la farmacii. Preferabil e sa iei o proba din caca de dimineata si din mai multe locuri. Se duce o singura proba iar dupa ce o iei se tine la frigider. O duci la laborator in maxim 4 ore de cand ai luat-o.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ange
Raspuns la: 08/02/2006 02:49:34
Mesaj:

si fetita mea a avut giardia.
nu manca mai deloc,bea lapte mult,scaunele erau moi,avea cearcane pronuntate,slaba,galbena,gurita ii mirosea...
am facut 2 tratamente ca sa scapam.
nu e chiar atat de grav.se rezolva.timp,tratament,analize si rabdare.
succes.
---------------------------------------------------------------------


Autor: pagurschimag
Raspuns la: 09/02/2006 07:52:34
Mesaj:

Si au am un baietel de 2 ani si 2 luni care cred ca are giardia. Ar bea numai lapte, ar manca dulciuri, are si cearcane la ochi...iar cand vine vorba de mancare nu vrea sa manance mai nimic.
Imi puteti spune si mie ce tratament contra giardiei vi s-a dat? A avut efect?
---------------------------------------------------------------------


Autor: geniest
Raspuns la: 09/02/2006 09:30:21
Mesaj:

Magda eu te sfatuiesc sa mergi cu bb la un medic pediatru cu competenta in homeopatie. Poti sa mergi singura cu fotografia bbului (din care sa reiasa ceea ce spui tu.....cearcane, etc). Tratamentul este absolut inofensiv pentru organism iar la copii da rezultate excelente.

Sanatate !!!
-------------------------------------------------------------------


Autor: dia_b
Raspuns la: 10/02/2006 10:38:13
Mesaj:

In sfarsit ne-a aparut si noua confirmarea cu giardia. Am o fetita de 3,8 ani si avea toate simptomele dar nu iesea nimic in analize. de fapt aparea amidon extracelular si ne-a spus medicul nostru ca asta apare cand exista paraziti intestinali. Noi am urmat o schema de analize: ii recoltam kk le 3 zile. Dupa 4 probe a aparut rezultatul pozitiv. Acum am primit tratament cu Zentel. Am citit ca ar trebui sa-i dau si Liv 52. A dat cineva asa?
Eu as incerca si tratament homeopat. Stie cineva medicamente homeopate?
---------------------------------------------------------------------


Autor: geniest
Raspuns la: 10/02/2006 14:13:47
Mesaj:

Dia tratamentul homeopat trebuie neaparat prescris de doctor. Numai el stie dilutiile......

Din proprie experienta iti spun ca noi luam Cina 7 CH si Giardinocinum 30 CH.
---------------------------------------------------------------------


Autor: angel78
Raspuns la: 14/02/2006 12:01:26
Mesaj:

ma numesc angelica si am o fetita de 4 ani care de curand a fost diagnosticata cu paraziti, si ne-a dat sa-i dam zentel si atat, si in rest nu are voie dulciuri si lapte. tratamentul il tine 5 zile.
---------------------------------------------------------------------


Autor: giulianne
Raspuns la: 14/02/2006 17:13:43
Mesaj:

Si voi parintii ce tratament faceti daca cei mici au paraziti?
---------------------------------------------------------------------


Autor: angel78
Raspuns la: 20/02/2006 09:22:25
Mesaj:

as vrea sa stiu si eu, daca puteti sa-mi spuneti, cam cat rezista acesti paraziti, chiar si dupa un tratament.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ver@
Raspuns la: 20/02/2006 23:10:01
Mesaj:

Vladutz are 2 ani si 3 luni.
In sept anul trecut i-am facut un ex copro pt ca statea cu mana la funduletz(nu se scarpina!) si i-au iesit oxiuri la Spitalul de Dermatologie(de 2 ori),la Synevo-NU(de 2 ori) DR mi-a dat tratam sa ii dau(o pastila,Vermix parca,nu mai tzin minte.Costa 10 000lei vechi.),dar pt ca alt simptom nu prezenta nu i l-am admin.Avea pofta de mancare,dormea noaptea...

Acum,de 1 sapt tot isi pune mana la burtica (buric) si zice ca il doare burtica,in general dupa ce mananca(bea lapte la greu).I-am dus iar copro la Dermatologie(Sincai) chiar azi si i-a iesit iaaaar Oxiuri.In afara ca spune ca il doare burtica,doarme mananca,nu are cearcane,nu il mananca nasul,poponeatza...

Ce sa cred??Are sau nu.Acum eu parca as crede.Sa ii fac copro si pe la alte laboratoare e problema ca nu prea avem timp(normal ca trebuie sa ne facem...)
Si daca ii dau Helmiflores scapa de oxiuri?

Trebuie sa ne tratam si noi?Sa ne facem si noi analize?Nici un membru al fam nu prez vreun simptom!

Am cautat subiecte pe tema asta dar nu m-am lamurit.

Daca ma poate lamuri,linisti si pe mine cineva,va sunt recunoscatoare.DR in nici un caz.Cum merg la ea,cum o sa ii dea tratament.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 21/02/2006 06:29:00
Mesaj:

Draga Vera,eu zic sa-i administrezi medicanetul sau sa-i prezinti situatia pediatrului chiar daca are pofta de mincaresi celelalte..Dar mai bine prezinta-i situatia pediatrului si vezi ce spune...
---------------------------------------------------------------------


Autor: ver@
Raspuns la: 22/02/2006 10:49:07
Mesaj:

I-am prezentat situatzia pediatrei.Deci: a spus ca deocamdata sa il tratam naturist(usturoi,samburi de semintze de dovleac...helmiflores...).Asta pt ca riscul de reinfestare este mare si sa nu bagam in el medicamente de fiecare data.Si dupa ceva timp repetam copro.Daca nu e ok,ramane de vazut.Eu zic...ca gandeste bine.
Si a zis ca e de ajuns ca durerea de burtica sa fie singurul semn.

Dar oare ce sanse sunt sa scape naturist???

Sweetheart voi ce ati facut?Ati facut ex copro?
---------------------------------------------------------------------


Autor: sweetheart
Raspuns la: 22/02/2006 22:30:17
Mesaj:

Buna si multumesc pt raspunsuri.Noi maine sau poimaine mergem sa facem coprocultura si cu ocazia asta ii fac si toate analizele de sange.Eu sunt putin speriata de faptul ca din octombrie nu a luat d 300 de grame in greutate.Ea are 2 ani si 5 luni si are 11.300 ceea ce mi se pare putin.Este f energica,nu sta locului o clipa,nu da semne ca ar avea ceva.Eu sunt disperat ca manan f putin.Din decembrie nu pre manan carne,practic nu mananca deloc.Ar manca numai iaurturi si ar bea doar lapte.Am sa va spun ce am facut si rezultataul analizelor.Sanatate tuturor.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sweetheart
Raspuns la: 22/02/2006 22:33:21
Mesaj:

Fii-mea nu mananca,in schimb mananc eu litere la greu...
---------------------------------------------------------------------


Autor: mihaela amalia
Raspuns la: 23/02/2006 17:58:09
Mesaj:

Litere de aici de pe forum sau din supa

Am si eu o problema.Stiu ca atunci cand se administreaza un tratament pt Giardia nu se mananca dulciuri si nu se bea lapte.Eu daca ii fac tratament fetitei mele (1 an si 4 luni) cum fac cu laptele ca ea este "dependenta" de lapte
---------------------------------------------------------------------


Autor: sweetheart
Raspuns la: 23/02/2006 20:38:36
Mesaj:

De aici de pe forum
---------------------------------------------------------------------


Autor: sweetheart
Raspuns la: 23/02/2006 20:42:17
Mesaj:

Mihaela amalia,cred ca ii poti da lapte de soia pt copii,nu stiu daca in tara se gaseste.Cand Andra a avut diaree eu lapte de soia i-am dat ca si ea este dependenta.Sanatate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ver@
Raspuns la: 23/02/2006 21:16:25
Mesaj:

Azi am fost la Plafar si am luat Giardinofug(90 000lei).Sunt niste pastilute mici.Se beau cu apa.Ne vom trata toti.Vladutz 3/zi;noi,6/zi.Si igiena stricta...rufe oparite,calcate la greu.Noi nu avem simptome,da' nici nu ne-am facut examenul copro.Dar suntem,cica,"purtatori" si daca il tratam pe Vladutz riscul de reinfestare e mare.Domnul de la Plafar a fost tare dragutz si mi-a explicat "mura in gura" ce si cum...

Referitor la laptic si Vladutz le bea la greu.Tot de la plafar m-a sfatuit sa ii pun usturoi in lapte,dar intr-o cantitate de nici sa nu prea simta. Si daca se poate sa mai rarim.La noi asta se poate ca se ia cu joaca si inainte sa ceara el lapte ii dau eu ceai si nu mai cere lapte

In schimb am inceput sa ii dau usturoi si vad ca nu refuza.
A!!!Si a zis Dl. sa punem in mancare cat mai mult ca nu isi pierde din proprietatzi prin fierbere.Si sa nu cumparam din cel turcesc ...ca nu-i bun.Si asa este.Eu am facut mujdei si in juma de ora se oxidase(inverzise) ceea ce cu cel de la bunica din gradina nu patzesc decat peste cateva ore bune.!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mihaela amalia
Raspuns la: 24/02/2006 15:57:04
Mesaj:

Am reusit sa ajung si eu azi la farmacie si i-am luat Helmiflores(125.000 lei vechi) si de maine incep sa ii dau.
Ver@ buna idee cu usturoiul pus in lapte.La a mea ii mai place sa manance samburi de bostan (uscati) si astia sunt f buni pt viermisori...
Sanatate
---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 24/02/2006 16:24:15
Mesaj:

Mihaela draga dar sper ca vrei sa faci acest tratament preventiv ,nu?Iar legat de lapte....sa stii ca eu i-am dat lapte fara probleme....bine ca nu mai bea ea asa de mult...cam o cana pe zi.....Acum faci cum vreiori nu-i dai deloc ori da-i-l indoit cu ceai,apa....etc.
Si semintele i le-ai dat prajite cu sau fara sare...?
---------------------------------------------------------------------


Autor: ver@
Raspuns la: 25/02/2006 10:54:00
Mesaj:

Semintele de bostan se dau ca atare.Adica neprajite.Curatate de coaja.

Intrebare:daca laptele ar fi infestat,prin fierbere 15 minute din mom in care clocoteste,se distrug microbii?

Ce diferenta este intre Helmiflores si Giardinofug?
---------------------------------------------------------------------


Autor: mihaela amalia
Raspuns la: 25/02/2006 11:56:28
Mesaj:

Mariana nu i-l fac preventiv, ci sunt sigura ca are giardia, in primul rand ca i-am descoperit in oct sau nov anul trecut si nu i-am administrat tratamentul cum trebuie, si in al doilea rand are toate simptomele Giardiozei:lipsa poftei de mancare, o mananca nasul, ar bea numai lapte si de mancat vrea numai dulce, e f agitata si nervoasa.....

Ver@ nu stiu care ar fi diferenta dintre cele doua, banuiesc ca sunt produse de firma diferite.Oricum Helmiflores se gaseste doar la farmaciile Farmacia verde
---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 25/02/2006 14:26:21
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------Originally posted by ver@

Semintele de bostan se dau ca atare.Adica neprajite.Curatate de coaja.

Intrebare:daca laptele ar fi infestat,prin fierbere 15 minute din mom in care clocoteste,se distrug microbii?

Ce diferenta este intre Helmiflores si Giardinofug?
---------------------------------------------------------------------

Parerea mea e ca daca laptele (de la vaca),ma refer este infestat putem fierbe mult si bine laptele ca cica nu dispare microbul...Acum trebiue intrebat si un doctor,ceva ..
Semintele astea le pot cumpara de la magazin...unde gasesc asa crude si neprajite...????
---------------------------------------------------------------------


Autor: ver@
Raspuns la: 25/02/2006 15:19:09
Mesaj:

De la metrou Unirea(iesirea spre Splaiul Unirii) de la Plafar.Acolo au semintele ambalate in pungutza de plastic.

O sa vb cu Dr referitor la laptic.Unii zic.. ca se distrug,altzii ca nu...Dr a zis sa ii dau sa bea lapte dar eu am cam rarit.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 25/02/2006 16:19:51
Mesaj:

Si eu am intrebat daca sa-i dau lapte si d-ta mi-a zis sa-i dau lapte normal,numai ca ea nu prea mai vrea ,ii mai fac doar in budinci,cu orez,etc,sau seara bea 1/2 de bebe ...
Vinerea viitoare ma duc sa-i fac iar analize sa vedem daca mai apare asa de proeminent...asta de giardia...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Rosey
Raspuns la: 25/02/2006 20:06:41
Mesaj:

subscriu si eu la Helmiflores, noi l-am folosit cu succes, este natural si nu are efecte secundare, spre deosebire de Zentel care este foarte toxic pt ficat, de aceea s-a si recomandat Liv 52.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mihaela amalia
Raspuns la: 25/02/2006 21:02:38
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------Originally posted by Rosey

subscriu si eu la Helmiflores, noi l-am folosit cu succes, este natural si nu are efecte secundare, spre deosebire de Zentel care este foarte toxic pt ficat, de aceea s-a si recomandat Liv 52.

---------------------------------------------------------------------



Ai perfecta dreptate...

---------------------------------------------------------------------


Autor: danat
Raspuns la: 27/02/2006 12:32:10
Mesaj:

Mai fetelor, nu stiu cum se face, dar baietelul meu (2 ani si 5 luni) nu a avut niciodata manifestari din cele spuse de voi si considerate "clasice", cum ar fi cearcane, lipsa poftei de papa, din contra, el are mai mereu pofta de mincare (si-i multumesc Domnului pentru chestia asta), nu are cearcane, e normal, si asa a fost si cand avea giardia engros. A facut de 2 ori tratament pina acum, cu Flagyl, si in paralel cu Liv52, dar i-am mai dat si preventiv Helmiflores. Ideea este ca pediatra mi-a spus ca va mai face episoade repetate, cel putin pina spre varsta de 10-12 anisori cand mai capata organismul imunitate. La el singurele manifestari care m-au facut sa intru la banuieli, au fost scaunele mai moi, alternativ cu cele normale. Atit.
Nu stiu cat de usor se scapa de pacatoasa asta de giardie, si daca se scapa din prima.
Noi i-am facut analiza de antigen, a costat 210 mii si ne-a dat in aceeasi zi rezultatul, la CMDTA de pe Str.Washington, nu mai stiu cum se numeste.

Sanatate la puiuti!
---------------------------------------------------------------------


Autor: ver@
Raspuns la: 28/02/2006 21:24:17
Mesaj:

Fetelor...

De cand am inceput tratamentul pt oxiuri la Vladutz(joia trecuta) a inceput sa il doara burta si mai tare.Am vorbit cu nenea de la Plafar care m-a asigurat ca e normal ca vezi domne nemernicii de oxiuri se "zvarcolesc" si de aceea are crampe abdominale.
Numai ca azi a fost o ziiii...a inceput de dimineatza prin a spune ca il doare burtica(se apleca si zicea:"ma doareee burticaaa).Plus ca a facut si temperatura(37,8 axilar)Am sunat pediatra care m-a sfatuit sa merg la spital la Budimex sa il vada cineva de specialitate sa nu fie apendicele inflamat.Mama da' ce ma panicasem.Plus ca i-a scazut si pofta de mancare.Buuun.Am mers acum la ora 20:00 si la spital,unde l-au palpat,consultat,ascultat si...nu are nimik.Iar temperatura sa nu fie debutul a ceva(viroza etc).Acum e bine cu temp.I-a scazut.
A!!!...plus ca pediatrele de la spital nu le-a placut tratamentul naturist cu Giardinofug.Ca de ce nu ii dau copilului Zentel sa scape de oxiuri.La care eu le-am raspuns ca de comun acord cu DR lui Vladutz am hotarat sa incercam mai intai asa sa vedem ce si cum,sa nu ii dam Zentel care din cate am citit pe aici e un medicament f toxic,iar riscul de reinfestare e destul de mare si atunci ce fac...ii dau Zentel la 2 luni?Ca soramea cu Anamaria(nepoata) asa a patit.In noiembrie i-a dat Zentel si acum(februarie) iar ii da ca ...de...iar are.Pai ce facem nene???


Eu ce D-zeu sa fac?????Cine ma poate lamuri?Sa continui cu Giardinofug?Le accepta super pt ca sunt pastile si le inghite.Suspensii nu prea accepta
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

urgent! - tratament pentru giardioza
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmenmi
Subiect: urgent! - tratament pentru giardioza
Trimis la: 03/03/2006 11:25:15
Mesaj:


Am transmis acum vreo 2 zile un mesaj prin care solicitam niste sfaturi in ceea ce priveste tratamentul pentru giardioza. Din pacate, nu am primit inca nici un raspuns pana acum. M-am gandit sa mai incerc o data, alegand sa postez un subiect nou. Poate asa am mai mult succes.

copilul meu cel mic are 2 ani si are giardia. conform analizelor, e vorba chiar de o parazitoza mai veche. deci, trebuie neaparat sa i-o tratez rapid.

am citit mult pe net despre tratament dar nu stiu ce sa aleg: un tratament medical alopat, naturist, homeopat? parerile sunt impartite. medicii spun ca tratamentele naturiste si chiar cele homeopate sunt mai degraba unele de preventie decat de tratament. pe de alta parte, tratamentul alopat cu, fie el zentel, fasigyn say flagyl se pare ca este unul destul de dur si poate afecta ficatul copilului.

prin urmare, orice sfaturi, informatii sau lamuriri suplimentare mi-ar fi de mare folos.


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: mihaela amalia
Raspuns la: 03/03/2006 11:52:07
Mesaj:

Eu am preferai sa ii dau ceva naturist si anume Helmiflores, in locul Flagylului care nu face tocmai bine la ficat.Oricum uite aici mai multe pareri...
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmenmi
Raspuns la: 03/03/2006 12:11:41
Mesaj:

Amalia, multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt. Citisem toate mesajele de pe acest site referitoare la giardioza. Tot nu am inteles daca tratamentele naturiste chiar au dat rezultate.

Care a fost durata de tratare cu helmiflores? A dat rezultate?
---------------------------------------------------------------------


Autor: mihaela amalia
Raspuns la: 03/03/2006 13:07:57
Mesaj:

Carmen am auzit din mai multe parti cum cc ca ar fi foarte bun un tratament naturist, de aia am si optat pentru Helmiflores.Eu deocamdata sunt in prima tura (a 7 zi) de dat.Aceste picaturi se dau 10 zile, dupa care pauza zece zile si iar se mai dau 10 zile, care 10 pic de 3 ori/zi.Deci, sa iti spun ca a avut efect la noi, nu pot inca.Eu sper din tot sufletul sa ii treaca cu acest tratament pentru a nu fi nevoie sa ii dau alte "minuni"
Sanatate
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmenmi
Raspuns la: 03/03/2006 14:33:50
Mesaj:

Am inteles, Amalia, iti multumesc inca o data. Si iti doresc ca tratamentul sa aiba rezultate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gabivalceanu
Raspuns la: 03/03/2006 15:41:07
Mesaj:

Si noi ne jucam de vreun an de-a uite giardia, nu e giardia, dar pina la urma nu i-am mai dat nimic! (pai flagylul e prea tare, aia e prea slaba, nustiuciti copii au in continuare giardia dupa zentel, etc; niciodata nu eram hotarita sa ma apuc de ceva...)

Acum, de vreo juma de an nu-i mai iese nimic la analize, a zis pediatra ca daca n-are simptome (durere de burtica, greata, cearcane, etc) s-o las in pace, ca oricum se va reinfecta de multe ori...Se pare ca spre 8 ani se autoimunizeaza copii si gata!

Oricum, se pare ca tratamentele naturiste si homeopate nu fac minuni...Dar poti la fel de bine sa descoperi ca doamna giardia traieste si dupa flagyl si zentel la un loc...

Fa si tu cum a zis doctorul...de, eu ti-am zis, pina la urma am lasat-o in pace (si acum are perioade cind nu maninca deloc - si zic : na, fir-ar ea de giardia, ca d-aia nu maninca fetita- cu perioade cind maninca de rupe si zic: vezi? bine ca nu i-am intoxicat ficatul cu porcarii, ca n-are fata nimic)

Stiu ca nu te-am lamurit, te salut, gabi
---------------------------------------------------------------------


Autor: ver@
Raspuns la: 03/03/2006 16:02:22
Mesaj:

Carmen si eu sunt intr-o situatie cam enervanta cu Vladutz.De ce?Pai:are oxiuri.Dupa tot ce am citit pe aici am hotarat sa incep cu naturiste.Adica Giardinofug.De ce?Pt ca sunt pastile si el le prefera in locul siropurilor.DAR nu mi-a zis nimeni (si nici eu nu am vazut) ca e doar pt giardia.De fapt pe prospect scrie doar pt giardia dar eu am zis ca actioneaza si pe oxiuri.
Problema e ca durerile de burtica pe care le prezenta inainte au inceput sa se accentueze(cred eu ca nu i-a priit giardinofugul.Adik chiar daca avea ceva efect nu era totusi suficient de eficient.Tinctura de propolis pe care o contine nu e recomandata in tratarea oxiurilor) si am fost cu el la Budimex(pt ca mi-a facut si temperatura fara alt simptom) si m-am speriat,ca de..sunt mai panicoasa.Doctora de la Budimex m-a sfatuit sa incep cu Zentel tinand cont ca il doare burtica(zilnic se vaita) si sa continui apoi cu un medicament naturist ca sa prevenim reinfestarea si sa nu lipseasca din alimentatie (mancare) usturoiul!Acum ce sa fac sa il las cu viermii astia nenorociti in el doar ca sa nu ii intoxic ficatul cu Zentel?Cat rau ii poate face?Decat o boala mai bine un tratament.

Si intradevar administrarea naturistelor e de lunga durata.Nu pot sa il las pe Vladutz luni de zile sa aibe dureri de burta pana isi fac efectul naturistele.

Am auzit de cazuri cand dupa Zentel si continuarea cu naturiste sau usturoi saptamanal,reinfestarea nu a mai avut loc.
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgetaim
Raspuns la: 03/03/2006 16:31:59
Mesaj:

Vera si Vladut nu m-am putut abtine sa va zic ,ca in fotografia in care sunteti impreuna sunteti superbi.Si eu am un baietel Andrei de 2 ani si jumatate frumos foc si el
---------------------------------------------------------------------


Autor: dia_b
Raspuns la: 04/03/2006 23:33:17
Mesaj:

Noi am patit-o si mai rau. Oana are 4 ani si i-a iesit in analize giardia. Tratament cu Zentel. Apoi l-am facut analize si gemenilor. Surpriza, unuia i-a iesit limbrici. Asa ca toata familia a trecut pe Flagyl. Bineinteles ca am fost ingrijorata pentru ficateii nostri dar ni s-a explicat ca daca luam doza corecta pentru un timp scurt, nu sunt efecte daunatoare puternice. un alt medic mi-a zis ca tot alopatele sunt de preferat.
Oricum eu am inceput si cu Helmiflores. Am auzit ca e bun.
Sa vedem cand repetam analizele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: alinutza00
Raspuns la: 05/03/2006 08:40:15
Mesaj:

si noi ne am chinuit cu giardia, am incercat toate tratamentele naturiste posibile fara nici un rezultat.Din pacate david in afara de lapte ajunsese sa nu mai manance nimic...10 lingurite la o masa erau o f mare realizare...asa ca disperata i am dat zentel.A scapat de giardia si i a revenit dupa putin timp si pofta de mancare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Lona
Raspuns la: 05/03/2006 10:45:43
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by gabivalceanu

Si noi ne jucam de vreun an de-a uite giardia, nu e giardia, dar pina la urma nu i-am mai dat nimic! (pai flagylul e prea tare, aia e prea slaba, nustiuciti copii au in continuare giardia dupa zentel, etc; niciodata nu eram hotarita sa ma apuc de ceva...)

Acum, de vreo juma de an nu-i mai iese nimic la analize, a zis pediatra ca daca n-are simptome (durere de burtica, greata, cearcane, etc) s-o las in pace, ca oricum se va reinfecta de multe ori...Se pare ca spre 8 ani se autoimunizeaza copii si gata!

Oricum, se pare ca tratamentele naturiste si homeopate nu fac minuni...Dar poti la fel de bine sa descoperi ca doamna giardia traieste si dupa flagyl si zentel la un loc...

Fa si tu cum a zis doctorul...de, eu ti-am zis, pina la urma am lasat-o in pace (si acum are perioade cind nu maninca deloc - si zic : na, fir-ar ea de giardia, ca d-aia nu maninca fetita- cu perioade cind maninca de rupe si zic: vezi? bine ca nu i-am intoxicat ficatul cu porcarii, ca n-are fata nimic)

Stiu ca nu te-am lamurit, te salut, gabi
---------------------------------------------------------------------



Din pacate, NU se imunizeaza. Baiatul meu a avut la 5 ani, dar coproparazitologic s-a confirmat abia la a sasea proba, chiar daca erau evidente simptomele. Am incercat atunci timp de 2 luni cu tratamente naturiste, n-a functionat. Se topea vazand cu ochii, ajunsese sa bea doar lapte, nimic altceva. A luat Zentel, s-a rezolvat imediat.
Acum are peste 9 ani, din nou giardioza. Mai sunt doi copii din clasa lor in aceeasi situatie, si cati or mai fi nedepistati. Pediatrul a spus ca n-are rost sa mai lungim, a luat Zentel, dupa a doua doza i-a revenit pofta de mancare si vitalitatea, i-au trecut greturile. Acum suntem cu tratament naturist de intretinere, Giardinofug, combinat cu leacurile babesti (seminte de dovleac in miere, ceai de secara, ceai de cimbru). I-am refacut analizele, monstrul a disparut.
Concomitent, toata familia a luat cate o doza unica de Fasygin.

Deci, din experienta mea personala, doar tratamentul naturist nu prea da roade. Sigur ca orice medicament este agresiv, dar complicatiile infectarii sunt mai grave. Ingreuneaza eliminarea secretiei biliare, prabusesc valorile calciului si fierului. De aici, o multime de afectiuni conexe grave, fereasca Dumnezeu!

Pe site exista un material foarte bine documentat despre parazitoze.
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=238
---------------------------------------------------------------------


Autor: ver@
Raspuns la: 06/03/2006 11:23:39
Mesaj:

Buna!

Va rog sa imi explicati si mie cum se administreaza Zentelul?

Pe prospect scrie ca se da azi si peste 7 zile.
Unii medici il dau acum si peste 3 saptamani.

Iar doctora lui Vladutz mi-a spus ca se da o data si gata.

Sunt sfatuita de mamici sa ii dau acum si peste 7 zile ca ,explicatie:in a 7 zi,daca ceva a supravietuit atunci ii omoara complet.
Vladutz are oxiuri!!!

Multumesc.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mihaela amalia
Raspuns la: 06/03/2006 12:22:52
Mesaj:

Ver@ eu nu i-am mai dat asa ceva dar tind sa iti spun tot asa sa ii mai dai inca o doza dupa 7 zile, eu daca sunt nelamurita ca doctorul spune una si prospectul spune alta, eu aleg sa fac dupa prospect...pentru ca acolo sunt rezultatele a sute de cercetari...si nu ma las sa fiu eu cobai pentru medicul meu...am intalnit destule cazuri

Si acuma sa va spun oful meu.Tocmai am sosit de la pediatra, am fost pentru ca ii aparuse niste bubite si nu stiam cauza.Doctorita a spus ca sigur sunt ca reactie la giardia (desi eu nu ii spusesem nimic ca are si ca deja ii dau Helmiflores), mai ales cand a auzit ca ii dau asa ceva s-a strambat in asa fel cum ar fi spun "e bine ca i-ai dat numai ca e ca o apa de ploaie".
Si acuma mi-a dat tratament mai intai sa scapam de bubite, iar dupa ce il termina, face 2 zile pauza dupa care sa ii dau Flagyl 2 ture cate 5 zile cu pauza de 6 sapt intre...
Deci sfatul meu pentru cele are administreaza produse naturale mergeti mai sigur pe Flagyl sau alte medicamente de la farmacie...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Nicoleta
Raspuns la: 06/03/2006 12:53:42
Mesaj:

Stefan a scapat de Giardia cu tratament homeopat.
Sanatate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: camelia72
Raspuns la: 06/03/2006 15:49:27
Mesaj:

Orice tratament vei alege pt. giardia TREBUIE urmat de toata familia,altfel exista pericolul unei reinfestari si o veti tine asa la infinit,tot nu veti scapa!TREBUIE dezinfectata lenjeria intima si cea de pat,calcata dupa fiecare spalare,mainile spalate inainte de servirea mesei,unghii taiate si o igiena intima impecabila!
Sanatate multa!
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 06/03/2006 21:53:00
Mesaj:

Sa va spun si eu ce auzii asata seara. Am fost cu Mara la vaccinul de 6 luni si cu Matei la control d erutina. O intreb pe doctorita daca nu e cazul sa-i fac niste analize de giardia pentru ca mi se pare mie ca se scobeste cam mult in nas si are ceracane. Ma intreba: face caca moale, are crampe, il doar burtica, se contorsioaneaza, are pofta de mancare.... Bineinteles ca simptome de-astea nu avem. Si zice:"Chiar daca are si nu se manifesta, organismul lucreaza si face anticorpi". Ce sa mai zic....
---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 07/03/2006 06:18:48
Mesaj:

Fetelor...am facut si noi tratamnet cu Flagyl...7 zile..la fata mea de1 an si 4 luni si am fost dupa 2 saptaminisa-i iau analizele din nou...
Rezultatul este ca nu are nimic...
Intrebarea mea este:mai repet analiza de scaun?
Ca stiu ca au o perioada de inmultire....si la cit timp trebuie repetata...??????
Va multumesc...
---------------------------------------------------------------------


Autor: ver@
Raspuns la: 07/03/2006 09:00:42
Mesaj:

Mihaela Amalia ..ca bine zici.
Sunt curioasa,de ce i-a dat Flagyl?

Claujro,cel mai bine e sa ii faci un ex copro(2,3) ca sa sti sigur.Mai ales ca spui ca are cearcane.Vladutz din toate simptomele nu are decat unul-durerea de burtica.(are oxiuri)
P.s.-hai mai vino pe la noi(nazdrav.de oct-nov-dec)sa ne mai pov de Matei.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ver@
Raspuns la: 07/03/2006 09:03:18
Mesaj:

Carmenmi,voi ce ati facut pana la urma?Ce tratament urmati?
---------------------------------------------------------------------


Autor: dia_b
Raspuns la: 07/03/2006 21:44:07
Mesaj:

Noua ne-a spus doctorita ca giardia se inmulteste o data la 10 zile. Deci trebuie sa ducem probe 9 zile consecutiv.
Fetitei mele i-a iesit in a 5-a proba rezultat +.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Lona
Raspuns la: 07/03/2006 22:16:21
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ver@

Buna!

Va rog sa imi explicati si mie cum se administreaza Zentelul?

Pe prospect scrie ca se da azi si peste 7 zile.
Unii medici il dau acum si peste 3 saptamani.

Iar doctora lui Vladutz mi-a spus ca se da o data si gata.

Sunt sfatuita de mamici sa ii dau acum si peste 7 zile ca ,explicatie:in a 7 zi,daca ceva a supravietuit atunci ii omoara complet.
Vladutz are oxiuri!!!

Multumesc.
---------------------------------------------------------------------

Pentru oxiuri, priza unica, de 200 mg. Daca nu se vindeca, se reia tratamentul dupa 3 saptamani.
Dozele si posologia difera de la parazit la parazit.

Uite prospectul pe care il am eu, confirmat de medic, si care noua ne-a dat rezultate.


Zentel
Formã de prezentare: Comprimate TILTAB, albe, rotunde, cu o proeminenþã pentagonalã pe ambele feþe, conþinând 200 mg albendazol. Suspensie cu gust plãcut, cu aromã de fructe, fiecare 5 ml conþinând 100 mg albendazol.

Indicaþii: Zentel este un antihelmintic cu spectru larg, folosit pentru tratarea parazitozelor cu unul sau mai mulþi dintre urmãtorii paraziþi:

Enterobius vermicularis
oxiuri

Trichuris trichiura
tricocefal

Ascaris lumbricoides
limbrici

Ankylostoma duodenale

Necator americanus

Strongyloides stercoralis

Taenia spp.
tenie

Giardioza la copii


Posologie ºi mod de administrare: Cu prescripþie medicalã. Doza uzualã pentru adulþi ºi copii în vârstã de peste 2 ani: 400 mg (douã comprimate de Zentel 200 mg sau 20 ml Zentel suspensie) într-o prizã unicã în cazul parazitozelor cu: Enterobius vermicularis, Trichuris trichiura, Ascaris lumbricoides, Ankylostoma duodenale ºi Necator americanus. În caz de strongiloidozã sau teniazã, se administreazã 400 mg Zentel în prize unice, 3 zile consecutiv. Dacã pacientul nu este vindecat la trei sãptãmâni dupã tratament, se indicã o a doua curã. În giardiozã (la copii cu vârsta între 2-12 ani), o dozã zilnicã de 400 mg în prizã unicã, timp de 5 zile. Comprimatele pot fi mestecate, înghiþite sau zdrobite ºi amestecate cu alimentele. Nu este necesar sã fie administrate jeun sau sã se practice purgaþia.

Precauþii: Folosirea în cursul sarcinii: Deoarece s-a demonstrat cã albendazolul este embriotoxic ºi teratogen la ºobolan ºi la iepure, folosirea sa la femeile gravide sau la cele cu suspiciunea de sarcinã este contraindicatã. Pentru femeile aflate la vârsta procreerii (15-40 de ani), Zentel trebuie administrat în primele 7 zile de la debutul menstruaþiilor normale.

Reacþii adverse: S-au raportat câteva cazuri de disconfort gastro-intestinal ºi cefalee, fãrã a se stabili o legãturã clarã cu medicamentul.

Informaþii suplimentare: Eficacitatea Zentelului a fost evaluatã la copii sub vârsta de 2 ani, gãsindu-se cã o singurã dozã de 200 mg este eficace în infecþiile helmintice comune. În infecþiile cu Hymenolepis nana, o dozã de 400 mg administratã 3 zile consecutiv s-a dovedit eficace. În plus faþã de proprietãþile vermicide, s-a demonstrat cã albendazolul are la om ºi proprietãþi ovocide ºi larvicide.

Precauþii farmaceutice: A se feri de luminã.

Condiþionare: Cutii monodozã cu 2 comprimate în blister. Suspensie monodozã cu 20 ml/flacon. Existã ºi forme de ambalare cu un numãr mai mare de doze.


Sanatate!
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

iar parazitii, mama lor...!...
---------------------------------------------------------------------


Autor: annablue
Subiect: iar parazitii, mama lor...!...
Trimis la: 27/03/2006 11:26:21
Mesaj:


Dragi mamici,

Desi s-au deschis o groaza de subiecte pe tema, revin si eu cu intrebari, ca am citit mai multe din ultimele 30 de pagini si n-apuc sa dau cautare intre orele in care functioneaza...
Asa ca, cine ma poate lamuri, ca eu nu mai inteleg nimic din toate aceste "variante" de medicamente, fie ele alopate sau nu.
Noi avem oxiuri, abundente oua... asa ca trebuie sa ne tratam rapid. In plus, cititnd simptomele pentru Giardia, sigur avem si asa ceva, dar incan u i-am facut antigen.
Despre asta, cine imi poate da un laborator unde sa fiu sigura de ce iese, ca am auzit pareri impartie, inclusiv despre locuri scumpe.
Am aflat ca la Sanador ar fi ok si ca pret si ca rezultat. La fel si la Medicover, in Plevnei.
Mi-au suras preturile, dar decat sa ma plimb cu sapte probe ca nu sunt seriosi, mai bine dau un ban si stiu sigur.
Asa ca, apelez la mila voastra de mamici care stiti cat de rau e sa aiba puii nostri asa ceva...
Daca e sa aleg medicamentele clasice, ce sa-i dau ? Zentel sau Flagyl ? Sau daca merg in combinatie cu cele de Plafar, cum fac ?
Cat despre homeopate, cat de bune sunt rezultatele ? Stie cineva un asa doctor unde sa ne ducem si noi ? Ma intereseaza si ca preturi, ca nu stam deloc pe roze cu banii...
Astept raspunsurile voastre, ca trebuie sa luam rapid masuri.

Ana
PS N-am precizat ca Adi are 3 ani jumate si vreo 16 kg.

Raspunsuri:
--------------------------------------------------------------------


Autor: matildasep
Raspuns la: 27/03/2006 13:49:32
Mesaj:

Te inteleg perfect. si noi suntem in aceeasi situatie, am facut doua examene,coproparazitologic la victor Babes, a iesit negativ, si coprocultura la spitalul de boli infectoase, a iesit pozitiv, astazi l-am trimis pe sotul la un laborator de pe Pache Protopopescu 39, parca, cu trimitere de la dr. de familie. maine luam rezultatul.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anya
Raspuns la: 27/03/2006 14:56:16
Mesaj:

Si noi. 3 ani si 2 luni / 20kg /1.05m
Raportam giardia+oxiuri dupa 1 luna de gradinita.
Analize facute la un laborator al spitalului de dermato situat undeva pe langa liceul de la intrarea in parcul Tineretului. Raspunsul la analize a fost dat pe loc.
Medicamente+schema tratament: ziua1- Telmox 1 pastila; 2 zile pauza; 5 zile Flagil suspensie 2.5 ml; 5 zile pauza; 5 zile Flagil suspensie 2.5 ml; 2 zile pauza; Telmox 1 pastila.
Noi, adultii luam doar 1 pastila Telmox.

Sincera sa fiu chiar daca scapa acum de ei, sunt constienta ca ii va lua din nou. Cel mai bine ar fi sa se invete organismul cu ei si sa coabiteze in pace. Nimeni nu poate trai in borcan.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ursuletul
Raspuns la: 27/03/2006 15:06:41
Mesaj:

Buna Ana,
Imi pare rau sa aud ca aveti probleme. Eu i-am dat lui Andrei, anul trecut, Helmiflores de la plafar pentru giardia si a dat rezultate foarte bune. Helmiflores se poate da si preventiv atunci cand copilul este in colectivitate. I-am repetat mai mereu coproparazitologicul in diferite laboratoare ca sa fiu mai sigura (Medicover, Medlife si spitalul Colentina) si se pare ca am scapat de giardia. Pentru oxiuri nu stiu ce ai putea sa iei, dar am vazut la plafar mai multe produse pentru oxiuri.
Te pup si sanatate multa!
Cami
---------------------------------------------------------------------


Autor: matildasep
Raspuns la: 28/03/2006 10:56:10
Mesaj:

AStazi am luat rezultatul si nu avem oxiuri, ci limbrici. INca sunt socata, noi nu prea ne intalnim cu multe persoane, si casa incerc sa o mentin curata. Nu inteleg cum ar putea face asa ceva.
Cum la un rezultat ne-a iesit oxiuri si am intrebat dr. pt tratament, ne-a spus ca nu exista tratament naturist pt. oxiuri, decat pt. ceilalti paraziti. Asa ca, annablue, mai bine repeta examenul la mi multe labaroatoare si intreaba dr. pt tratament.
Sa fiti sanatosi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 28/03/2006 14:35:52
Mesaj:

Eu am facut analize lui Vladut la laboratorul de linga parcul tineretului, a iesit pozitiv desi avea numai 4 luni. Nu mi-a venit sa cred si am repetat la Cantacuzzino de mai multe ori dupa asta si nu a mai iesit pozitiv de atunci.
---------------------------------------------------------------------


Autor: camy062004
Raspuns la: 28/03/2006 16:05:15
Mesaj:

furazolidon tablete ati incercat?tot impotriva giardia este.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ursuletul
Raspuns la: 28/03/2006 16:22:55
Mesaj:

Ana, incearca si cu seminte de dovleac decojite si neprajite dimineata pe stomacul gol. Vezi ca sunt pungute la plafar cu semintele gata decojite.
Te pup!
---------------------------------------------------------------------


Autor: camy062004
Raspuns la: 28/03/2006 17:06:04
Mesaj:

sau ulei de dovleac

---------------------------------------------------------------------


Autor: annablue
Raspuns la: 29/03/2006 09:22:56
Mesaj:

Multumesc pentru raspunsuri la toate mamicile.
Azi am revenit la serviciu, ieri am fost la Dna dr. Culcer si ne-am "linistit".
Avem oxiuri, de asta eram oricum sigura pt ca avea toate simptomele si am mai avut o data asa ca stiam.
Am aflat o groaza de informatii de la o profesionista, asa ca va pot spune daca va intereseaza.
In primul rand, noua ne-a dat o suspensie care e mai putin toxica ca Zentelul sau Flagylul, ceva cu PA... (uite ca acum nu-mi vine in minte, dar revin) sa luam 3 zile dimineata si seara o lingurita pt 3 zile si apoi repetam la 14 zile.
Bineinteles ca ne-a dat sa luam si noi adultii, ORICINE intra in contact zilnic cu copilul... DECARIS.
Apoi, m-a asigurat ca ulei de dovleac NU ESTE PENTRU OXIURI, CI PENTRU TENIE !!!!! asa ca nu are efect... In plus, semintele de dovleac iar nu sunt de ajutor decat daca sunt CRUDE, CU POJGHITA AIA VERDE PE MIEZ !!!!!
Asa ca, avand in vedere ca eu am incredre deplina in dr. Culcer, voi urma sfaturile dansei.
Asa ca, ne-a mlinistit deocamdata, oricum am facut si toate analizele pentru cel mic (ne-a costat 2 milioane "afacerea"...)
Dar macar acum voi fi linistita sa vad si nivelul de CA, MG, etc.
Noi nu i-am facut pana acum analize de sange lui Adi, era santos si se dezvolta bine, asa ca n-am considerat necesar sa-l intepam degeaba.
Cam asta e, oricum vom mai repeta copro (acum facem pt Giardia, 3 probe in 10-14 zile) si dupa o luna facem iar, ca sa fim siguri, daca nu ne trece, vom apela la masuri mai toxice (m-a asigurat dna doctor ca apeleaza la Zentel/Flagyl doar daca nu merge cu metode mai "blande").
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

oxiuri

---------------------------------------------------------------------


Autor: cristinapaun
Subiect: oxiuri
Trimis la: 31/03/2006 16:37:57
Mesaj:


poate cineva sa mi spuna cum se manifesta un copil care are oxiuri?


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: NanaMotoc
Raspuns la: 31/03/2006 16:51:28
Mesaj:


Uite aici draguta mea: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=238

---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Tratament pt toata famila?????

---------------------------------------------------------------------


Autor: mitzuka
Subiect: Tratament pt toata famila?????
Trimis la: 03/04/2006 10:04:34
Mesaj:


Baietelului meu in varsta de 2 ani cu ocazia analizelor facute pt intrarea la cresa i s-au descoperit chisturi de lambli(giardia).El nu prezinta nici un simptom din cele clasice pt giardia...daca nu trebuiau facute analizele nici nu stiam ca e infestat.
Dr. i-a prescris 5 zile Zentel cate jumatate de flacon pe zi...DAR...atat...nu ne-a spus nimic daca si restul din familie trebuie sa ia ceva...Citind pe forum am observat ca la alte cazuri au fost tratati si restul membrilor familiei...Nu stiu ce sa fac ..sa luam si noi...si daca da ce? Tot zentel sau altceva?
E eficace tratamentul la copil daca noi nu ne tratam, mai ales ca suntem presati de timp...el trebuie sa mearga la cresa in 2 sapt pt ca eu incep serviciul....Cum sa fac ??

Va multumesc pt sfaturi...

Simina si Deian
Varsta lui Deian
Ingerasul nostru


Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: dinuralu
Raspuns la: 03/04/2006 11:53:41
Mesaj:

Obligatoriu trebuie sa faceti si voi tratament. Altfel nu veti scapa in veci pururi de giardia, ci o veti transmite de la unul la altul. Pentru adulti exista Zentel pastile, care se iau toate deodata (parca sunt 4 pastilute intr-o cutie, din cate imi amintesc). Dar eu te sfatuiesc ca in privinta tratamentului pt. voi sa discuti cu medicul de fam, pt ca exista si alte medicamente. Oricum, el trebuie sa va dea si schema de tratament pt. voi. Multa sanatate!!

---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Limbrici!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Subiect: Limbrici!!!
Trimis la: 03/04/2006 13:52:04
Mesaj:


Stupoare!
Dimineatza am descoperit in pampersul bebelinei(2 ani si 2 luni) un LIMBRIC (destul de mare-cam 10 cm).
Bineintzeles ca am fost la dr si mi-a dat Decaris(pastile de 50 mg).
Mi-a spus sa-i dai 1 pasila si jumatate azi si peste 7 zile sa repet doza.

Citind pe prospect am vazut ca este indicata administrarea inainte de culcare, iar la precautzii spune ca se vor evita conducerea vehiculelor sau efectuarea unor munci periculoase, comportand iminenta de accident. De ce oare?

Va rog mult daca ati patzit asa ceva si atzi dat Decaris la bebei atzi observat ceva care sa va nelinisteasca?

Nu vreau sa spun ca nu-i voi da tratamentul.Am incredere in medicul meu.Dar vreau sa-i urmaresc comportamentul apoi si sa fiu atenta la simptme.

Va multumesc anticipat si multa sanatate la bebei.

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: ana-oana
Raspuns la: 03/04/2006 14:27:24
Mesaj:

probabil ca da somnolenta

numai bine,

O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA
---------------------------------------------------------------------


Autor: clau2toma
Raspuns la: 03/04/2006 23:40:48
Mesaj:

Eu Decarisul l-am dat la cateii mei pt deparazitare .Se prescrie si la copii?
---------------------------------------------------------------------


Autor: michelle7
Raspuns la: 04/04/2006 01:25:59
Mesaj:

eu am luat Decaris si nu mi-a dat somnolenta insa evident depinde de la persoana la persoana. in prospect scrie ca timp de 1 luna sa nu conduci cu toate ca e vorba de doza unica. mie mi se pare usor aberant termenul de o luna, dar ma rog....
---------------------------------------------------------------------


Autor: georgi75
Raspuns la: 04/04/2006 09:40:32
Mesaj:

Da Clau, se prescrie si la copii.Ia zi-mi la catel a dat rezultate?

I-am dat aseara doza si s-a trezit fi-mea la 7 dimineatza.Deci noua nu ne-a dat somnolentza.M-am linistit.
Cat despre condus, am vazut si eu , si la fel m-am gandit
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

viermisori
---------------------------------------------------------------------


Autor: irina74
Subiect: viermisori
Trimis la: 20/04/2006 22:47:54
Mesaj:


cum pot sa-mi vindec baietelul de lambli pt ca ne chinuim de ceva vreme cu tot felul de picaturi.are 1 an si 5 luni si este prea mic pt medicamente mai puternice?Alex si eu


Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: Hermis
Raspuns la: 21/04/2006 10:15:44
Mesaj:

Ai incercat Giardinofug? Sint capsule ce contin niste extracte de plante- bb fiind asa micut nu cred ca poate sa inghita capsula, dar poti sa o desfaci si sa amesteci continutul ei in ceva ce ii e pe plac. Tratamentul se face in doua transe, cu o pauza de 10 zile (parca). Oricum pe prospect ai indicatiile exacte. Si noi ne-am luptat muuuuuuuult si bine cu giardia si doar cu Giardinofug am scapat.
Am inteles ca le fel de bun e si Giardinostop-ul - e sub forma de picaturi...dar cum nu l-am experimentat direct, nu bag mina in foc pentru el.
Sa-ti fie de folos!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Giardia-tratament naturist
---------------------------------------------------------------------


Autor: Ana71
Subiect: Giardia-tratament naturist
Trimis la: 15/02/2006 09:28:47
Mesaj:


Buna,

Baietelul meu de 6 ani si 1 luna are giardia (am depistat-o pe la 2 ani), am incercat si tratament medicamentos (Flagyl - 2 ture) dar, binenteles ca nu am scapat de ea. Chiar daca facem cu totii tratament iarasi, mai mult ca sigur ca va lua iarasi de la gradi. Si tratamentul asta e destul de toxic. Am vorbit si cu pediatrul si mi-a zis ca in Romania exista giardia si tratamentul medicamentos trebuie dat doar atunci cand apar manifestari (adica nervozitate excesiva, scaune dese, lipsa acuta a poftei de mancare). Nu e cazul la noi . As vrea sa-i dau ceva natural (gen Helmifluores sau propolis) dar nu prea stiu cantitatile (pediatrul lui nu prea este de acord cu medicina naturista-spune ca este mai mult pentru linistea mamei-dar nici nu este impotriva). Mamicile care ati avut experiente pozitive cu tratamentele naturiste, ma puteti ajuta cu un sfat? Pediatrul copiilor vostri v-au recomandat ceva naturist?
Multumesc!

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: ioana2004
Raspuns la: 16/02/2006 06:06:49
Mesaj:

Buna Am descoperit si la fata mea de 1 an si 3 luni ,adica la testul de ca-ca si mi-a dat doctorul Flagyl timp de 7 zile,si daca inca mai apare iarasi am sa trec si eu pe medicatie naturista..
insa nu am gasit nici pe DC nici pe la medici care ar fi cauza si ce masuri se mai iau caci fieberea veselei o fac de cind e mica ..Oare poate sa fie de la laptele de vaca care il bea?
Lamuriti-ma si pe mine...
---------------------------------------------------------------------


Autor: claudia_a
Raspuns la: 16/02/2006 06:50:58
Mesaj:

Helmiflores se ia asa: cate 10 pic/3 pe zi timp de 10 zile, apoi 10 zile pauza si se repeta iar! Eu stiu ca este foarte bun pentru giardia.
Sa scapati repede de ea si sa fie bebe sanatoshi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Cary
Raspuns la: 16/02/2006 07:31:17
Mesaj:

Seminte de bostan NEPRAJITE date inainte de masa,pe stomacul gol.
Multa sanatate tuturor!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gyna
Raspuns la: 16/02/2006 07:49:31
Mesaj:

Helmiflores am luat si noi si ne-a ajutat, primele semne sunt ca dupa 2 - 3 zile i-si recapata pofta de mincare. Scrie in prospect cum se administreaza.
---------------------------------------------------------------------


Autor: vladhana
Raspuns la: 16/02/2006 07:54:12
Mesaj:

La baietelul meu a mers f.bine uleiul de bostan,luat de la plafar.O lingurita dimineata,inainte de masa,si seara inainte de culcare,timp de zece zile pe luna.A fost singurul care a dat cu adevarat rezultat bun,dupa ce am facut tratamentul si cu Flagyl,Zentel,Helmiflores.
---------------------------------------------------------------------


Autor: miki_c
Raspuns la: 16/02/2006 21:42:02
Mesaj:

Buna.

Incearca cu tinctura de propolis 20 pic / zi timp de 6 luni. Eu nu i-am dat decat 3 luni si am observatca ii este mai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: neliana
Raspuns la: 17/02/2006 00:32:30
Mesaj:

Oana are acum 2 ani si la cateva luni mai precis la 8 luni a facut geardia de la ce ? nu se stie nici acum. Doctora ei mi-a prescris Flagyl si a zis ca daca nu are efect sa incercam cu produse naturiste.
Bineinteles ca nu a avut bnici un efect si am incercat cu Giardinofug, care a dat rezultate.In cutia de geardinofug este adresa de email a unui doctor si nr de tel a lui. Eu l-am contactat prin emaiol si mi-a zis tot de geardinofug si ulei de dovlete care este foarte bun. Si acum ii dau preventiv ,DAR cel mai important este ca si cei din familie sa urmeze un tratament concomitent cu copilul pentru ca altfel cei ce intra in contact cu copilul pot avea chiar ei geardia(familia).
Daca esti sigura ca ia de la gradinita e bine sa instiintezi educatoarea pt ca si copii de acolo sa urmeze si ei un tratament pt ca asa te lupti degeaba, voi tratati pe o parte si ea vine din alta.
Mult noroc si sanatate.
P.S Daca mai vrei sa afli mai multe despre acest subiect si sin experinta mea in materie de parazitologie te rog sa ma contactezi pe email sau pe messenger neliana_a@yahoo.com
---------------------------------------------------------------------


Autor: otis41
Raspuns la: 17/02/2006 08:54:19
Mesaj:

Va dau ce am gasit pentru giardia:
helmiflores,de la plafar,ulei de dovleac ,tot de acolo..propolis
FLAGYL-lul este recomandat si el pentru giardia. Cate 1 lingurita dimineata pe stomacul gol timp de 7 zile, apoi 7 zile pauza si din nou inca 7 zile de FLAGYL
seminte de dovleac NEPRAJITE in fiecare dimineata pe stomacul gol cam 30 de samburi decojiti,apoi serviti micul dejun dupa o jumatate de ora!
Cantitati pentru o persoana: o ceasca de otet de mere (de marimea cestilor de cafea potrivite), o ceasca de miere de albine, 8 catei mari de usturoi pisati. Toate acestea se pun intr-un vas de sticla cu gura mare si cu dop care se insurubeaza. Se lasa la macerat cel putin 5 zile, in frigider, agitandu-se de mai multe ori pe zi. Doza obisnuita: se pun doua linguri din compozitie intr-un pahar de apa plata si se bea dimineata, pe stomacul gol. Atentie! Cand preparatul e pe sfarsite, faceti altul proaspat, pentru a face o cura de o luna de zile. Se tine trei luni la rand, cu o pauza de o saptamana intre luni.

mai intai o cura de Helmiflores, combinat cu ceai de secara, ceai de coriandru si cimbru. Luna urmatoare: cate o lingurita dintr-un amestec format din miere, lamaie, seminte de dovleac si seminte de secara. Este indicat ca toti membrii familiei sa urmeze tratamentul impotriva giardiei.

helmiflores este naturist pentru viermisori se da si la beeblusi
Usturoiul - inamicul viermilor
Pe de alta parte - propolisul si-a demonstrat ca o activitate anti-microbiala impotriva bacteriilor, virozelor sau infectiilor fungale ca - printre altele: E.coli, chamydia,salmonella, giardia.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 17/02/2006 09:41:27
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by claudia_a

Helmiflores se ia asa: cate 10 pic/3 pe zi timp de 10 zile, apoi 10 zile pauza si se repeta iar! Eu stiu ca este foarte bun pentru giardia.
Sa scapati repede de ea si sa fie bebe sanatoshi!
---------------------------------------------------------------------



Acum m-am uitat pe prospect, astea sunt indicatiile pentru copii pana la 4 ani, peste 4 ani se recomanda o jumatate de lingurita, asta ar fi vreo 15 picaturi, de 3 ori pe zi, cate 10 zile, 10 zile pauza, si inca 10 zile tratament.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Lya
Raspuns la: 17/02/2006 10:49:41
Mesaj:

Buna!
Suntem si noi in aceeasi barca cu parazitii astia urati.
Am o fetita de 2,8 ani.....la 1,3ani am descoperit ca are giardia,am facut tratament cu Zentel(toata familia),nici un semn de ameliorare,giardia prezenta in scaun,apoi tratament cu propolis,helmiflores,giardinofug,pastile cu usturoi si cimbru de la Aloe Vera(cu asta macar i s-au mai reglat scaunele care erau nelegate si 2,4/zi)........cand a facut 2,2 ani descopar ca am eu oxiuri,ii dau ei si sotului Zentel,eu iau seminte de bostan si usturoi fiind insarcinata dar in continuare are cearcane,ii miroase gurita ,e palida,mananca mai rau......si nu stiu ce sa ma fac in situatia asta eu fiind insarcinata in 5 luni iar apoi urmeaza sa alaptez(pe Rut am alaptat-o 18 luni jumate si am de gand ca si pe cea mica s-o alaptez cat de mult).
Am oare sanse sa scap naturist de paraziti?
Ne ajuta si pe noi cineva cu sfaturi?
---------------------------------------------------------------------


Autor: oana_r
Raspuns la: 17/02/2006 14:25:01
Mesaj:

este un tratament homeopat.granulele se numesc CINA 7 si se dau 5 garanule(daca sunt mai mari ,ca sunt si mici si se dau 10 granule) de 2 ori pe zi timp de o saptamana.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gabrielav
Raspuns la: 17/02/2006 18:06:39
Mesaj:

Si noi ne-am confruntat cu giardia dar am scapat, din fericire. Andrei a urmat o luna de zile tratament cu helmiflores, iar in a doua luna i-am dat cate o lingurita dimineata, pe stomacul gol, din urmatorul amestec: se pune la macerat in 400 g miere de albine, o ceasca de seminte de secara, o ceasca seminte de dovleac (foarte bine maruntite)si doua lamai: zeama si coaja. Tratamenul se da pana scapa de giardia. La noi a mers. Sper ca si voua va va fi de folos.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 17/02/2006 18:12:26
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by gangurici_licurici


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by claudia_a

Helmiflores se ia asa: cate 10 pic/3 pe zi timp de 10 zile, apoi 10 zile pauza si se repeta iar! Eu stiu ca este foarte bun pentru giardia.
Sa scapati repede de ea si sa fie bebe sanatoshi!
---------------------------------------------------------------------



Acum m-am uitat pe prospect, astea sunt indicatiile pentru copii pana la 4 ani, peste 4 ani se recomanda o jumatate de lingurita, asta ar fi vreo 15 picaturi, de 3 ori pe zi, cate 10 zile, 10 zile pauza, si inca 10 zile tratament.
---------------------------------------------------------------------



Gangurici,noi tratam acum niste oxiuri tot cu Helmiflores si la fel am luat 10 picaturi de 3 ori pe zi,am facut 10 zile pauza si acum am inceput iarasi cu cele 10 picaturi inca 10 zile.Asta a fost recomandarea pediatrei si asa scrie si in prospect(pt copii intre 1 si 4 ani)
---------------------------------------------------------------------


Autor: copilutzu
Raspuns la: 17/02/2006 20:26:05
Mesaj:

Desi nu am inca copii stiu , de cand era nepoata mea micutza ,cu ce am tratat-o de geardia.
Slabise mult, era galbena la fatzuca si vanata pe sub ochisori,era f.agitata in timpul somnului si mai toot timpul statea cu degetul in nasuc.
Intamplarea a facut sa ajungem pe la Sp. Gomoiu ,ptr. ca eram ingrijorati de starea ei.Am vb. cu doctora care era de garda si pe langa med. care ni=lea recomandat, ne-a sfatiut sa incercam si tratamente naturiste.
Unul era cu seminte de bostan crude ( neprajite) date prin masina de tocat (ptr. ca fiind cam mic copilul nu le putea mesteca bine) .
Iar cel de al doilea o cura cu Tinctura de Propolis.
Noi am facut cura cu tinctura si sa stii ca a mers.I-am dat cate 10 picaturi de tinctura puse intr-o lingurita care a fost "unsa" cu miere
Incearca sa intrebi la Plafar despre tinctura de propolis si giardia.
La nepoata mea a avut efecte pozitiva.
Sper din tot sufletul sa va fie de ajutor!
si
Sa pupati puiutzi din partea mea!
Muuuulta sanatate !
---------------------------------------------------------------------


Autor: Ana71
Raspuns la: 17/02/2006 21:08:01
Mesaj:

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri!

Ce-i drept el nu are manifestari neplacute (are scaune normale, nu e nervos, nu-l doare burtica). Doar mi se pare ca ii miroase uneori gurita si ma enerveaza lipsa poftei de mancare (nici asta nu e exagerata, dar totusi face parte din categoria copiilor mofturosi). Am mai discutat si cu un alt pediatru ( care stiam ca este adeptul homeopatiei)si m-a sfatuit sa nu-i dau nimic daca nu are manifestari (mi-a spus ca daca la coproparazitologie i-au iesit doar chisturi de giardia asta e ceva normal, in sensul ca majoritatea dintre noi avem asa ceva). Trebuie tratat doar daca apare nu stiu ce altceva care indica giardioza (nu retin cum se numeste). Am cautat Helmifluores la vreo 5 centre Plafar si nu am gasit. Am inteles ca asta e bun si pentru cresterea imunitatii? Daca nu voi gasi, cred ca o sa incerc o cura cu tinctura de propolis. Ma gandesc ca nu are ce sa-i faca rau...
Va multumesc inca o data pentru sfaturi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: gabriela_tutuianu
Raspuns la: 17/02/2006 21:11:03
Mesaj:

seminte de bostan,bune.dar ce faceti cu ouale?ca mor numailarvele si oualele raman.si apar sin nou parazitii.cu putin noroc.daca nu apar se inchisteaza.si apoi?usturoiul este cel care distruge si oualele.

parerea mea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 18/02/2006 14:09:29
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mariussimiuc


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by gangurici_licurici


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by claudia_a

Helmiflores se ia asa: cate 10 pic/3 pe zi timp de 10 zile, apoi 10 zile pauza si se repeta iar! Eu stiu ca este foarte bun pentru giardia.
Sa scapati repede de ea si sa fie bebe sanatoshi!

---------------------------------------------------------------------



Acum m-am uitat pe prospect, astea sunt indicatiile pentru copii pana la 4 ani, peste 4 ani se recomanda o jumatate de lingurita, asta ar fi vreo 15 picaturi, de 3 ori pe zi, cate 10 zile, 10 zile pauza, si inca 10 zile tratament.
---------------------------------------------------------------------



Gangurici,noi tratam acum niste oxiuri tot cu Helmiflores si la fel am luat 10 picaturi de 3 ori pe zi,am facut 10 zile pauza si acum am inceput iarasi cu cele 10 picaturi inca 10 zile.Asta a fost recomandarea pediatrei si asa scrie si in prospect(pt copii intre 1 si 4 ani)
---------------------------------------------------------------------



Pai si eu ce am zis? Mamica ce punea intrebarea zicea ca baietelul ei are 6 ani, asa ca am spus ce scrie pe prospect pentru copii peste 4 ani, cazul ei adica. Si eu ii dau lui Matei 10 picaturi de 3 ori pe zi-sunt amare, nu stiu cum de le inghite!
Numai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Hermis
Raspuns la: 03/04/2006 23:16:21
Mesaj:

Poate ca e cam tarziu acum...insa dupa lupte seculare care au durat cam 2 ani, noi am reusit sa invingem giardia cu Giardinofug - cura in doua transe, conform prospectului. Am inteles ca foarte bun e si Giardinostop-ul...dar despre el nu stiu decat teoria.. Practica cu rezultate a fost cu Giardinofug-ul, dupa ce am tot incercat si varianta medicamentoasa clasica, si usturoi, si propolis...
Sa va fie de folos!
---------------------------------------------------------------------


Autor: irina76
Raspuns la: 07/05/2006 14:35:36
Mesaj:

Buna! Si eu ma confrunt cu aceasi problema fetita mea are 7 ani de ceva timp nu mai are pofta de mancare,e palida, scazut in greutate, cearcane si m-am hotarat sa ma duc sa ii fac analize.Am incercat la 3 laboratoare si nimic in final am ajuns la un laborator care a depistat giardia! Medicul de fam mi-a recomandat duador 200mg! Acum am facut tratamentul si sper din tot sufletul sa nu mai am probleme de genul asta!
---------------------------------------------------------------------


Autor: soarenistor
Raspuns la: 07/05/2006 15:26:08
Mesaj:

Eu le-am dat Duador200 si nici un rezultat.Intrebat un medic ce tratament exista pt giardia a raspuns asa
atata timp cat nu-l bagi pe gura nu are pe unde iesii.Deci igiena stricta si unghii taiate .
Este o lupta continua si uneori fara rezultate.
Este adevarat ca medicamentele pt giardia pot face hepatita?

Ce-i si cu vietuitoarele astea ,n-au unde sa traiasca decat in intestinul omului .hm.
---------------------------------------------------------------------


Autor: dddd
Raspuns la: 08/05/2006 14:47:29
Mesaj:

eu mi-am tratat fetele naturist cu giardinocid in combinatie cu tinctura de propolis; niste pastilute cu usturoi cumparate de la forever living product; liv 52 sirop
---------------------------------------------------------------------


Autor: soarenistor
Raspuns la: 08/05/2006 16:48:41
Mesaj:

Pastilutele de la forever se numesc ,,garlic,,?cate zile i-ai dat si cate pastilute pe zi .multumesc
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Ascaris
---------------------------------------------------------------------


Autor: anin
Subiect: Ascaris
Trimis la: 07/05/2006 21:15:50
Mesaj:


am o fetita de 2,7ani si din februarie a fost depistata la analiza parazitologica ca are viermi intestinali ,ascaris ,si de atunci ne tot chinuim sa scapam de ei si tot degeaba , a luat si decaris si hemiflores, degeaba sunt disperata .Nici nu mananca chiar daca i-am dat toate vitaminele de care am citit ,acum ii dau ulei antiparazitar si propolix glicolic si fara nici un rezultat AJUTOR va rog dati-mi un remediu ,o solutie anin


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: miria_cristina
Raspuns la: 08/05/2006 00:03:41
Mesaj:

Pot doar sa-ti zic cateva medicamente care s-au dat in tratamentul pentru ascaris. Dar e bine sa intrebi doctorul inainte de orice.

Uite:
GARLIC CAPS - Este extract de ustoroi, cu o eficienta foarte buna si pentru alti paraziti.
COMBANTRIN - Din ce stiu eu, se poate lua o singura doza si este eficient.
ZENTEL
Iar ca remediu naturist, SUCUL DE VARZA. Adica, dai pe razatoare varza cruda si apoi, o storci si bei zeama respectiva, cam 20-30ml, pe stomacul gol cu 1/2 ora inainte de masa. Este buna si pentru oxiuri.
Si trebuie sa ai grija de igiena copilului.
Nu spun ca nu ai fi avut!
---------------------------------------------------------------------


Autor: michelle7
Raspuns la: 08/05/2006 01:14:29
Mesaj:

si semintele de dovleac sunt antiparazitare. poti sa le faci pasta in blender sa le amesteci cu supica nu prea calda si sa i le dai (asta daca se da dovleac la copii ca nu ma pricep)
---------------------------------------------------------------------


Autor: miria_cristina
Raspuns la: 08/05/2006 01:19:59
Mesaj:

Nu se prea da la copii atat de mici. Chiar si adultii au dureri de stomac, ficat de la seminte, mai cu seama cele de dovleac pentru ca au mai mult ulei.
Dar intr-adevar sunt bune pentru paraziti.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anin
Raspuns la: 08/05/2006 15:19:57
Mesaj:

Am sa incerc sucul de varza ,sper sa ii placa ,acum nici nu mananca desi ii dau vitamine se pare ca degeaba ,voi ce vitamine le dati copiilor care nu mananca?
---------------------------------------------------------------------




parazit Ascaris L

---------------------------------------------------------------------


Autor: dia_b
Subiect: parazit Ascaris L
Trimis la: 20/02/2006 19:36:48
Mesaj:


Buna mamicilor.

Sunt cam suparata ca la analiza de scaun a bbului meu de 6 luni i-au iesit prezente oua de Ascaris L.
Voi stiti ce e asta? Cum se manifesta? Ce tratament are?
Eu am citit cateva pagini pe net si m-am ingrozit. Scria ca adultul ajunge si pana la 35 cm in intestin si femela depune 200000 oua intr-o zi.

Va rog mult daca ati auzit de asa ceva, sa ma luminati si pe mine.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Mirela72
Raspuns la: 20/02/2006 19:54:40
Mesaj:

Adica are limbrici. Medicul o sa-ti dea un tratament adecvat varstei copilului, probabil Vermox. Dar va trebui sa faceti toti din familie tratament ca sa nu se reinfesteze copilul.
---------------------------------------------------------------------


Autor: oz
Raspuns la: 21/02/2006 07:34:47
Mesaj:

nu te alarma, se trateaza foarte bine . atentie la igiena (spalat pe maini) in continuare!!

limbrici cred ca este denumirea pentru oxiuri nu ascarizi, ascarizii nu se iau de la o persoana la alta direct, ouale trebuie sa se matureze timp de 3 saptamani dupa ce au fost eliminate cu scaunul ca sa poata infecta si e putin probabil sa patreze cineva kk in casa pe perioada asta .
---------------------------------------------------------------------


Autor: coralia_popa
Raspuns la: 22/02/2006 07:20:10
Mesaj:

Ascarizii sunt limbrici. De curand am trecut si noi printr-un episod asemanator: au iesit in urma analizelor oua de Ascrizi. Am primit tratament: Zentel. Nici inainte, nici dupa nu am observat absolut nimic in scaun.. Ma gandeam ca daca au fost depistate oua, cineva a trebuit sa le produca, si anume un vierme matur... I-am mai dat seminte de dovleac neprajite pe stomacul gol si usturoi in mancarica. Nici acum nu stiu ce sa zic.. a avut ceva.. nu a avut... dupa aceea am mai repetat analizele de 2 ori si au iesit negative....
---------------------------------------------------------------------


Autor: dia_b
Raspuns la: 23/02/2006 20:32:50
Mesaj:

Intre timp m-a lamurit si pe mine medicul pediatru. Intr-adevar sunt limbrici.
Dar a zis ca Zentel nu merge asa de bine. Noua ne-a dat Flagyl. De fapt facem tratament toti din familie. Si eu urmaresc sa vad daca apare ceva in Pampers. Chiar sunt curioasa.
---------------------------------------------------------------------



Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput