Vanataie deasupra fundicului (din nastere?)

Vanataie deasupra fundicului (din nastere?) | Autor: codruta_grg

Link direct la acest mesaj

Am descoperit ca Petra are o vanataie deasupra fundicului si pe fese putin. O are de cand s-a nascut, dar acuma mi se pare ca s-a marit outin. Am mai descopeit una pe piciorus (pe coapsa). Nu stiti de la ce poate fi?

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

razvan al meu are o pata exact la noada fundului tot din nastyere.a fost mai inchisa si vad ca acum s-a mai estompat.noua doctorul ne-a zis ca se duce.

albumul meu
nepotelele mele

adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si fetita mea a avut vanataie la noada. I-a trecut. Acum are un funduletz dragut, de-mi vine sa-l pap!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Asa s-a nascut si puiul meu, iar acum la aproape 3 ani are un perfect, nici macar nu se observa. In urma cu cateva luni, a aparut in revista Mami, un articol in care erau prezentate mai multe semne cu care se nasc copii. Despre aceasta vanataie deasupra funduletzului spuneua ca "apare la copiii perfect sanatosi".
Sanatate, ca-i mai buna decat toate!!

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda30 spune:

Si a mea a avut o vanataie pe fundulet, dar acum s-a dus. Nu se mai vede nimic. Asa ca... stai linistita. A mea avea pete si pe ochisor si in frunte, iar acu are o piele atat de moale si fina...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Cred ca e "pata mongola". Are si Tiberiu. O sa-i treaca
Pe piciorus s-ar putea sa fie o mica vanataie.
Intreaba medicul ca sa fii sigura si sa telinistesti.


Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;
spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Da, pata mongoloida se numeste, si Mara o are. Apare mai ales la copiii mai brunetei, Mara mea e satena cu ochi negri. Pe piciorus precis e o vanataie. Nu te ingrijora.

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

si alex are la fel, de la nastere,deasupra fundicului si pe coapsa,dr a zis ca trece cam la un an




Poate ca Dumnezeu va dori sa cunosti multe persoane nepotrivite inainte de a cunoaste persoana potrivita,pentru ca atunci cand o vei cunoaste ,in sfarsit sa fii recunoscator!

ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Mihai s-a nascut cu o pata vanata deasupra soldului, acolo unde se incheie pampersul si cu altele in zona funduletului si chiar un pic mai sus. Nu numai ca nu a disparut, dar pe masura ce creste s-a extins si ea (e normal ca se intinde pielea). In spital, ca si ulterior, medicii nu mi-au spus ca va trece, ci mai degraba s-au ferit sa raspunda la intrebarea mea. Noroc ca pata nu se afla pe fata, sau undeva la vedere. Oricum, am citit ca asta nu inseamna ca bebeul nu este sanatos, ei nu au gasit o explicatie a fenomenului. Mihai are acum 1,6 ani.
Sanatate
Camelia si Mikut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Shi Julia mea are pata la noada, e o vinataie inkisa la culoare. Inca n-am intrebat doctorul ce are, da daca voi zicetzi ca e normal, nu ma panikez... da la urmatoarea vizita la pediatru tot intreb

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Intr-adevar se numeste pata mongoloida si nu are legatura cu sanatatea copilului.De obicei dispare pana la 3 ani.Aceasta pata apare atunci cand a existat in familie o ruda de origine mongoloida si au tenul mai brunet.


Mergi la inceput