cum se incheie un pulover la gat?

cum se incheie un pulover la gat? | Autor: piatra lunii

Link direct la acest mesaj

Cine poate sa-mi explice si mie, in amanunt,cum se incheie un pulover in jurul gatului? Ce, cum ,cand se scade,etc E atata timp de cand am lucrat cu andrele ultima data,ca pur si simplu nu-mi mai amintesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Numeri toate ochiurile pe care le ai pe andrea. Imparti la 2 si scazi 5 (sau mai mult, depinde cat de larg vrei sa faci decolteul). Lucrezi ochiurile pana la cifra obtinuta , inchei 10 ochiuri, iar ochiurile ramase le pui pe o alta andrea. Apoi continui cu lucrul doar la una din parti, scazand cate un ochi la 2 randuri. La sfarsit inchei si continui cu cealalta parte.
Sper ca am fost destul de explicita.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Alma,
vad ca esti experta ... nu ai cumva ideea cum se tricoteaza o caciula cosmonaut (ca vad ca e la moda, dar in oras nu am vazut si zau ma chinuie talentu`, acum lucrez o vesta pentru fi`mea) ?



_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Iar daca vrei sa-l faci la baza gitului sau chiar pe git, procedezi asa: cind ajungi la git lucrezi doar primele 15-20 ochiuri (depinde de grosimea linii si a andrelelor) cit vrei sa-ti ramina peste umar, apoi ochiurile din mijloc le lasi in asteptare pe un ac de siguranta de ajutor; la capatul celalalt lucrezi in continuare ptr umar un nr. de ochiuri cu cel de la inceput. Dupa ce ai gata si fata si spatele le cosi la umeri iar ochiurile lasate in asteptare le lucrezi impreuna cit de lung vrei, apoi le inchizi normal. Bafta!

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Alma, te rog, mai zi-mi o data, exact cum fac la 82 de ochiuri? Ce numar,ce scad,ce lucrez? (Adica impart la 2, imi da 41 si apoi scad 5, in fiecare parte? (adica din 10 ochiuri normale fac 5 luand cate 2, si fac asa in ambele parti? ) Si incep de la mijloc? Cred ca-s confuza fiindca am o schita pe o hartie dar nu-mi aduc aminte deloc mai departe, si nu pare sa semene cu ce zici tu, asa ca m-am bagat in ceata de tot.

Andra, mersi si tie, prin lucrat ochi inseamna sa-i inchid in afara de ce vreau la gat?Si daca ar fi asa, n-ar trebui sa fie rotund in jurul gatului, si apoi continuat cu gulerul? Adica eu am inteles ca lucrez ochii de o parte si de alta, adica inchis, apoi in mijloc continui,ca si inainte, fara sa scad sau nimic altceva, asa e? Si nu deranjeaza la gat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Lucrezi 36 de ochiuri, apoi incepi sa inchei cate 2 ochiuri pana ajungi la 10 ochiuri incheiate. Lasi una din parti (36 de ochiuri) pe o alta andrea si lucrezi numai o parte. La 2 randuri lucrate mai inchei cate un ochi pe interior pana ajungi la numarul de ochiuri pe care le doresti pe umar si bineinteles la lungimea decolteului. Daca decolteul nu e destul de adanc si iti raman prea putine ochiuri pentru umar, inchei mai rar (la 3-4 randuri).

Daria, imi pare rau, dar la caciuli nu ma pricep.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Alma, mersi,cred ca de data asta am priceput :)) - oricum e diferit de ce aveam eu schitat pe o foaie, daca o sa mai am nelamuriri pe parcurs o sa te mai intreb
Poate imi spui si cum se incheie un pulover pe gat- ce zicea Andra, poate ma lamuresti tu cu intrebarea ce-am pus-o, sau spune-mi exact cum faci tu- ca acu ma gandesc sa incerc poate varianta asta. Si daca tot e in domeniu, hai sa intreb cum se incheie si in V- ca nici asta nu stiu- bineinteles daca se poate explica astfel.


Mergi la inceput