"cum am venit pe lume?"

"cum am venit pe lume?" | Autor: april

Link direct la acest mesaj

De mai mult timp fetita mea, de aproape 6 ani ma intreaba cum s-a nascut.
Ea stie de burtica, ca Doamne Doamne pune bb in burtica, creste acolo....dar....cum iese se acolo?
Eu i-am spus cand era mai mititica, ca Mos Craciun mi-a adus-o cadou, sub bradulet, ea fiind nascuta aproape de Craciun.
"Bine, dar cum am ajuns din burtica la Mosu'?"
Raspunde MAMI!
Ei? mai zi ceva???


dada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Sa stii ca nici fiul meu care are deja 6 ani nu m-a scutit de intrebarea asta si desi i-am explicat ca a stat la mami in burtica si ca nenea doctorul i-a taiat mammei burta ca sa il scoata pe el ,tot nu e multumit .Astept aceeasi intrebare de la el ca si de la fiica ta si chiar nu stiu ce sa ii raspund ,mai ales ca nu vreau sa il mint dar trebuie sa gasesc o versiune a adevarului pe masura intelegerii lui .
Nu merge sa o mai duci cu vorba pana mai creste putin ?
Poate din raspunsurile membrilor DC o sa facem si noi o sinteza si o sa le dam copiiilor nostri raspunsul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Eu m-am scapat mai demult si i-am spus ca mi-a taiat nenea dr. burtica (desi eu am nascut normal!) si a inceput sa planga si sa-mi spuna ca ea n-o sa faca niciodata copii. Asa ca am intors-o ca la Ploiesi, si i-am zis ca am pacalit-o. Acu nu prea ma crede. Ma tot intreaba de burtica taiata.


dada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

eu am noroc ca primul e baiat, deci nu a intrat in panica:))) Cand eram gravida cu micuta, pe TVR am vazut un film despre sarcina, evolutia fatului si nastere, si asta la cinci ani. Noroc ca femeia nu tipa cand a nascut, deci copilul nu s-a speriat tare:) Insa de conceptie nu m-a intrebat...
De Mos i-am zis anul trecut ca e de fapt o poveste pt. picii de gradinita:) Si totusi sarbatorile au aceeasi farmec, cu sau fara mos...

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Exact si cu amanunte i-am spus Ioanei pe la 10 ani. Cam stia, eu doar i-am spulberat indoielile.
Asa ca mai aveti timp sa va alcatuiti discursul

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozana mea s-a uitat acum vreun an la emisiunea de pe Prima cu nasterea (eu scriam un curs si o stiam la desene)...nu mi-a spus nimic dar asta vara cand am mers la nasi si aducand vorba de Mos Craciun a spus ca vrea sa-i aduca o fratioara cum vrea mami prin burtica sau prin pasarica (am crezut ca-mi crapa obrazul de rusine si am intrebat-o de unde stie de partea a doua si mi-a spus ca a vazut la tv dar nu prea a priceput exact).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cand eram gravida cu cea mica, fiica mea cea mare-pe atunci de 4 ani-stia ca am un bebe in burtica, se amuza cand vedea cum misca si bineinteles ca a venit intrebarea:cum iese bebe de acolo , la care eu i-am raspuns ca tanti dr ma taie pe burta si gata, iese bebele, i-am aratat si cicatricea de la taietura prin care iesise ea si s-a lamurit. Dar intrebarea de baraj a venit la cateva zile dupa , cand m-a intrebat cum a ajuns bebe la mami in burta, stia ca barza l-a pus acolo, dar pe unde? M-a luat pe nepregatite, nu stiu ce i-am spus, la care concluzia ei: are mami o gaura pe undeva si pe-acolo a ajuns bebe in burta eiPuteam s-o contrazic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Cred ca am mai povestit asta pe forum, a fost de mult...
Doamnele au la inimioara o punguta cu seminte, cind iubesc foarte tare un domn o saminta cade de acolo in burtica doamnei, intr-o alta punguta speciala, si din ea creste copilasul. Si bordat pe marginea ideii, fiecare dupa fantezie.
De iesit, cum eu cicatrice vizibile nu am, am adaptat versiunea total naturala: doamnele au, toate, fara exceptie, un furtunel special intre punguta speciala in care creste bebe si un loc la fel de special aflat linga putzica. Cind vine vremea ca bebe sa iasa din burtica, furtunelul ala special se dilata suficient e mult ca bebe sa incapa pe acolo (ca un balon, de exemplu) si, dupa ce-a trecut bebe, se face la loc, mititel.
Cred ca avea in jur de trei ani cind am spus prima data povestea, la inceput in citeva cuvinte, pe urma cu balonul in fata, adaptata virstei si curiozitatii lui.
Cred ca foarte important a fost cuvintul "special", Atomix stie ca exista lucruri "speciale" pe care el inca nu le poate intelege, dar care se intimpla sau exista tocmai pentru ca sint "speciale". Si i-am promis ca le va intelege intr-o zi.
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

superbe explicatii simonna, undeva intre poveste si realitate, eu zic ca e nemaipomenit ptr varsta lor sa aiba niste puncte de reper "romantate" in locul istoriilor cu barza, pe care eu o interpretam cand eram mica drept "razi de mine".

You're unique. Just like anyone else.
... si bursuca 08.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Despre conceptie i-am spus ca femeile au de la inceput in ele toti bebelusi pe care ii vor naste, mici de tot (o varianta la punguta cu seminte, care nu mi-a dat prin minte).
Despre 'cum ies' nu am lamurit-o, i-am zis 'cu ajutorul lui Dumnezeu', iar ea nu m-a mai intrebat 'pe unde' si eu n-am detaliat ca sa nu-i dea prin gand sa vada ce si cum, sa prospecteze locul.


Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Ce frumoasa poveste Simonna, toate lucrurile simple sunt "speciale" si eu sunt de accord ca ei au nevoie de acest cuvant ca sa viseze, sa mai ramana copii, sa nu se maturizeze de la varste asa de mici.
Pe mine m-a intrebat de ce plangea in prima fotografie, atunci cand am venit din maternitate acasa.
I-am raspuns ca a vrut sa stie cum e atunci cand plangi...si dupa aceea ai inceput sa zambesti, sa ganguresti, sa dai din manute si sa intrebi...
Si astazi mai plangi dar nu-i asa ca nu prea iti place? Nici mie.
Cand nu stiu ceva improvizez o poveste si merge inca, mai trag de timp si pot sa-mi pregatesc lectia pentru a doua zi.
Sunt micile enciclopedii care ma ajuta intotdeauna si nu ma lasa la greu.

Mergi la inceput