Vaccinul de 2 luni.Ce reactii negative apar?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Va multumesc! Sper sa reactioneze bine. O sa va spun cum a fost.

Luminita si Gabi fericitii parinti ai lui Andrei Tudor (16 august 2005)

www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3791" target="_blank">poza buburuza1
www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3794" target="_blank">poza buburuza 2
Tati, mami si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Noi am facut la 2 luni vaccinul gratuit. I-am pus supozitor de febra in aceeasi seara si nu a facut febra. In schimb, timp de 3 saptamini nu a vrut sa manince prea mult , si doctorii au spus ca este reactie la vaccin.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Noi am avut niste reactii mai urate (voma si diaree, si bineinteles nelipsita febra), in urma carora am ajuns internate la spitalul de pediatrie. Nu stiu nici acum daca aceste reactii au fost neaparat efecte secundare ale vaccinului, sau au fost din vina mea. De ce spun vina mea? Pentru ca dupa recomandarile medicului pediatru, dupa vaccin nu am avut voie sa-i dau lapte 1:30 - 2 ore, asa ca i-am dat apa fiarta si racita (bebe fomist urla ca din gura de sarpe de vreo jumatate de ora). Toata lumea a spus ca ar fi trebuit sa-i dau ceai, numai ca micuta mea respingea ceaiul si nici pana acum (11 luni) nu am reusit sa o fac sa bea ceai. Probabil asta a fost motivul pentru care a vomat cu jet de vreo 2 ori si a avut si un scaun moale exploziv. Ti-am raspuns ca sa inveti ceva din greseala mea, adica sa-i dai sa pape bine inainte de vaccin cu vreo ora, iar dupa sa ai mare grija in caz ca plange de foame. Eu nu am reusit sa o linistesc nicicum, asa ca am zis ca nu e un capat de tara daca ii dau putin apa. Dar uite ca a fost.....

Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valenka spune:

Pai depinde de la vaccin la vaccin, de la copil la copil.
Alex nu a avut nimic dupa primul vaccin - de 2 luni facut la 3 luni -a capatat Infanrix. A fost un picut mai somnoros ca de obicei.
La al doilea insa m-am panicat putin... ca a fost agitat, plingaret, nu prea folosea piciorusul cu pricina ,noaptea i-a crescut putin temp(37,8)-i-am dat supozitor cu Paracetamol. A 2-a zi reactie locala - umflata si intarita zona din jurul intepaturii, temp iar 37,8 - la sfatul dr-lui nu am facut nimic - nici compresa locala, nici supozitor,temp. a revenit la normal in aceeasi seara, umflatura s-a retras in 2-3 zile.A fost mai reticent sa-si foloseasca piciorul tot asa 2-3 zile.
Sper ca la vaccinul urmator sa nu mai avem reactii.

Valenka si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

I-am facut Infanrix. Nu a avut absolut nici o reactie de la el.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu e absolut nici o diferenta intre vaccinurile gratuite si cele cumparate. depinde de copil si de tipul de reactie a organismului.

Roxana

Mergi la inceput