Ampicilina doza copil 3 ani

Ampicilina doza copil 3 ani | Autor: beke

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de 3 ani si 4 luni are in jur de 15kg.Astazi am fost cu ea la un doctor pediatru care a pus diagnosticul Faringita acuta sau cam asa ceva (nu am reusit sa descifrez).Tratamentul pe care i-la prescris este : ampicilina injectabila 500mg la 12 ore si gentamicin injectabil o fiola de 40mg la 12 ore.Ce vreu sa intreb este daca nu cumva acest tratament este prea puternic pentru un copil de 3ani.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Beke diagnosticul probabil ca a fost laringita iar ca trat este o schema pe care ti-a dat-o.cei 500mg la ampicilina arata cata amp este in flacon dar dizolvata o sa ramana solutie si nu mai e 500mg ci o sa fie o cant de mililitri iar la gentamicina la fel 40mg reprezinta tot cant de gentamicina existenta in fiola iar ca solutie poate fi fiola de 1 sau 2 mililitri.deci undeva in reteta este doza de tratament adecvata in dreptul fiecarui medicament.farmacista o sa-ti spuna acest lucru.nu stiu daca am fost inteleasa.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Beke, nu e prea puternic tratamentul, e prescris bine.
Andreea, eu nu am inteles cum ai zis, adica 500 mg ampicilina nedizolvata nu e aceeasi cu 500 mg dizolvata? E acelasi lucru, tot 500 mg de ampicilina e.



Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Beke, daca pediatrul ti-a prescris asa, stie el de ce....

O doza de 5-7 mg'kgc/zi de Genta e normala, se calculeaza pe kg-corp, nu pe virsta. Deci ar fi cam 75-80 mg/zi, in doua doze de 40 mg.

La Ampicilina doza e buna pe zi (50-200 mg/kgc/zi). Ti-a dat cam 100 mg/kgc. Problema cu Ampi este ca nu se prescrie la 12 ore! Are timpul de injumatatire f. scurt, asa ca dupa cam 6 ore nu prea mai e titru suficient in singe pt. a omori bacteriile. Deci nu se prescrie la 12 h. Amoxicilina da, se poate prescrie si la 8, si la 12 ore, are timpul de injumatatire mai lung.

Dg. poate fi de faringita, daca asa scrie, nu e neaparat sa fie de laringita.

Andreea, nu inteleg ideea cu solutia si cum sa nu mai fie 500 mg, daca s-au dizolvat?!?!?!?!?!?!?!?
Si daca s-au dizolvat in ml, tot 500 mg ramin, crede-ma. La fel la Gentamicina! Chestie de fizica!

Sanatate multa la copilasi!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Sunt de acord cu ce ti-au spus fetele, dozele sunt bune pt. varsta si greutatea copilului tau.

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beke spune:

A inceput tratamentul si ii face 500mg amestecate cu 5ml ser,iar gentamicina are 1ml fiola.Deci sa stau linistit ca e totul ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Da e acelasi lucru tot 500mg ramane dizolvata dar eu am inteles ca pe ea o speria doza adica cei 500mg ori dupa ce se dizolva cu ser in seringa masori in ml ,nu ? dupa ce se calc doza per kg.deci ampicilina este de 500 mg dar doza poate fi mai mica la o injectare daca copilul nu are greutate necesara pentru o sticluta intreaga.Eu asta am vrut sa explic dar se pare ca nu am fost prea explicita si am fost inteleasa gresit.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Dozele sunt corecte, iar ampicilina in injectii im se poate da la 12 ore (in infectii usoare), mai ales in asociere cu gentamicina, cand apare sinergism de actiune.Sanatate la fetita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Andreea draga, pai tocmai asta e doza pt. copilul ei, calculata pe kg-c: 500 mg Ampi x 2/zi = 1000 mg/zi. E chiar f. clar, cum sa discutam noi dozele prescrise de pediatru, care l-a si vazut, l-a si consultat?!?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beke spune:

Multumesc!A inceput tratamentul dar tot face febra noapte si are nasul infundat.Maine o sa merg cu ea iar la control.AAAAAAAA si sa nu uit :Cu ce ii curat nasul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Pai nu ajung doar antibioticele. Mai trebuie tratament pe linga ele. Nu ai spus ce ti-a mai prescris.

Pupa pui!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput