BUBE DULCI !!!!!

BUBE DULCI !!!!! | Autor: Ana_Alx

Link direct la acest mesaj

Fetelor,nu am sa intru mult in amanunte.Acum 2 saptamani fetitei mele de un an jumate i-a aparut o julitura pe coasta stanga.Am zis ca s-a julit in timp ce escaladeaza patutul ....Buba in schimb a inceput sa se mareasca si am fugit la doctor: cica are un stafilococ..Fiindca era pe o zona ferita(fiind pe coasta ) a zis sa incercam mai intai cu antibiotic unguent-baneocin.Insa cu toate astea,dupa o zi cu unguent, au aparut si la 2 degetele si aratau ca si cum s-ar fi taiait...erau ca o crapatura pe deget....Am fost din nou la medic,si ceea ce ne asteptam: antibiotic oral.Eritromicina 5 zile.Diagnosticul a fost impetigo ,sau in termeni populari "bube dulci".M-am crucit,nu am auzit de asa ceva de ani de zile.Ulterior mi-am dat seama cum a luat: in contact cu o fetita care mi-am adus aminte ca acum ceva vreme am vazut-o cu bube la gurittza,insa nici pe departe sa ma gadesc la asa ceva.Noroc ca ei nu i-au iesit pe fatza,pentru ca aceste bube sunt urate rau.Efectul vizual e nasol.De 3 zile am terminat tratamentul ,insa am vazut iar acum de dimineata ca parca are niste bubite de data asta pe fatza!!! insa nu imi dau seama deocamdata daca sunt de acelasi tip,sau doar niste simple ciupituri.O sa mergem la doctor negresit,si de data asta o sa ii fac si analize la sange sau chiar din buba sa ii ia o proba de tesut sa vedem ce e.
Pana atunci spuneti-mi si mie : ati mai auzit de asa ceva? ca eu am ramas paf..eu ,sau sotul meu nu am avut asa ceva in copilarie si nici fratii nostrii...ni se pare super ciudat ca ea sa faca asa ceva mai ales ca avem o igiena stricta.
A! am fost si la medic gastro intestinal insa a zis ca nu e de la alimentatie.Iar tipa care ne-a dat tratamentul e dermatoloaga ala Budimex.Ideea e ca tot ce am citit de impetigo(bube dulci) asa cica se tarteaza: cu antibiotic unguent si oral.
Frica mea e ca acesti stafilococi pacatosi sunt recidivanti de obicei.
Intrebarea mea este: voi ati mai auzit de asa ceva in ultima vreme? de bube dulci ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana70mari2003 spune:

Eu am trecut prin asa ceva cu fetita mea cand ne-am intors de la mare dupa ce am mancat intr-o autoservire....Au aparut pe fata, in coltul gurii la inceput, apoi s-au intins....Am facut tratament cu albastru de metil(local)-bineinteles stat in casa, dar efectul SPECTACULOS l-am obtinut cu unguentul de uz veterinar ce se cheama ASOCILIN.Dupa o zi au prins crusta si apoi au disparut fara sa se intinda!Sanatate!

anamaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Anamaria? cum adica unguent de uz veterinar? se da la animale??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana70mari2003 spune:

Adica e de uz veterinar, dar se prescrie cu succes si oamenilor!Nu te speria, contine penicilina si alte antibiotice...atat.Ce poate deranja asta?Eu l-am folosit cu succes nu numai in probleme de tipul "bube dulci".
Il poti cere la o farmacie veterinara, citeste ce contine si vei vedea ca numai denmirea "uz veterinar" nu cred ca te poate impiedica sa-l folosesti....Sanatate!

anamaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

multumesc mult anamaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

si eu am trecut prin asa ceva acum vreo 3 saptamani...a aparut prima buba ca o ciupitura...apoi s-a marit si arata ca o julitura...eu am crezut ca e pur si simplu o ciupitura si s-a marit de la scarpinat...desi era undeva in dreptul bazinului pe spate...m-am impacientat cand dupa vreo 5 zile i-a mai aparut una pe omoplat...mare, ca o julitura...am intrebat-o daca a cazut...nu si nu...a 2 a zi dimineata am fost la urgente finndca cele 2 pediatre pe care le stiam erau in concediu...mi-a zis ca e ceva virusologic, dar mi-a dat un tratament cu unguente si fiindca tusea mi-a dat si augumentin...si sa o tin acasa...ca sa ma linistesc am dus-o si la dermatolog...diagnostic:IMPETIGO=bube dulci...aceleasi unguente:Diprogenta si Bepanthene si in plus violet de gentiana...i s-au uscat de la violetul de gentiana si s-a refacut epiderma de la bepanthene....nu stiu de unde le-a luat...asta e ...si eu m-am speriat ca nu mai vazusem asa ceva...eu nu am avut asa ceva in copilarie, iar colegele mele de serviciu imi ziceau ca nu poate fi impetigo ca bubele dulci apar la gura...daca amandoua am avut acelasi diagnostic e clar ca apar oriunde...Mara mea atat a avut, 2 bube....aaa, si mi-a mai zis sa nu-i dau dulciuri si sucuri in per tratamentului

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

ba da eliza pot aparea oriunde.Eu am citit pe internet f mult despre asta: intr-adevar apar cel mai frecvent la gura si pe lobul urechii ,insa e posibil sa apara oriunde pe corp.
violet de gentiana imi zicea si mama sa ii dau insa daca nu mi-a recomandata medicul am zis sa nu o dau.Iar chestia cu mancatul de dulce chiar habar nu aveam...Eu ii dadeam dimineata si seara cate o lingurita de miere...Alte dulciuri nu ii prea dau in afara de miere si biscuiti.O avea ceva mierea?sau se refera doar la ducliurile care au zahar in ele?

Mergi la inceput