Colpita

Colpita | Autor: andre_ya222

Link direct la acest mesaj


Draga Nimeni,
In primul rand,sa ma prezint...ma cheama Andreea, am 23 de ani si am o problema. In disperarea mea, cautand mai multe informatii pe internet despre diagnosticul meu, am descoperit acest forum. Acum 2 luni am fost diagnosticata cu colpita. Am urmat cu strictete tratamentul recomandat de medic (Doxiciclina - 10 zile, Colposeptine ovule si spalaturi zilnice cu ceai de galbenele si bicarbonat de sodiu).La prima consultatie medicul mi-a spus ca am si o rana pe col,dar nu mi s-au facut nici un fel de analize.Dupa ce am terminat prima cutie de Colposeptine am fost la o noua consultatie si mi s-a spus ca exista o imbunatatire, dar ar fi bine sa mai urmez inca o tura de tratament cu Colposeptine. In plus, mi s-a prescris si vitamina A. Nu stiu exact cat e de grav acest disgnostic de colpita, dar ma sperie foarte tare rana de pe col, mai ales ca si medicul mi-a spus sa ii dau atentie ca poate conduce la cancer. Sunt hotarata sa discut cu medicul meu si sa fac un test Papanicolau, dar nu stiu ce sa fac in legatura cu rana. Pe internet am citit ca nu trece doar in urma medicatiei, ci ar trebui cauterizata. Unii spun ca nici acest lucru nu e indicat, mai ales daca nu ai nascut inca. Nu stiu ce sa fac, sunt destul de speriata. Exista sansa ca aceasta rana sa se vindece dupa medicatie? Ar trebui tratat in egala masura si partenerul? I s-a recomandat si lui Doxiciclina, dar a avut reactii adverse destul de severe (greata, varsaturi) si nu a mai luat. Multumesc si sper ca ma poti ajuta!

Whwn everything gets in your way...have a nice day!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Colpita este o infectie nespecifica la nivelul colului.Rana pe col sau cervicita se poate trata si vindeca prin tratament dar de multe ori se aujunge tot la cauterizare.Cauzele ranii pe col pot fi diverse :-infectii repetate netratate corespunzator- o infectie care nu se manifesta dar exista si daca nu iti faci un control ginecologic regulat nu o poti depista - de aceea se recomanda Papanicolau macar o data pe an.- avortsi de asemeni chiar si in timpul actului sexual, daca e mai brutal, pot aparea probleme.Asadar orice femeie activa sexual e predispusa la rani pe col.DAca sa faci sau nu cauterizare acum nu stiu ce sa spun insa un lucru stiu sigur. Daca trec mai multi ani, in jur de 10 de la aparitia ranii pe col si nu e cauterizata, apar celule canceroase iar mai tarziu se dezvolta cancerul in toata regula.Asadar concluziile le tragi singura.Poti citi si aici despre rana pe col:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47864


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Super-desenele lui Liviu - august-octombrie 2005Opere de artaDesene LiviuNoutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ya222 spune:


Draga Lucia,
Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul tau, dar parca mi-a mai venit inima la loc. Am fost la un nou consult (la un doctor care mi-a fost recomandat ca fiind foarte bun) si m-a asigurat ca nu am de ce sa imi fac atatea probleme. El zice ca rana nu e deocamdata foarte vizibila, nu am de ce sa imi fac atatea griji, dar totusi situatia trebuie monitorizata. Daca se va ajunge sau nu la cauterizare, asta vom vedea in timp.

Whwn everything gets in your way...have a nice day!

Mergi la inceput