sosuri pt paste, penne, tortelini s.a.

sosuri pt paste, penne, tortelini s.a. | Autor: marittamarina

Link direct la acest mesaj


Buna ziua fetelor,


Daca vreuneia din voi nu-i merge bine internetul, sa stiti ca este din cauza mea. Caut disperata de cateva zile retete de sosuri ALBE, pentru paste. Peste tot unde am cautat am gasit fie retete de sos pt paste in care se pune bulion, suc de rosii, rosii, ceea ce nu mai vreau, ca sunt satula, fie am gasit diverse sosuri albe, dar nu mentionau pentru ce fel de mancare erau.
Iar imaginatia mea nu merge atat de departe.....mie trebuie sa-mi spuna clar ca sosul cutare se serveste, sau este ideal, pentru felul cutare de manacare.

Cand mai mergem in oras sa luam masa, si comandam cumva paste, toate pastele alea au sos alb.

Va rog frumos, spuneti-mi daca gasiti!

Va pup pe toate

Marittamarina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marittamarina spune:

Tot eu sint!


Ma scuzati, dar nu aici am vrut sa ajunga mesajul meu.

Cine ma ajuta sa-l mut, acolo unde trebuie?
Ma miram eu de ce nu reusesc sa-mi vad mesajul... eu tot ii dadeam cu refresh, si degeaba. Tot 21 de pagini erau, si mesajul meu..ioc!!!

Ma scuzati, inca o data!


Marittamarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Maritta,

Mananc si eu la restaurante italienesti paste quatro formagi, astea au un sos alb si mi se par suuuper bune.

Eu sunt tenace de felul meu si l-am incercat sosul in fel si chip:

- sos bechamel cu branza cu mucegai topita inauntru, a iesit o porcarie
- acu ultima data am pus apa in loc de lapte si a iesit paroape la fel ca cel de la restaurant, din vo 2 incercari tot il nimeresc eu

sau poate zici spaghete carbonara, asta e mai simplu ca pui smantana, ou si costita prajita, da parca nu-i asa de bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

In spaghetti carbonara nu se pune smantana!

Iti dau si reteta mea de sos alb folosit la spaghetti:

- intr-o tigaie de teflon se incinge 1 lg ulei in care se vor arunca cativa catei de usturoi (daca nu-ti plac, ii poti scoate dupa ce s-au prajit putin). Apoi adaug somon taiat bucatele mici si las sa se friga si pestele. La final adaug smantana si zeama de lamaie, precum si sare si piper.

Se fierb pastele, se strecoara si se aseaza in farfurie. deasupra se pun cateva linguri din sosul de mai sus. Mai poti presara si cascaval!

Pofta buna!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucre spune:

sos alfredo - super

1/2 cana unt sau margarina
2/3 cana smantana dulce (de frisca)
1 cana branza parmezan rasa
sare, piper
usturoi (optional)

untul si smantana se pun pe foc pana se topeste untul. se ia de pe foc si se adauga branza, sarea si piperul. se amesteca pana s-a incorporat branza si se amesteca cu pastele, de obicei fettuccine si se mai adauga parmezan ras deasupra.

yummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoNickA spune:

Hello,

Eu fac urmatorul sos alb pentru spaghete:
- 1-2 linguri de unt
- 2 galbenuse
- 1-2 cutii smintina groasa
- sunca afumata (presata, sau costita afumata, ce ai la indemina)
- ciuperci (daca-ti plac, nu sint obligatorii) - 1 cutie, scurse de zeama
- patrunjel - citeva fire, daca iti place, daca nu, merge si fara
- vegeta, sare

Se topeste in tigaie untul, se caleste sunca taiata feliute subtiri, apoi se adauga ciupercile taiate feliute, si se calesc pina dispare apa lasata de ciuperci, sau pina se rumeneste sunca. Separat se amesteca 2 galbenusuri cu 1-2 cutii de smintina groasa si se adauga acest sos in tigaie, se da focul mic si se mesteca incet sa nu se taie. Se adauga sare dupa gust (eu pun putina vegeta in loc de sare), se adauga patrunjel tocat. In total cred ca sta pe foc vreo 5 minute dupa ce pui sosul, adica atit cit sa inceapa sosul sa fiarba, ca sa se faca si galbenusele din el. Se toarna peste spaghete si se presara cascaval ras.
Uneori mai pun si brinza feta rasa - in sos la foc, cind vreau ca sosul sa fie mai gros, dar atunci reduc sarea/vegeta.

Dureaza cam 10 minute sa pregatesti sosul, eu de obicei pun spaghetele la fiert, si cind sint aproape gata fac sosul ca sa fie cald, si dupa ce iau spaghetele de pe foc le clatesc putin in apa rece si le pun peste sos, iar cascavalul il rad separat si-si pune fiecare cit vrea in farfurie.

Pofta buna!



Monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marittamarina spune:

Multam de raspuns,


Am mai mancat la restaurant si cu un sos facut din 4 feluri de branza....delicios era.

Asta e problema, ca nu vreau sa stric branza cu mucegai aiurea. Nici nu e scumpa!


Marittamarina

quote:
Originally posted by cristiama

Maritta,

Mananc si eu la restaurante italienesti paste quatro formagi, astea au un sos alb si mi se par suuuper bune.

Eu sunt tenace de felul meu si l-am incercat sosul in fel si chip:

- sos bechamel cu branza cu mucegai topita inauntru, a iesit o porcarie
- acu ultima data am pus apa in loc de lapte si a iesit paroape la fel ca cel de la restaurant, din vo 2 incercari tot il nimeresc eu

sau poate zici spaghete carbonara, asta e mai simplu ca pui smantana, ou si costita prajita, da parca nu-i asa de bun.

cristiama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

uite cel mai simplu sos alb pe care l-am gasit odata scris pe un pachet de tortelini: sa iti zic pt 2 pers: o cutie de smantana de 200 gr, intr-o tigaie de teflon. cand fierbe pui 100 gr de branza topita, amesteci pana se topeste si se amesteca cu smanatana. lasi sa fiarba la foc foarte mic si amesteci mereu pana se ingroasa amestecul (capata aproape aspect de crema). pui un pahar de parmezan ras, stigi focul, amesteci bine si pui peste pastele bine scurse. mai ales cu tortelini cu branza e o nebunie, dar ok si cu orice fel de paste simple.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:

Eu pot sa ma laud ca sosul meu de paste iese chier fff bun
e sosul quatra formagi (cu patru feluri de branza), problema e ca eu nu folosesc niciodata cantarul ci fac totul dupa gust,dar am sa incerc sa dau niste cantitati (aproximative). La acest sos folesesc parmezan ras si trei feluri de branza cu mucegai (trebuie sa fie difer mucegaiul din ele) si un paharel de smantana. Pun toata branza intr-un vas termorezistent si o bag la microunde un minut dupa care amestec putin in ea si o mai las indca un minut si apoi pun smantana mai amestec, indca 50 sec la microunde si apoi se rastoarna peste pastele gata fierte,dar cu racite (recomand penele). Sosul iese ca o creme. pentru doua persoane eu pun cam 50gr din fiecare branza. Am uitat sa zic si de o lingurita de unt. Cam asta ar fi tot. Dureaza putin de tot di sunt deliciose,dar sunt divine daca sunt sevite cu un vinut rusu ses.

Pofta buna

((sper sa intelegeti ceva di ce am zis ca tare-s aiurita))

Narcis George si Narcisa

"Cu cat e mai intuneric cu atat stelele stralucesc mai tare."

http://pg.photos.yahoo.com/ph/smnarci2000/my_photos

Mergi la inceput