Am baut putin alcool, are ceva?

Am baut putin alcool, are ceva? | Autor: andira

Link direct la acest mesaj

Salut!
Am si eu o problema, si pana ajung la doctor ma cam streseaza.
Am descoperit ca sunt , in putine saptamani, dar acum imi aduc aminte ca in ultimele 2 sapt s-a intamplat sa mai gust putin Baileys seara, 2-3 guri. (nu beau de fel alcool, dar mi-era pofta, n-am pus alcool in gura de mai bine de 1,5 an, tocmai pt ca am fost cu bebe1).
Binenteles ca n-am stiut ca am ramas, ca acum 2 sapt testul a iesit negativ.
Acum mor de ciuda ca am baut, dar a mai facut cineva ca mine?
Cat de mare e problema?
Am cautat pe net si din cate am inteles probleme mari se pun de la cantitati mai mari, dar se pare ca inca nu se stie limita de alcool admisa, asa ca toti dr spun ca NU se bea.
Spuneti-mi daca mai e / fost cineva in situatia mea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Andira, vezi de treaba, ca la cat alcool spui ca ai baut nici nu a avut timp sa-ti intre in sange, cu atat mai putin sa ajunga la bebe! Sa ai o sarcina usoara si fara probleme!

Laura 17+
Puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Andira, stai linistita..un pahar doua nu fac nimic..eu pe parcursul sarcinii am fost la doua nunti si am baut acolo cate un pahar de sampanie..problema se pune daca bei zilnic, atunci ar putea fi bebe afectat..dar stai linistita, ca o guritza-doua nu fac nimic...

bebe alex la purtator
38 sapt. AMR 13 zile

http://photos.yahoo.com/alexandru_titza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Andira, nu-ti face probleme din asa ceva! Eu cind nu stiam de sarcina am fost la o nunta, cam in sapt 5+ si am baut - eu, care nu prea ma inghesui - 5 ginuri tonice!!! Si nu s-a intimplat nimik! BB-le e OK dezvoltat, nu are nici o treaba. Iar pe parcursul sarcinii, am mai baut, ocazional, cite o bere, un pahar de vin, de sampanie, etc. Ideea e sa nu vei zilnic si nu cantitati mari. Ca la multe alte capitolue de sarcina - vezi si alimentatia - moderatia e cheia succesului!
Sarcina usoara in continuare!

Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Andira eu zic sa stai linistita. Nu se poate intampla nimic de la cantitati mici !! Eu sunt in sapt 27 nu beau de obicei alcool, dar din cand in cand mai iau o gura-doua de bere de la sot ! Asa de pofta. Banuiesc ca problema s-ar pune daca am trage o betie ! , ceea ce nu e cazul nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

si eu trebuie sa recunosc, ca in luna a saptea am baut putina afinata, ca nu mai puteam de pofta, iar in rest iau o inghititura din berea cu alcool a sotului meu, ca berea mea fara alcool e fada.

Felicia 31+ si bebe strumfitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Andira, depinde in ce tara locuiestei ti se spun diferite lucruri legate de alcoolul in sarcina.
Informatiile pe care le-ai gasit tu pe Internet provin intr-o majoritate covirsitoare din State, unde lumea e isterica cu consumul de alcool in sarcina. Motivul? Astia-s viciosi pe aici si daca pun o data gura, nu se mai satura. Asa ca medicii recomanda prudenta.
E adevarat ca studiile nu arata inca de la ce nivel de alcoolemie este afectat fatul, dar la fel de adevarat este ca in Europa )in special in Franta si Italia) nici un doctor nu o sa-ti recomande sa renunti la paharul de vin de la masa.

Multe femei de virsta noastra beau virtos si in consecinta asta este una dintre primele mari sperieturi pe care le au cind afla ca sint insarcinate. E intrebarea pe care o gasesti cel mai des pe site-uri evolutia sarcinii. De obicei, raspunsul doctorilor este ca nu e cazul sa se ingrijoreze, dar sa renunte de-acum incolo.

La cit ai baut tu, nici nu se pune.
Sa ai o sarinca usoara!

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

sa va spun si eu ce am aflat de la femei care deja au nascut...femei care deja sunt si bunici...ele au baut bere si sampanie-in cantitati super mici evident-cica pentru un lapte foarte bun...asta se intampla in ultimele saptamani de sarcina...sa fie oare adevarat?

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Andira,

medicul care m-a ingrijit in timpul sarcinii (un medic exceptional) era in bune relatii de familie cu noi si cind ne duceam pe la el pe-acasa (eu fiind gravida)imi dadea sa beau din ce-avea - un vin, un whisky - ia "bortzoaso" si tu, ca n-are nimic - si-ntradevar, asa a si fost.
Doar el s-a prapadit de infarct, asta toamna, din pacate, era grav bolnav de diabet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Bic, te contrazic un pic - ia uite ca si rimeaza . Aici in Franta, doctorii de care am auzit eu recomanda cu ardoare sa se evite alcoolul, ca si eu inainte credeam ca un pahar din cand in cand pot sa beau, insa cand l-am auzit pe dr meu ( si in general, nu doar pe el) ca imi interzice destul de categoric, am ramas surprinsa!
Nu vreau insa sa zic ca ar fi vreo problema ca mai iei o gura doua de alcool - deh, cu pofta nu te pui - insa e mai bine de evitat.

Pana acum am reusit performanta sa beau...2 beri fara alcool

Alina si Bebitza Amalia 35+

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Mai Alinus acum nu o mai da cotita ca stia domn doctor ca dormi cu sticla la capul patului . Apropos pe unde umbli de nu ne intilnim neam pe forumul asta ...?
Eu am cea mai buna prietena ( alta imafara de tine )care nu se atingea de bautura pina sa ramina gravida iar in ultimele luni de sarcina nu minca decit amandine cu inghetata de cioco si stropite bine, dar bine frate .. cu Metaxa. Si are o fetita frumoasa si sanatoasa,lesinata dupa ciocolata, asta am descoperit pina acum mai incolo vom vedea daca si dupa Metaxa .. sa speram ca nu.



Cristina

"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput