galbenus de ou (crud) cu lapte - ce ziceti???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

in cartea de retete pt copii sodoul e indicat de la 9 luni...dar fiecare face cum crede....eu nu i-as da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Acu v-ati gasit si voi fetelor cu galbenusul crud? cand bantuie gripa aviara??? Nici eu n-as risca pentru nimic in lume. Eu, de exemplu, n-am mai mancat un ou moale de aproape 2 ani. Cand stiu ca boala e mortala, nici nu-mi vine sa mananc oua deloc.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Galbenus de ou crud? La 1 an si 7 luni? Nici vorba. Eu stiu ca toate produsele animale oferite copiilor e bine sa fie bine preparate termic, tocmai pentru ca pot contine bacterii sau tot felul de paraziti care pentru organismul lor pot fi chiar mortali. Exceptie ar fi laptele si derivatele, desi si acolo eu prefer produsele tratate UHT.
Oricum, am mai auzit o mamica in parc ca ii dadea copilei galbenus crud (fetita avea sub un an). Cand am intrebat-o de ce ii da asa ceva mi-a spus, citez, ca asa i-a spus de la dispensar!!! Ma intreb daca doctorita sau asistenta de la dispensar si-ar hrani bebelusul cu oua crude.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Un NU hotarat pt oul crud.

Ai incercat sa-i dai ousor fiert de prepelita? Acum cateva luni eram anemica si desi insarcinata (in 6 luni) am urmat cura aceea cu oua de prepelita crude si mi-am revenit. Acum le consum fierte, intre 6-10 buc o data, fie omleta/ochiuri.

In fine...sunt hotarata sa-i introduc bb-lusului cate un ousor de prepelita care are 0 colesterol si muuuuult mai multe vitamine si minerale decat oul de gaina. Si nu costa decat 1800 de lei buc.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Intrebare despre ouale de prepelita.
Si eu vreau sa-i dau copilului meu (1 an si 7 luni) dar..din cate stiu cura cu oua de prepelita este cu oua crude....nu? Cum facem...???
Si cate zile...stiu ca pt copii parca 30 zile, cate 2 oua nu..? Dimineata pe stomacul gol. Corect? Galbenusuri crude...?

Daca am gresit cu ceva, rog sa ma corectati ca in curand vreau sa incep cura... Sunt de incredere ouale din Supermarketuri?

Denisa, mami lui Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Cred ca pana acum te-ai lamurit cum sta treaba cu galbenusul nefiert .Oricum iti spun si eu tot nu.

diadaniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

va multumesc pentru raspunsuri,
nu o sa ii dau galbenus crud, nici acum nici mai tarziu....concluzia e foarte clara: sunt periculoase si pentru noi, dar pentru pui asa mici... nu stiu cum mi-a venit ideea asta asa proasta.

Claudia si bebe Andrei (13martie2004)
http://community.webshots.com/user/klaus29100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradanatalia spune:

Si eu vreau sa stiu despre cura cu oua de prepelita!!

http://ada.251.ro
algo se muere en el alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Nu,nu,nu ou crud indiferent ca e de gaina,prepelita,cal

mamica scumpei Bibi-02/07/05
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

aceeasi reteta ca anamaria, haleam sodou cand aveam probleme cu gatul, un galbenus de ou crud amestecat cu un pic de zahar sau miere si lapte cald. si eu si fratele meu am beneficiat de "tratament" de mici si nu am avut probleme niciodata, mai fac asa si in ziua de azi cand ma doare in gat si voi face la fel si ptr fetita mea.

purtatori de listerioza: multiple specii de mamifere domestice sau sălbatice (peste 30 de specii: bovine, ovine, caprine, porcine, rozătoare, vulpi), păsări, pești, crustacee. se poate lua si prin legume, salate care nu sunt bine spalate. si acum vin si va intreb: ati mancat vreodata intr-un restaurant/fast food/cantina? sunteti sigure ca totul era impecabil?


You're unique. Just like anyone else.
... si bursuca 08.05.05

Mergi la inceput