prima baita

prima baita | Autor: dariana

Link direct la acest mesaj

Fetelor. as vrea sa imi spuneti si mie cam ce trebuie luat de nasi la prima baita a bebelului.
Avem o finuta de 5 zile si cand ii cade buricutul ii facem baita si chiar nu stim cine cumpara cadita si toate cele, alte lucrusoare?//
Chiar v-as fi recunoscatoare daca mi-ati da mai multe detalii...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Cadita o cumpara nasii. Nasii spala fetita dupa botez(in f-tie de obicei: la cateva zile sau la o saptamana) nu dupa caderea buricului(atat inainte cat si dupa e spalata de catre parinti).
Nasi mai cumpara pt. botez: lumanarea de botez, un set de hainute albe pt. imbracat fetita dupa ce o boteaza, prosopel alb pt. bebe(sunt cu gluga), prosop+sapun(preoti, dascal, omul care aduce apa calda, moase), paturica alba, bucata alba de material parca se numeste crisma(se tine bebe dupa ce-l scoate din apa), nu mai stiu dimensiunea dar ti-o spun ce-i de la mag. de unde cumperi, fasa alba(banda lata de 5 cm, lungime 1,5m), cruciulita si iconita mica sa o pui langa patut - nu-mi mai aduc aminte.
Altele: hainute, jucarii, etc....in f-tie de bugetul vostru puteti ajunge pana la patut, carucior, etc... De obicei patutul si carutul se cumpara de catre parinti.

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Buna Darria!
Am cam inteles despre ce e vorba, dar as vrea sa te mai intreb, cadita cand o luam, la prima baie sau la botez?
Si mai stiam ca se pun diverse obiecte dintre care sa-si aleaga copilul ( carte, oglinda, pieptan, stilou etc), astea cine le ia?
Si pana la botez mai e vreun eveniment mai important la care participa nasii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Cadita se duce inainte de botez, sa o aiba fetita la prima baita(facuta de parinti, imediat dupa ce iese din maternitate).
Dupa botez, la baita se taie si unghiutele.
Eveniment pana la botez: nu stiu.

Cele 5 obiecte(stiu eu dar difera in f-tie de zona si obicei, ca pot fi mai multe) se pun la implinirea primului anisor. De obicei se pun de catre parinti dar la o finuta am pus noi(ca asa au vrut parintii) - vezi si tu care este dorinta printilor. Atunci se pune un colacel(asa e obiceiul la noi) pe capusorul fetitei si se taie din mot.
Sa va fie sanatoasa finuta si cat mai multi fini si finute

Vezi ca mai sunt subiecte despre botez.

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Multumim Darria, aceleasi urari si pentru voi!
pupici

Mergi la inceput