Despre gradinarit (13)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Peca, mersi mult de informatii si de sfaturi, raman datoare daca ai nevoie de sfaturi ce privesc impozitele din D atunci poti apela la mine. Am sa merg sambata sa caut Amaryllis ca m-am hotarit sa iau asta. Ptr tine un si

Alexia, asta e primul an in care tin muscatele curgatoare peste iarna. Am lasat muscatele in jardinierele in care au fost si le-am taiat dar au ramas cam o mana de la pamant. M-am uitat sa nu fie insecte sau ceva boli prin pamant. Le-am curatat de frunze uscate si le-am pus in garaj si nu le ud. Cind se mai incalzeste afara le scot afara si le pun in pamant nou. Cel putin asa am citit ca trebuie procedat.

Acum imi fac griji de ficusul meu (Gummibaum) ca 2 frunze de mai jos sau facut maro si au cazut singure. Mi s-a mai intamplat asta odata si si-a revenit, dar acum vad ca o a 3-a frunza se ingalbeneste si apoi se face maro. Se intampla asta oare fiindca i-am schimbat locul?
Flori frumoase va doresc si sa va bucurati de ele.


Himmelsduft

calut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

referitor la muscate fie curgatoare sau normale....am citi intr-o revista "mein schöner garten" ca luna februarie este luna in care ar trebui taiate....iar iernarea o fac, cum a spus himmelsduft la rece si neudate
si eu am taiat-o pe a mea in toamna cand am suit-o in pod si cam de la mijlocul lui ian. am inceput s ao ud putin si rar poate 1/2saptamani caci inainte sa ma hotarasca s ao ud am vazut ca ii dau frunze noi

@begaonia....are si ea nevoi aparte de iernare...temperaturi mai scazute....unii scot bulbii din pamant...sunt mai multe metode si trebuie cautata cea care ii cade bine.....a mea begnie s-a "topit" inainte sa apuce iernarea

petuniile eu le-am semanat deja de vreo 2 saptamani, deja au inceput sa iasa....le poti semana in cutiute dar ar fi bine sa le creezi efectul de sera, adica sa fie acoperite cu folie transparenta, si condensul ce se formeaza pe folie s ail stergi apoi cand se pot cat de cat manevra sa le raresti si apoi puse in jardiniere...sau daca ai loc le poti sadi si direct in jardiniere....dar ai grija sa nu fie mai adanc de 0,5cm in pamnat si acoperite cu pamant cernut....si foarte usor adica sa lase aerul sa intre nu e prea indicat pamantul de flori caci la udare devine greoi

va doresc o zi buna

peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Multumesc mult pt raspunsuri. De abia astept sa-mi cumpar semintele cred ca in weekend, l-am zapacit pe al meu sot.

http://community.webshots.com/user/tinisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

'Neata gradinereselor,ce va fac floricelele?Eu mi-am cumparat saptamana trecuta de la Metro cateva plicuri de seminte de dalii pitice,carciumarese(astea le-am avut si anul trecut si au aratat super),flori de piatra si ce mi-a placut cum arata pe plic (am si luat 2 plicuri sa fie ) au fost scanteiute(phlox drummondii).Sunt multicolore, cresc pana la 30 cm inaltime si arata florile oarecum ca la muscate, om vedea,Sambata trecuta mi-am si pus in 38 de cuitiute de iaurt(cate o samanta).Am pus si flori de piatra , la sfarsitul lunii o sa pun si daliile si carciumaresele ca pe cand va veni caldura eu sa pun plantute mari afara ca loc am har Domnului destul in casa.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

buna fetelor, si mie imi plac la nebunie florile dar pina in prezent nu prea am avut loc de ele, anul asta ne mutam la casa unde am o curte mareee, doua balcoane si o terasa la fel de mari si numai bune de umplut de flori...
la fel ca magda, am cumparat din metro duminica 10 pliculete de seminte de flori, tot ce mi-a placut cum arata pe plic, unele nu le stiu cum artata in realitate dar vom vedea...o sa incerc sa pun de pe acum citeva, restul le voi pune direct in gradina cind se va face vremea buna, am luat asa: petunii de mai multe feluri,flori de piatra, micsunele,condurul doamnei, albastrele, amesttec pentru jardiniere...voi mai cumpara, am pus ochii si pe citeva in ghivece, un lamii cu fructe foarte misto si niste muscate curgatoare,
deocamdata asteptam vremea buna
numai bine,...si sa aveti plante frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

eu mi-am psu de vreo 2 saptamani deja seminte de muscate la germinat dupa nici 3 zile au inceput sa iasa.....caci le tin in mini-sera, si spreciuda mea....intr-o cuite am pus 11 seminte(atatea au fost in 2 pachete si am dat pe pachet 3€) iar in alta cutie am pus 12 seminte din rosu/alb/roz ieftine cu 1€ cutiuta culoare) si din cele scumpe au iesit fix 3 fire iar cele ieftine toate

am mai pus si alte flori la germinat si au iesit deja.....dar abia astept caldurica sa ma apuc de gradinarit pe afara....ca atata stau cu nasul lipida de geam si imi fac planuri ca imediat nu mai vad prin geam

si ieri m-am dus sa imi iau din posta ziarele si ce sa vad in 2 locuri niste vire lungi de vreo 15cm verzi...stiti ce sunt? florile de ieris....care le-am "pierdut" prin pamant in toamna cand restul i-am scos caci ma gandeam ca vor ingheta si nu voi mai avea anul acesta .... toamna trecuta i-am scos i-am pus pe iarba sa ii las sa se usuce....si noaptea a fost un ger neanunta si au ingetat a doua zi dupamasa erau deja toti moi......asa ca tot cu 2 am ramas...de stiam ca nu ingheata ii lasam pe toti in pamant

peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

ah mi-am mai amintit.....anul trecut se discuta cu inversunare ce metode sunt impotriva melcilor
eu am agasit acum plante de gradina care "combat" melcii si anume: kochia scoparia
http://nature.jardin.free.fr/annuel/bh_kochia_scoparia_tricophylla.html
(este mai mult ca o tufa verde...numai buna de folosit si drept gardulet viu, creste pana la 1 m dar e anuala...cel putin asa spune pe plic) si

penstemon hartwegii
http://www.mein-schoener-garten.de/pflanzenportraits/sommerblumen_detail.htm?snr1=32&snr=2&rub_snr=24


iar pt. cine isi pune legume in gradina:

daca samanta de ardei inainte de a o pune la germinat o tineti timp de 1 zi in apa in care ati dizolvat o aspirina nu v-a mai mucegai si planutele vor fi mult mai puternice



peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

quote:
Originally posted by peca


am mai pus si alte flori la germinat si au iesit deja.....dar abia astept caldurica sa ma apuc de gradinarit pe afara....ca atata stau cu nasul lipida de geam si imi fac planuri ca imediat nu mai vad prin geam



peca si niko(23 iulie '05)
_



ce figura esti, asa sunt si eu abia astept sa gradinaresc pe afara..Aseara am fost la Selgros si am mai luat 2 plicuri de seminte Malope(Malope trifida) si Alonzoa (Alonsoa meridionalis).Cu a doua nu sunt lamurita ca arata sa pui semintele in iunie-august si infloresc in mai-octombrie, adica anul urmator?Eu o sa incerc oricum sa pun niste rasaduri si oi vedea eu ce-o iesi.Malope vad ca scrie ca,creste de 1,2m asa ca o sa le pun langa gard .Acum cateva zile am pus seminte de flori de piatra,au iesit si ele dragele.Treebuie sa mai imi cumpar pamant si sa-i dau bataie cu pusul de seminte.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Hallo fetelor,

ma da ce harnice sinteti cu florile. Eu saptamana viitoare pun semintele. Am inceput sa ud plantele ce le-am avut in garaj, dar nu mult, o data pe saptamana. Ma uit in gradina sa vad ce a iesit, dar de atita zapada, nu vad nimic. In schimb intr-o jardiniera am avut bulbi de narcisa si zambile si ies, ma bucur tare de tot. De abia astept vara, ca de atita zapada m-am saturat.
O duminica placuta si la toate,


Himmelsduft

calut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by peca

eu mi-am psu de vreo 2 saptamani deja seminte de muscate la germinat dupa nici 3 zile au inceput sa iasa.....caci le tin in mini-sera, si spreciuda mea....intr-o cuite am pus 11 seminte(atatea au fost in 2 pachete si am dat pe pachet 3€) iar in alta cutie am pus 12 seminte din rosu/alb/roz ieftine cu 1€ cutiuta culoare) si din cele scumpe au iesit fix 3 fire iar cele ieftine toate

am mai pus si alte flori la germinat si au iesit deja.....dar abia astept caldurica sa ma apuc de gradinarit pe afara....ca atata stau cu nasul lipida de geam si imi fac planuri ca imediat nu mai vad prin geam

si ieri m-am dus sa imi iau din posta ziarele si ce sa vad in 2 locuri niste vire lungi de vreo 15cm verzi...stiti ce sunt? florile de ieris....care le-am "pierdut" prin pamant in toamna cand restul i-am scos caci ma gandeam ca vor ingheta si nu voi mai avea anul acesta .... toamna trecuta i-am scos i-am pus pe iarba sa ii las sa se usuce....si noaptea a fost un ger neanunta si au ingetat a doua zi dupamasa erau deja toti moi......asa ca tot cu 2 am ramas...de stiam ca nu ingheata ii lasam pe toti in pamant

peca si niko(23 iulie '05)
_





Seminte de muscate??
Wow!
Mie cred ca mi-au inghetat muscatele in balconul inchis ..de la ger..s-au facut maro si arata de-ti vine sa plangi..nu cred ca le pot recupera.

Stiti pe unde s-or gasi seminte de musacate in Romania?

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput