Cum gatesc iepure?

Cum gatesc iepure? | Autor: valentinag

Link direct la acest mesaj

Spre rusinea mea,nu am gatit in viata mea iepure,nu stiu cum si aseara mi-a adus al meu sot un iepure si cica sa il fac.Cuuum?pliiiz sfaturi!
sarumina!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Eu aleg metoda cea mai simpla.
Trebuie tinut la macerat(daca e de camp 2 zile, daca e de casa 1 zi): vin alb sa-l acopere(apa deloc, nici macar la cuptor), ceapa, usturoi, morcov, dafin, cimbru, menta, etc.... - cu ce vrei tu si iti place, in bucatarie poti inventa dupa pofta inimii. Daca e de camp sa nu arunci sangele scurs, se gateste in el. Poti sa-l tii si mai mult la macerat, o sa fie si mai bun.
Apoi la cuptor cu el, si-l gatesti cum vrei(friptura simpla sau cu legume). E ft. bun cu ciuperci.
Se poate face si pastrama dar nu stiu cum.

Editare, uite aici retete:
http://www.repertoar.ro/culinare/reteta.asp?ID=162
http://www.moldova.org/retete/rom/22/207/
Daca ai timp sa cauti pe net vei gasi multe retete.

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Valentina, uite cateva retete:

Un iepure.
4 linguri de ulei, 250 g masline, un pahar cu vin, o lingura de bulion, sare, piper.
Doua cepe mari, 250 g arpagic.
Mod de preparare
Se curata iepurele si se sterge bine cu un prosop curat, de firele de par si de resturile de singe, dupa care se imparte in bucati. Se poate pregati imediat sau se marineaza carnea ( se pune carnea pentru 6-7 ore intr-un vas cu un amestec din vin, otet, apa, usturoi, foi de dafin, dupa care se scoate si se lasa la scurs).
Se curata ceapa, se spala si se taie marunt. Se pune intr-o cratita cu ulei si se lasa pe foc pina se rumeneste.
Dupa ce s-a prajit se adauga bucatile de carne care se rumenesc usor pe toate partile.
Se adauga apa fiarta, se acopera cratita cu un capac si se lasa sa fiarba la foc mic.
Separat, se curata arpagicul si se pune intr-o craticioara cu ulei, unde se lasa pina se inmoaie.
Cind carnea s-a inmuiat, se adauga arpagicul calit, vinul, bulionul si maslinele, desarate si fierte in prealabil.
Se pune sare si piper, dupa gust, si se amesteca bine.
Se mai lasa pe foc pina mai scade din lichid.
Se serveste rece.

Friptura de iepure sote vinatoresc

Ingrediente:
1/2 de iepure, 2 linguri ulei, 1/2 lingura faina, 50 g unt, 1 pahar cu vin alb, 3 cepe, 2 ciuperci, patrunjel verde, sare, piper, 2 bucati zahar

Mod de preparare
Se spala bine carnea si se sterge cu o cirpa curata, se taie bucati si se rumeneste in ulei amestecat cu unt. Se adauga ceapa taiata rondele, ciupercile taiate feliute si patrunjel tocat. Se lasa pe foc pina ce se ingalbeneste ceapa. Se presara faina. Se pune sare si piper si se subtiaza cu vin si putina apa. Se acopera si se fierbe pina ce carnea s-a fragezit. Inainte de a servi friptura, se adauga la sos zaharul caramelizat si o bucatica de unt.


Iepure cu smintina

Ingrediente:
6 bucati (portii) de carne de iepure, 1 lingura untura, 1 lingurita faina, 1 lingura unt proaspat, 1 pahar smintina, 2-3 boabe ienibahar, 1/2 ceapa tocata, sare

Mod de preparare
Intr-o cratita cu o lingura de untura se prajesc usor bucatile de iepure, se adauga ½ pahar de apa, ceapa tocata, ienibaharul, se acopera si se lasa sa fiarba la foc mic timp de ½ ora. Daca scade prea mult, se mai adauga 1-2 linguri de apa. Faina bine amestecata cu smintina se toarna peste carne, se adauga doua linguri de apa, untul, sarea, se acopera si se lasa sa mai fiarba foarte incet 15-20 minute.

Mod de servire
Se serveste cu mamaliguta calda


Iepure impanat, la cuptor

Ingrediente:
1 iepure, usturoi, sunculita afumata, cimbru, sare si piper

Mod de preparare
Iepurele se impaneaza cu bucati de usturoi si sunculita si se presara cimbru, piper si sare deasupra. Astfel pregatit, se lasa la fezandat 1-2 zile. Se pune in tava, se stopeste cu ulei sau grasime si se baga in cuptorul incins, apoi dupa 15 min se reduce la foc mic cuptorul. Tot timpul prajirii, tava va fi acoperita cu o bucata de hirtie. Cind este aproape gata, se pune 1 pahar cu vin rosu si se mai lasa 15 min.

Mod de servire
Se serveste cu mamaliguta calda si un pahar de vin bun

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)

www.desprecopii.com/forum/classDetail.asp?id=2675" target="_blank">Cu ce se ocupa sotul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Valentina eu gatesc iepurele foarte simplu:il rumenesc putin,apoi adaug o ceapa taiata marunt ,o las putin sa devina sticloasa si apoi adaug o sticla de bere neagra.Las o ora si jumatate la foc mic.Il mincam cu piure sau cu cartofi fierti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Va multumesc de retete fetele.Pina la urma l-am facut aseara,doar vreo 2 ore l-am lasat sa stea in vin,ca al meu sot nu mai avea rabdare.L-am facut la cuptor,am pus,delikat,cimbru,impanat cu usturoi si sunculita,am mai pus putin ulei deasupra si apa, si l-am dat la cuptor,cand a fost aprope gata rumenit am adaugat 2 rosii date pe raz.Arata foarte bine,iar sotul meu a zis ca a iesit foarte bun.
Cand o sa mai am necunoscute d'astea la voi apelez!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput