Regatul danez

Regatul danez | Autor: miry

Link direct la acest mesaj

Daca tot m-am pricopsit si eu pe aceste meleaguri de ce nu as povesti si eu cate ceva despre Danemarca.Cum prea bine stiti Danemarca este un Regat condusa de o regina si normal si de un rege.Este destul de micutea avand doar 5 milioane de suflete.Are iesire la 2 mari:Marea Nordului si Marea Baltica si ce e mai senzational este locul unde se intalnesc cele 2 mari adica la Skagen(este cel mai nordic punct al Danemarcei)si acolo se poate vedea cum se bat marile cap in cap este ceva fantastic.Eu locuiesc in Aalborg(se poate scrie si Ålborg dar cum spun danezi inca nu sa trecut la noile schimbari)si e frumos pt ca pe aici trece Fiordul-este o scurgere de apa de la cele doua mari mai bine spus un canal care uneste cele doua mari.
In privinta banilor au cu gramada-Danemarca este a 4 tara in lume ca si bogatie-aici toata lumea are bani chiar daca nu lucrezi,chiar daca esti betiv,prostituata sau orice alt ceva.Exista numeroase cluburi-ex:a betivilor si primesc o suma de bani de la stat (aproximativ 15.000 coroane asta cam 75 milioane in bani romanesti)ca sa stea ei frumos in clubuletul lor si sa bea cat vor numai sa nu stea pe strada.La fel se intampla cu tot ceea ce este negativ in tara.Daca ai avut un job inainte si nu mai lucrezi statul iti ofera 80% din salar pe 5 ani sa stai acasa,dar nu e genul lor ei stiu munca si dupa aceea restul.Ar fi foarte multe de povestit la acest capitol:BANI dar nu stiu in ce masura va intereseaza pe voi atatea amanunte asa ca o sa revin doar daca sunt doritori.Doar atat vreu sa mai spun despre bani ca au niste impozite enorme-se aplica in functie de castig(de ex sotul meu are impozit de 39%,dar aceste pot ajunge pana la 70-80%)
Oamenii sunt f bine imbracati, intotdeauna in pas cu moda, mai ales varsta a doua .Bunicute cu nepoteii de manuta imbracte in rosu,galben si alte fosforescente culori,cu tot felul de pantalonasi de toate lungimile si culmea arata foarte bine.Sunt foarte ingrijite atat la capitolul machiaj,frezuri.cat si la trup(..si eu care ma tot chinui sa scap de niste kilogramute)Merg foarte mult pe bicicleta,au piste pt asa ceva pe langa sosea.Sunt foarte bine dotati in privinta mijloacelor de transport-autobuzele circula la ora fixa,poti sa urci in ele cu carucior pt copii si pentru handicapati(acestia au foarte multe favoruri in toate privintele)
Au o obsesie deosebita pentru curatenie si punctualitate.Toti danezii isi incep ziua de lucru la 8.15,au pauza de masa la 12 fix(asta tine 30min)si la 16 toata lumea pleaca acasa.Le place punctualitatea si le place sa fi si tu punctual.Sunt foarte meticulosi in aranjari interioare-au tot felul de zorzonele pentru lumanari,tot felul de seviete,tacamuri si alte cele.Se respecta foarte mult in acest domeniu.Nu cumpara numai daca produsul are calitate si e scump.Le plac lucrurile scumpe,deh au destui bani.Pot sa cumperi ori ce vrea muschii lor pt ca bancile iti dau cati bani vrei tu si dobanzile sunt nesemnificative.Stie reginuta cum sa isi trateze poporul,doar sunt o manuta de oameni.Acum mi sa trezit puiutul dar o sa revin si o sa scriu despre cum fac ei cumparaturi,cum isi au grija de casa(sunt niste obsedati inraiti)
si cate ceva despre cum sunt ei ca oameni(au un suflet...)continuarea mai tarziu
Sper sa nu va plictisiti prea mult

Vi ses(pe mai curand)...si am uitat..si cate ceva despre afurisita asta de limba la care nu mai pot sa ii dau de capat
pupicuri de la Mirela si Brian


Mirela Nicu
Aalborg
Denmark
mirelasibrian@yahoo.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bettina spune:

Mirela, povestirea ta mi-a mers la suflet. Esti o naratoare innascuta
Te-as ruga sa pove si cate ceva despre emigranti. Cum sunt priviti?? Primesc usor un drept de munca? Sau o viza?
Te intreb doar din curiozitate, ptr ca aici unde sunt eu (Austria), strainii sunt priviti de cele mai multe ori cu ura, mai ales turcii si iugoslavii si adevarul este ca sunt ffffff multi. Aici o viza si un drept de munca se obtin fffff usor prin casatorie cu un cetatean austriac, in rest e dezastru

Te-am pupat si astept cu interes povestioarele tale despre Danemarca.
SUCCES!

Copilul e ca si copacul, cand de mic se stramba, anevoie se mai indreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alda spune:

Si eu de-abia astept si alte povestiri despre Danemarca, eu am fost acolo doar cateva zile la un interviu, dar mi-a placut foarte tare atat cat am vazut. Am nimerit si cu cateva zile inainte de Craciun si majoritatea aveau geamurile si casele impodobite, era ca in povesti, cel putin mie as mi s-a parut; noi am fost la Struer, un oras mai micutz, dar dragutz!
Sotul meu este innebunit dupa Danemarca, daca ar putea ar pleca si maine acolo... :)
Va pup si mai vorbim!



alda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

mai povestesc si eu desprece mi-a placut in danemarca;

exista o senzatie de natural, nu stiu de la ce vine ca nu au cine stie ce munti,( cel mai inalt e de 187 m, parca, ne-au dus in excusrie si nea-u spus ca mergem pe munte, hi hi), poate umezeala, aerul marin, casele si mobila ; au niste case colorate, nebunie, copenhaga e o frumusete de oras ca mai toate din nord, dar mai regala totusi; mi-a placut tare ca nu au masini multe , si mai alea ca nu au perdele la ferestre- asta mai mult decit oriunde altundeva in europa, tare fain, totul pare deschis , sincer, poate naiv, dar tare placutdaca ar avea si o clima calduta ar fi cam ariul pe pamint.....dar dupa cum stim in tarile calde e altfel, oare de ce?!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miry spune:

Am sa va povestesc cate ceva despre case:
...ele nu sunt forte mari.Nu am vazut nici una mai mare de 2 etaje si nici din acestea nu sunt multe.Sunt foarte joase din cauza vantului care e aproape in toata perioada anului si sunt foarte cochete.Dupa cum a observat si Iris nu au perdele la geam au tot felul de floricele si lumanari si...se vad interioarele de o frumusete si un gust aparte(eu visam la un apartament in Ro dar dupa ce am vazut aici m-am razgandit.Nu imi doresc decat o casuta ca si a lor).Ce e frumos sunt terasele toate de sticla si nu adesea vezi un danez povestind sau facand cine stie ce si nu se rusineaza ca il vede vecinul sau trecatori.Ei nu se barfesc si nu iti au grija ta ca ai ...bla,bla..sau ca nu ai.In case nu au usi(dor la baie-care e dotata cu caldura sub gresie,doua chiuvete-ca sa nu se bata dimineata cand merg la lucru)Ei sunt foarte practici-merg pe principiu cu cat mai simplu cu atat mai usor o sa-ti fie viata si traiul).Nu au garduri(am vazut dar prea putine)au tot felul de gardulete vezi si floricele
si multa iarba.In fiecare zi tund iarba care creste destul de repede din cauza umiditati( 92%)si ca vara e zi aproape tot timpul.Sunt niste oameni minutiosi in aceasta privinta.
Daca treci la ora 6 prin fata geamurilor lor ii vezi pe toti la masa.Nu au treaba ta ca tu...(adica noi ramani)ne inholbam lala ei .Dar..deh..mai vrem sa prindem si noi cate un lucru bun
Copii nu sunt prea multi in sensul ca unde sunt ..sunt 2-3 frati si unde nu ..nu.Majoritatea nu prefera copii,mai bine un catel sau o pisica,dar nu ori de care ci din alea si din aceeia care se fac cat un vitel.Odata faceam gratar afara si a venit un pisicoi.Sotul binevoitor i-a dat o bucata de carnita...ce credeti a mancat sau nu.Normal ca nu ca pentru ca au acasa mancare pe categori,nici macar nu s-a uitat la bucatica de carne.Iti venea sa o iei la bataie dar dintr-o dat ti-ai amintit ca daca ai apucat sa o lovesti ala esti.Trebuie sa ii cumperi alte 7 frati de te-a dus pacatul sa faci asa ceva.
Acum trebuie sa plec pt ca am curs de daneza ..despre asta o sa povestesc alta data
multi pupici de la noi

Mirela Nicu
Aalborg
Denmark
mirelasibrian@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Miry iti multumesc pentru povestirile tale si te mai asteptam cu alte amanunte interesante.
Mult succes la cursul de Daneza,
Rodica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica spune:

Salut!

foarte inteersant ceea ce povestesti!
te rog sa imi spui si mie cand de greu ti se pare sa inveti daneza!! Este grea?
De cand esti acolo??

Numai bine iti doresc,

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

hai ca mi-ati deschis apetitul de danemarca;
ce mi-am mai amintit:
- exista, cel putin in copenhaga si aarhus , pe strazi, pe zona verde, HUND TOILLETTE ; cu nisp si nise stilpisori, duci catelul la pip, minunat!!!! in germania n-am vazut din astea si nici altundeva;
- tot in copenhaga exista un cartier, e pe o insula dar dupa 10 ani nu mai stiu cum se numeste; un cartier de case dezafectat, unde locuiesc de fapt, numai drogati si din astia, dusi cu pluta; ne-am trezit si noi acolo, din intimplare, si dupa ce am admirat ideea cu hund toillette am admirat-o si pe asta; cel putin stii ca acolo sint cei drogati si nu ii prea vezi in alte parti, destepti danezii si grijulii;
- ufff si casele cu 2-3 etaje si colorate de numa'.....ne-am plimbat cu barca pe canale si nu mai reuseam sa pozez, am o groaza de poze cu casele lor....am avut noroc si de zile senine, in septembrie...mmmmm
- n-am sa va povestesc despre cantina, biblioteca si caminele universitatii ca ne apuca plinsul pe toate...
- in gara din copenhaga au o baie minunata, am facut un dus grozav dupa doua zile de tren; dar si in tren era minunat!!! problema a fost cum sa dam drumul la robinet la chiuveta; era cu senzori, cind te apropii si te apleci incepea sa curga si apa; noi ne uitam dupa butoane si ...

- despre daneza, felicitari cui reuseste s-o invete; noi am pierdut trenul , in gara la difuzor anuntau trenul de copenhaga, nu am inteles , "koepenhoun" nu suna a "copenhaga" nici cum...si "ohrrrrus" nu e "arhus"ul meu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miry spune:

Acum ii raspund la Bettina-in ceea ce priveste emigrantii nu stiu prea multe,noi suntem aici ca si studenti,am auzit cate ceva dar despre refugiati(mai ales din Bosnia)si sunt foarte multi arabi .Strainii, cred eu ,sunt priviti mai mult cu indifrnta pentru la la drept vorbind avem aceeleasi drepturi cu ei.Locurii de munca nu se prea gasesc...si la negru nici nu cred ca se pune problema sa poti lucra.Danezii sunt niste oameni foarte cinstiti si creduli.Te cred ori ce spui tu dar daca te-ai fript....Vize nu primesti foarte usor si daca ar fii sa te casatoresti cu un danez trebuie sa stai in perioada de proba,sau cam asa ceva....ori in ce caz nu prea vor ei multi strainii in tara lor si viza nu primesti prea usor.
Multi pupici





Mirela Nicu
Aalborg
Denmark
mirelasibrian@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miry spune:

Am sa mai scriu doar ca aproape tot tinertul (asta pana la 40 ani)cunoste si vb engleza ceea ce iti usureaza comunicarea.Limba daneza este o limba indo-europeana cu radacini in limba germanica-prin urmare este un amestec de germana,engleza si latina
Scolile,gradinitele si spitalele sunt foarte bine dotate cu apararturi si tot felul de briz-brizuri mai putin cu medici prea talentati(in general duc lipsa de medicii-un ex.eu am nevoie de un oftalmolog si sunt doar 4 in orasul unde lociesc eu si trebuie sa astept 2 luni jumate ca sa pot ajunge la el) E adevarat ca danezii adora si pretuiesc lucrurile scumpe dar nu se dau in laturi de la reduceri:gasesti saptamanal Udsalg(vanzare afara-adica eliminare de stoc)cu reduceri de pana la 90%.Daca ti se pune pata pe ceva si il urmaresti vreo 2 saptamani il gasesti Pð tilbud(la reducere).Am scris,nu se dau in laturi,mai bine spus se inghesuie ,se...Chiar cand am venit(sunt aici din toamna lui 2001)am vazut o reducere la role si nu stiam ce se inatampla acolo,lumea se impingea si isi luat orice fel de numar doar gaseau ei pe cina sa le fie bune.
Ar fii mai multe de scris dar cred ca in linii mari va puteti da seama de cum arata Danemarca.Daca mai sunt doritori de cum arata ...o sa le raspund...pana atunci...
vi ses (pe mai curand)
pupici de la Mirela si Brian

Mirela Nicu
Aalborg
Denmark
mirelasibrian@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Am putea sa vedem si ceva poze???
Iris spuneai ca ai multe poze cu casele lor .Te rog vrem sa le vedem si noi

Mergi la inceput