Din Republica Moldova cine mai e?(partea 8)

Din Republica Moldova cine mai e?(partea 8) | Autor: LiliaToma

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41419&whichpage=1" target="_blank">partea 1 www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=43114&whichpage=1%20br%20/" target="_blank">partea 2 www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=43561&whichpage=1" target="_blank">partea 3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45033&whichpage=1" target="_blank">partea 4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48116&whichpage=1" target="_blank">partea 5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51423&whichpage=1" target="_blank">partea 6
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56442&whichpage=1" target="_blank">partea 7


LISTUTA MOLDOVENCELOR

1. Alinkav(Alina) – 05.03.1981, Chisinau, Studenta ASE,Contabilitate(Alexandru Andrei – 22.11.2003) - Bucuresti,Drumul Taberei
2. Lucia B(Lucia) – 28.06.1980, Donduseni, UTM,CIM (Laura-04.10.2005) - Bahrain
3. LiliaToma(Lilia) – 06.08.1980, Bardar, r.Ialoveni, ASEM, REI si ASEB, REI (Amelia - 26.09.2004) - Bucuresti, Berceni, Oltenitei
4. Ticka(Cristina) – 16.10.1975, Chisinau,UT Iasi,Facultatea de Textile (Alexandra - 5 ani) - Bucuresti, Baba Novac, Parcul IOR
5. MamaElei(Rodica) - 14.02.1978, Chisinau, UBB Cluj LMA (Paula Amelia - 02.09.2004)- Chisinau
6. Mamanati(Nati)- 29.10.1977, Chisinau; USM, ULIM - Chisinau
7. Ana_s - ????????? - Germania
8. Davina (Alina)- 25.11.1979, Vulcanesti (Deanna - 9.09.2004) - SUA
9. Balbina (Natalia)- 24.06.1977, Criuleni, UB, Litere (Vlad - 22.06.2004) - Bucuresti, Drumul Taberei
10. Violetik (Violeta)- 15.07.1983,CalarasI,studenta UTM,proaspat casatorita - Chisinau
11. Lilienne(Lilia)- 19.11.1976, Moldova, Causeni,Litere(Sibiu) (Roma-9 ani si Giulia Cristiana-6 luni) - Sibiu
12. Oxy (Tatiana) - 1977, Moldova (Chris-11.07.2002) - Bucuresti
13. Crinia(Corina)- 07.04.1980,Chisinau,ASEM, REI (Lucian-23.02.2005)-Canada
14. Trin(Elena)- 22.06.1981, Chisinau, ASEM, Finante- Chisinau, in vis viitoare bucuresteanca

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

acum ca am deschis partea noua, am vazut in listuta ca multisoare fete au cam disparut si nu mai stim nimic de ele.
LILIENNE ai plecat la Moldova si de atunci nu mai zici nimic.
VIOLETA, te pregateai de nu stiu ce botez...
ANA, ne-ai certat ca nu intrebam de tine si pe urma tot am tras de tine( virtual) dar nu ne-ai mai bagat in seama.
TATIANA, ... nu mai stiu care a fost ultima veste de la tine
CRISTINA(ticka) te mutasei cu serviciul...

Ce sa zic? Sper ca toata lumea e sanatoasa si vor reveni cat mai curand si celelalte fete


SI... m-am intristat din nou cand am vazut numele Nataliei( Mamanati), oare cum o fi trecut peste tragedie?...


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Buna dragelor!
Va scriu rapid, ca la noi e santier. Punem incalzire autonoma si nu va pot descrie ce se face!
Lucia, scumpa, iti tin pumnii sa decurga totul bine!!!
Crinia, mor de curiozitate, cum ai ajuns in Canada? Daca ai mai scris, scuze, n-am fost atenta.
Noi continuam tratamentul, din pacate rezultate vizibile nu are, mai sint ochii inflati si analiza a iesit la fel de rau. Nu stiu poate asa si trebe, continuam, perseveram. AM fost si la ortoped si ne-am spus ca avem lipsa de calciu, se arcuiesc (nu stiu daca bine zic, ca e rus medicul) picioarele din cauaza greutatii, cind merge, dar se rezolva cu calciu, vit D si masaj.
Am pus pozele de la petrecere, nu-s multe si nici prea reusite, ca nu am fost inspirati sa cautam pe cineva anume, dar asta e! Sa fie de invatatura pt ceilalti. Adresa e http://community.webshots.com/user/mamaelei ,vizionare placuta!
V-am pupat si va scriu cind am sa inchid santierul!!!



Rodica si PAULA (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Salut fetelor .

Ce mai faceti, e cam liniste pe aici. Sunt deacord cu Lilia, ne-au cam uitat unele.

La voi a inceput we, deci o sa bintui pe aici singurica.

V-am promis ca o sa va spun ce a zis barbatelu meu de coltunasi. Deci, s-a bucurat nespus de mult. Eu i-am interzis sa intre in bucatarie si nu stia ce pregatesc. Cind era totul pus pe masa l-am invitat, cind a vazut ce e in farfurie a ramas "trafaret".

M-a laudat si totodata m-a ocarit, si chiar foarte tare, insa dulce. De ce i-am facut singura, de ce nu l-am chemat sa ma ajute, cum de mi-am permis sa stau singura atit timp si sa vrajesc asupra lor. In fine a fost multumit si a cazut deacord ca altfel nu era sa fie surpriza.

Astazi coc un chek, sper seara sa se bucure si sa nu ma ocarasca ca atit ii trebuie Il inteleg, ca sa ajungem cu nascarea pina la data pe care ne-am ales ar fi bine sa stau cumintica in pat. Dr a zis ca nasterea se poate declansa in orice moment.

Corina intreba de ce o sa fie indusa nasterea. Daca mai tineti minte de sindromul din cauza carui imi faceam griji de la inceput, apoi tot din cauza lui au hotarit medicii sa induca nasterea inainte de termen. Ei se tem ca bb sa nu fie prea mare si sa apese cumva pe una din arterele care-l alimenteaza, sau sa nu imbatrineasca uterul si sa faca vreun himotom.


Hai mai intrati si mai ziceti ceva, nu ma lasati de una singura ca am sa pling si nu e bine. Cred ca nu o sa dormiti bine cu constiinta patata, hai - adunarea.

Un we placut si toate cele bune.
_
38s + AMR (a mai ramas)... nu va spun

Tot raul e inspre bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Rodica imi cer scuze, in timp ce ma codeam cu mesajul meu tu ai fost mai harnicuta si ai scris mai repede, si nu am vazut ce ai postat.

Vreau acum sa-ti multumesc din suflet pentru urare. Mersic foarte mult, sper si eu sa fie totul ok, uite un pentru fete frumoase.

Sa stii ca fata e mica inca si usoara, asa ca nu cred sa reuseasca sa i se arcuiasca piciorusele. Dupa cum ai zis si tu cu vitamina D si masaj sa vezi ca nici urma nu o sa ramina. Sunt sigura ca daca te uiti bine nici nu se observa acum ceva.

Ce tine de infectia urinara - tratamentul nu arata rezultate momentat, insa fii sigura ca in curind totul o sa fie bine. Sa stii ca noi suntem mereu cu gindul la voi.

E super dulce Paula in foto "sunt rea" , as mincao

38s + AMR ... oliaka

Tot raul e inspre bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

RODICA, tiza Ameliei nu putea fi altfel decat o scumpa.
Nu stiu de ce ai zis ca nu sunt frumoase pozele, mie mi se par superbe.
Sa va traiasca si urmatoarele analize sa iasa foarte bine.

LUCIA, hai ca ne tii in suspans... Sa inteleg ca e pana in 5 octombrie, pentru ca o data mai tarzie nu a fost spusa... eu cred ca e 5 daca tr sa fii cuminte sa ajungi cu bine? aa? ce zici sunt bun detectiv?





Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Salutare!!!

Rodica unde ati facut petrecerea (localul)? Din poze am inteles ca e un local special pentru copii. Unde se afla asa ceva?
De fetita nu-ti fa griji ca e o bomboana de fata . Nu cred ca vor fi careva probleme cu picioarele. Insa ca profilactica ar trebui sa-i dai ceea ce ti-a prescris medicul. Da-i mai mult produse ce contin calciu (brinzica, laptel, chefir etc.) si celea ce contin fosfor (peste). Apropo vroiam sa te intreb daca cunosti pe cineva care face masaj (deoarece cunosc o doamna care face masaj pentru copii si are o experienta de 9 ani de zile). Daca esti interesata iti voi da contactele ei (sigur ca ea se afla in Chisinau) .

Lucia draga esti inca acasa? Totul e ok? Ce mai zice dolofana noastra? Caci de acuma o simt de parca ar fi a noastra . Inca nu vrea sa vada cu ochisorii ei ce face mama la compiuter la DC?
Din cite vad eu e periculos de citit mesajele tale, iti fac o pofta enorma. Cum de ai atita forta sa faci asa bunataturi? Dar mai am o mica intrebare: maninci si tu din bunataturile astea? Nu ai pus kg in plus in ultimele saptamini?

Ok, vad ca e trist pe aici. Nu prea multa lume sta pe net. Numai eu cu Lucia, Lilia, Rodica si din cind in cind Alina. Oameni buni, dar daca Lucia naste ce ne facem? "Ne horosho, ne horosho"!!! Va rog mult macar citeva rinduri sa fie scrise in fiecare zi sau cel tirziu peste o zi .

Pupici la toti si o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Buna podrushtilor .

Ce liniste, de' e weekend, normal ca va cautati de treaba.

Eu mi-am expediat sotiunea la scirbici si tsushti sa vad ce se petrece pe aici. Doar trebuie sa tin fata de predsedately .

Lilia - ca sa nu para suspansul chiar asa de mare sau poate mic, Alina a optat pentru data de 7, asa ca mai vedem .

Pina una-alta mai zine ce face Amelia. Am inteles ca in Chisinau e timp frumos, mai iesiti in parc sau stati numai in casa?

Corina - mai am putere de a gati, o primesc de la sotsior. Sa vezi cum maninca parca e un copil mic, nu reuseste sa scoata la capat cu o "capodopera" ca in minte deja imi zboara imaginile unei noi. Imi place la nebunie sa vad cum infulica tot ce gatesc parca ar minca pentru prima si ultima data in viata .

Desigur ca maninc si eu din ce gatesc, ar fi prea dur sa nu o fac. Pina acum am adaugat in kg dor 10, dintre care 2 kg in ultimele 2 saptamini.

Povesteste cum treceti prin perioada cresterii dintisorilor, inca nu se vede sa rasara cei de sus. Si cum sta Lucian la capitolul - primii pasi.

Alina tovarash zampred, da'poi se poate sa lipsiti atit timp. Eu pe cine las selsovetu daca ma apuca nascarea, a? Srochino sa va prezentati cu doclad unde ati fost, ce ati facut sau patit.

Rodica - raskazivay la ce stadie ati ajuns cu shantierul. Ai deja o fata mare si cred ca va ajuta mult, deci o scoateti in curind la capat, nu?

We placut in continuare, o sa mai intru sa va mai vad.

P.S.: Ma alatur la spusele Corinei "Va rog mult macar citeva rinduri sa fie scrise in fiecare zi sau cel tirziu peste o zi", defapt pentru asta a si fost infiintat selsovetu nostru.

aproape 39s AMR .... oleshkutsa

Tot raul e inspre bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Neaza selsovetu!!!!

Am venit la otmichit, ca sa nu zica nimeni ca zampred nu e bun de nimic!
Azi fac si eu chec, m-am molipsit de la predsedateli. Tocmai m-am trezit de altfel, micutul zampred alearga pe aici cu o sticla de lapte intr-o mana si cu un kinder in alta mana. Sotiune se spala, asa ca eu n-am ce face, si in primul rand, am tecut pe aici.
Mai, fetelor, nu o mai bateti la cap pe predsedateliu nostru, ca poate naste in secret si nu ne va spune nika!Iaka e 2 octombrie, mai e doar un pic!

Gata, am plecat, mai revin un picut mai tarziu.


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Salutare
Scriu si eu repede acum dimineata ca pe urma nu se stie.
In primul rand, am tot uitat, CORINA, ca intrebai de diversificare.
Pai depinde de copil.
Eu am inceput difersificarea la 4 luni ptr ca nu mai aveam lapte de la 2,5 luni si mai era ( si este) tare slabuta.
Asa ca am bagat cerealele de la 4 luni.
de la 6 luni am inceput cu altele. Ma uit acum in agenda si vad ca la 7 luni cat are Lucian, manca deja de la 6 luni piureu de legume( cartof, morcov, pastarnac) si i-am introdus galbenusul.
In acelas timp, am o prietena care la 6 luni acum abia a inceput introducerea supei de legume si putin-putin piureu.
Deci totul depinde de copil si ce iti spune pediatra voastra.
Daca vrei iti dau o schema de alimentare luata de pe DC si care in principiu corespunde cum am facut eu cu Amelia.

LUCIA, sorry, eu nu am observat ca Alina a zis data de 7. Ei, deci, e sau 5 sau 7. Probabil o fi 7... Lasa ca vedem noi. Vezi sa nu uiti sa ne anunti si pe noi.Sa iti pui sotul cand vine acasa din maternitate sa scrie un mesaj aici sa ne spuna ce si cum, da?
Cat despre harnica, ce sa zic? Ma faceti sa rosesc. Eu nu gatesc asa des si asa bun.
Dar azi o sa fac un bors cu curechi cum ziceam noi, facut ca la mama acasa si miine niste ardei umpluti( ca nu am ardeii azi si ploua iar)
aa, si mai vreau sa fac o salata de vinete dupa reteta de la Natalia. Ca ea nu spune, dar gateste si ea la bunatatuuuri de iti lasa gura apa.
Daca Lucia e suspecta de "instinkt gnezdovania" la mine e " "instinkt stida", nu stiu car eo fi la Natalia si Alina ca si ele sunt taaaare harnicute.
V-am pupat si un we placut
P.S LUCIA, nu stiu de ce m-ai intrebat de Chisinau, eu stau in Bucuresti de 3 ani. Poate te-ai adresat Rodicai. Aici, iesim afara cu Amelia, daca e timpul bun, cam in fiecare zi, cate o ora aproximativ. Mai mult nu rezist nici eu cu spatele, nici ea in marsupiu. Desi recunosc ca in ultimul timp a iesit tati cu ea, oricum Amelia nu vrea sa stea mult.
pup

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Iaca, ma lauda lumea pe-aicea, iar eu nici nu stiam.
Corina, sa ma bag si eu pe subiectul diversificare. Vlad a fost alaptat exclusiv pina la 6 luni, cind am inceput sa-i dau cereale. Dupa o luna am introdus legumele. Dupa 7 luni, introducerea unor noi alimente (galbenus, carne, brinzica) s-a efectuat mai rapid. Dupa cum stiam eu, diverificarea se recomanda sa fie inceputa la 6 luni, indiferent daca bebelusul este hranit cu formula sau alaptat, deorece laptele praf de ultima generatie are o compozitie mai adaptata nevoilor copilului decit cel de acum citiva ani. Dar daca eram in cazul Liliei (copilas slabut), probabil ca incepeam si eu sa bag cereale de la 4 luni, important ce ca inainte de 4 luni sa nu-i dai nici un aliment in afara de lapte.

Rodica, sinteti tare frumosi amindoi cu sotul si va asortati cu bomboana de fata pe care o aveti.

Lucia, pot participa si eu la pariu? Eu zic ca data e 4 octombrie.
(dar cine stie, poate acum esti deja in spital)

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput