giadia sau oxiuri???

giadia sau oxiuri??? | Autor: flavia maria

Link direct la acest mesaj

Daca ma lumineaza si pe mine cineva ...v-as fi recunoscatoare......exista diferente de simptome intre giardia si oxiuri??? pe bebita al meu il mananca nasucul si i-am vazut intr-o noapte {vineri}la un viermisor mic si alb ... eu am dedus ca are oxiuri... pe de alta parte in seara asta am aflat ca, cumnata mea {care a stat la noi mai multe zile} are giardia...si nu s-a tratat pana acum ...acum nu stiu ce sa cred are si giardia si oxiuri??? I-am dat sambata 1\2 doza de zentel si peste 7 zile cealalta 1\2. sambata dr de familie nu era ... bebita a fost super agitat peste noapte...asa ca am mers la farmacie si mi-a dat zentelul... pana ii fac analize.. as vrea niste sfaturi.... poate sa aiba si oxiuri si giardia????
as mai avea o intrebare... sa nu-i mai dau o perioada lapte?? stiu ca viermilor le place laptele si dulciurile... sa-i dau sana sau iaurt in loc de laptele formula??? multumesc..
ANTONIO {29.05.2004}
mama lui bebita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Giardia si oxiurii sunt "notiuni" total diferite,Giardia se vad doar la microscop,pe cand oxiurii pot aparea intr-adevar la fundulet,mai ales in timpul noptii.N-am inteles...ai inceput tratamentul fara a face mai intai coproparazitologicul?Esti sigura ca are viermisori?

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

da pentru ca i-am vazut la fundulet... am avut si eu cand eram la scoala in clasele primare si stiu exact cum arata.. imi amintesc... si funduletul are un miros specific..... mai stiu ca ies f greu la anlize oxiurii astia...
Totusi poate sa-mi spuna cineva cum se transmite giardia? nu as vrea sa ia si giardia de la cumnata-mea....

mama lui bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Poate avea si giardia si oxiuri... nu se bat unii cu altii, din pacate! Mie mi-a spus dr-itza ca giardia are 85% din populatie, din apa cu care speli un fruct, vasele, tacimurile. Apa potabila (cica!) e infestata inca din filtrele prin care trece, asa ca, mie una mi-a zis sa ma calmez ca copilul va face episoade dese si cat nu are semne (diaree, nervi, insomnii etc) sa-l las in pace.
Incearca un tratament naturist a la long cu Helmiflores, e si preventiv si curativ.


"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Nervi si insomnii are... diaree nu !!... ce alte semne mai apar in giardia??
multumesc

mama lui bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Cearcane, nu mananca bine, slabeste (asta daca e infestat rau). Scaune mai dese cu mucus (insa nu neaparat diareice, ci scaune moi).Oxiurii sunt mai usor de identificat decat giardia, chiar la laborator. Giardia ar trebui tratata, dupa parerea mea, cu medicamente chimice numai daca provoaca neplaceri ca cele descrise mai sus. Daca nu, tratament naturist la greu.

Sanatate si daca mai vrei detalii......
Al meu a avut si cred ca inca are (nu ma mai stresez oricum).....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

puteti sa-mi spuneti va rog cum se transmite giardia de la o persoana adulta la copil ????


mama lui bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis26 spune:

Giardia se transmite daca nu se respecta regulile elementare de igiena.
De exemplu mergi la toaleta si nu te speli pe maini dupa aia.
In general giardia se transmite prin apa. A si simptome, copilul poate avea cearcane, sa fie palid, lipsa poftei de mancare, dureri de burtica, diaree si chiar febra.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Si Robert al meu are giardia.Eu am descoperit asta,intamplator,ca sa zic asa.Incepusera sa-i apara cearcanele si mai facea din cand in cand cate un scaun cu mucus.Pediatra mi-a recomandat un coproparazitologic,apoi am urmat tratamentul prescris si acum o sa mai facem o serie de analize sa vedem cum stam,cu toate ca nu-mi fac prea mari iluzii.Am inteles ca se scapa destul de greu de parazitii astia.Mult mai greu decat de oxiuri.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Flavia giardia asta e tare pacatoasa, in sensul ca o data ce ai luat-o nu se mai scapa decat temporar.....In general cu giardia trebuie sa convietuiesti, sa-i fii prieten, sa devii gazda buna pentru ea. Sunt protozoare microscopice care exista de obicei in apa. Am aflat de curand ca nici prin fierbere nu se distrug chisturile.

Ex. de surse de giardia: maini murdare, contact cu alti copii infestati (schimb de jucarii, pupici etc...), spalat fructe si vase cu apa de la robinet....practic e imposibil sa nu iei si sa ai asa ceva. Cine zice ca n-are e insuficient investigat. Copiii sunt cei mai afectati pt. ca imunitatea lor e in formare si nu pot face fata intotdeauna luptei cu protozoarul. Nu te stresa prea tare, da-i naturiste si asteapta sa creasca bbul.

Sante !!!!

Mergi la inceput