Masina de cusut

Masina de cusut | Autor: Loma

Link direct la acest mesaj

am nevoie de niste sfaturi urgent,

cum trebuie sa arate o masina de cusut electrica care surfileaza, adica sunt masini numai ptr. asta, sau si coase in n-spe mii de feluri si poti face si surfilaje. Surfilajul se face numai cu un singur ac, sau trebuie mai multe..... help.

Imi poate da cineva niste marci de masini bune, ma refer in special la cele de pe piata americana, Brother, Singer, Janomo, dar care sa si surfileze neaparat.

Loma

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Uite o sugestie:

http://www.masinicasnice.ro/index.php?page=shop.flypage&product_id=29&category_id=696f45fe69a4a21b8059456d30bead05&option=com_phpshop

Din punctul meu de vedere este o optiune buna..la fel si Singer sau Paff, sunt marci bune.

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Loma, eu am cumparat on-line una ieftina care face ce zici tu. M-a costat $100, e de plastic si electrica. Daca nu faci quilt si broderii deosebite probabil ca una care surfileaza si coase nasturi te va satisface. fa un search dupa sewing machine si te lamuresti. Uite la asta de pildahttp://www.jr.com/JRProductPage.process?Product_Id=4029104&JRSource=google.datafeed.BRT+XL2600

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Masina simpla de cusut ( sewing machine) NU surfileaza..

Cusatura pe care probabil o denumesti tu surfilat este realizata doar din doua fire, in zig-zag...

Masinile de surfilat folosesc 3-4 fire si se cheama LOCK in engleza..( overlock sau triplock)

Mda, si masina de surfilat mai are si un cutit acolo, care si taie marginea materialului o data cu realizarea operatiei de coasere( daca vrei). Si mai realizeaza si cusaturi elastice, pt tivuri la produse din tricot ( vezi tivul la tricouri)In fine, ideea este ca sewing machine nu-i lock machine..deloc:D

Cam atat..:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Ok fetelor multumesc de raspunsuri, m-am lamurit cum sta treaba, intr-adevar asa este, masina simpla de cusut nu surfileaza, sunt masini speciale care numai asta fac ce mie mi se par a fi industriale si sunt mai mult folosite la surfilat tricotaje, tricoturi , insa mie nu-mi trebuie asa ceva, eu vroiam un surfilaj simplu, pentru un pantalon, fusta, bluza...

Adriene chiar masina care apare in linkul dat de tine am luat-o pana la urma, acum o tot testez, inainte imi mai luasem una Omega si am dus-o inapoi, era cam ordinar facuta.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Marea majoritate a masinilor de cusut electrice cos si surfileaza si o fac cu un singur ac si o singura ata.Cele care nu surfileaza sunt probabil f. vechi si nu merita banii.Surfilatul unei masini casnice e in forma de zig-zag si nu seamana cu ce fac triplocurile industriale.Exista si triplocuri casnice care cos la fel ca cele industriale si sunt cu 3 ate(doar surfileaza) si cu 5 ate(surfileaza si cos in acelasi timp ,avand 2 ace)

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by ppisic

Masina simpla de cusut ( sewing machine) NU surfileaza..

Cusatura pe care probabil o denumesti tu surfilat este realizata doar din doua fire, in zig-zag...

Masinile de surfilat folosesc 3-4 fire si se cheama LOCK in engleza..( overlock sau triplock)

Mda, si masina de surfilat mai are si un cutit acolo, care si taie marginea materialului o data cu realizarea operatiei de coasere( daca vrei). Si mai realizeaza si cusaturi elastice, pt tivuri la produse din tricot ( vezi tivul la tricouri)In fine, ideea este ca sewing machine nu-i lock machine..deloc:D

Cam atat..:)





Loma, imi cer scuze ca revin de abia azi, ieri am fost bolnava.

Exact asta mi-a spus si prietena mea, ea si-a luat triploc care face exact ce ti-a scris ppsic, de aia i-am dat quote.


Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Alina si Dana multumesc pentru mesaje.

Am descoperit cum sa imi iasa surfilajele cu masinuta care o am (probabil ca o voi returna pe asta si imi voi lua un Singer de data asta ) o pun pe programul de zig-zag insa nu cos chiar la marginea materialului (ca altfel nu prinde si iese doar un sir de ate incalcite) si la urma, restul de material pana la cusatura in zig-zag il indepartez usor cu foarfeca.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

quote:
Originally posted by alinaxeni

Marea majoritate a masinilor de cusut electrice cos si surfileaza si o fac cu un singur ac si o singura ata.Cele care nu surfileaza sunt probabil f. vechi si nu merita banii.Surfilatul unei masini casnice e in forma de zig-zag si nu seamana cu ce fac triplocurile industriale.Exista si triplocuri casnice care cos la fel ca cele industriale si sunt cu 3 ate(doar surfileaza) si cu 5 ate(surfileaza si cos in acelasi timp ,avand 2 ace)

alina



Masinile casnice ( marea majoritate ) au un singur ac (dar la majoritatea poti atasa un fel de ac dublu, sa iasa cusatura paralela) dar au DOUA ate..Firul de la suveica ( mosorel) si cel de la ac.
Exista si cusatura dintr-un singur fir, care imita cusatura de mana, dar realizeaza o cusatura denumita lantisor ( cam antice, se foloseau la broderii, pe sepcile de la uniforme)
Mai este cusatura ascunsa, tot cu un singur fir ( vezi tiv panatloni barbati) dar e masina industriala, la care se foloseste un fir transparent

Loma, daca nu trage pe margine, inceraca sa mai reglezi din pasul cusaturii , sa fie zig-zag-ul mai lat. ( vezi un 3-4 mm, depinde ce material ai) Sau de la transportor... Trebuie sa prinda zig-zag-ul daca e noua masinuta!

Spor,

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Masinile Singer au o singura problema: mosorul.S-ar putea sa nu gasesti sa-l schimbi daca se strica.Stiu ca sunt din plastic si se pot sparge usor.Asigurate ca poti gasi la reprezentanta piese de schimb.
Daca vrei o masina f. buna eu ti-as recomanda Paff,sunt f. rezistente.Eu am una,cred ca are 20 de ani si merge impecabil in conditiile in care lucrez la ea cam 8 ore zilnic de vreo 6 ani.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Dragele mele,

Vad ca va pricepeti la masini de cusut. Masina mea care a stat intr-un dulap 2-3 ani de zile insira ata pe dosul materialului. Ultima data cand am folosit-o mergea perfect. Ce fac gresit de data asta? Ma puteti ajuta sau trebuie o persoana de specialitate sa o repare?

www.tigerorchids.com/photos/doritaenopsis_taisucoetc.jpg" target="_blank">Multumesc

Mergi la inceput