Tratament pietre la fiere ???

Tratament pietre la fiere ??? | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Colega mea are probleme cu fierea ... i s-a prescris operatia ... ati incercat vreuna vreun tratament, ceaiuri, ceva naturist ? Aveti vreo sugestie ??? ...

Va multumesc pentru raspunsuri sau linkurile de la subiecte - daca s-a mai discutat

_________________________________________________
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

daca are pietre la bila si i s-a prescris operatia apoisa stii ca numai cu asta se va face bine.

iti spun ca eu sunt patita. am avut pietre mici si am tot facut tratamente naturiste, homeopate, citiva ani....tot speram sa treaca cumva...dar pietrele s-au inmultit si m-am operat si am avut nu mai putin de 11 pietre...nu mi-a venit sa cred....verzi, tari, 5 dintre ele marisoare, ca niste maslinutze.....

daca are doar mil si bila lenesa exista multe tratamente, dar pietrele nu se pot scoate decit asa!!!

operatia laparoscopica este usoara si nici nu te mai doare capul dupa!!!

multa sanatate !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Confirm ce a scris mama lia, singurul tratament este operatia. Bona lui Cristi s-a operat in iulie, la Fundeni, laparoscopic. Avea o singura piatra - de 2,5 cm.
S-a recuperat destul de repede.
Neplacuta a fost endoscopia care i s-a facut inainte pentru a se putea constata daca se poate interveni laparoscopic (asa am inteles de la ea).
Sanatate

Ingrid si Cristi (2,5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda30 spune:

Eu zic nu operatiei! Si eu am piatra la fiere si am facut tratament cu rovachol picaturi sau pastile, si sa sti ca mi-au facut bine. Si eu am fost propusa pentru operatie dar uite ca stau cu ea in mine de cativa ani buni, adica 5, si se pare ca s-a mai micsorat.
si uite ce m-a mai sfatuit pe mine DAREL
"Nu o sa-ti fie mai bine dupa aceea. Cand am avut un curs anul trecut cu prof. SPOREA de la Gastroenterologie Timisoara vreo 4 luni, am vazut un milion (ma rog, cifra e exagerata, dar nici foarte departe de adevar ) de cazuri operate de colecist care nu o duceau deloc bine.
E simplu: secretia permanenta de lichid bilia in duoden nu face bine nici duodenului, nici stomacului, nici digestiei. Si asa apare sindromul colecistului operat, cu o gramada de neajunsuri (nu o sa le scriu aici, ca nu am timp si nici starea necesara pentru a face un curs de gastroenterologie).
Si atunci ?
Atunci iata ceva simplu, simplu de tot: tratamentul naturist pentru a scapa de bolovan !
1. Se ia ceai hepatic plafar (1 cutie) + Galbenele (2 cutii) + patlagina (tot 2 cutii) + menta (1 cutie). Le versi pe un ziar mare si le amesteci bine, bine de tot. Apoi pui amestecul intr-o punga mare de hartie.
Zilnic, se face 1 litru ceai: in 1 litru apa clocotita se pun 4 masuri amestec (1 masura = cat poti lua cu trei degete). Nu se da in clocot, ci se lasa in vasul acoperit minim 5 minute. Se bea pe toata durata zilei indulcit cu miere de albine in loc de apa (cald sau rece, nu conteaza). Se face zilnic deoarece nu este bun mai mult de 24 ore. Se ia zilnic, minim 8 luni !!!
2. Se ia tratament cu ulei de catina: zilnic 30 de picaturi (o data), 1 luna, apoi 1 luna pauza si se reia.
3. Calciu cu vitamina D: 2 tb / zi, seara, 1 luna, apoi 3 luni pauza si se reia.
4. Magneziu forte: 1 tb / zi, dimineata, 1 luna, apoi 3 luni pauza si se reia.
5. Cat mai multe fructe, salate cruditati, lactate."
Eu am luat si ulei de masline pentru ca si asta face bine..
Asa ca incearca si asa.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Sunt ptr operatie. Stiu ca suna urat si infricosator, dar e usoara cand e facuta laparoscopic si decat sa stai si sa ajungi intr-o stare mai grava si sa te opereze cu taietura, mai bine laparoscopic si scapi mult mai usor.
Eu sunt operata laparoscopic de aproape 2 ani si n-am nici o problema(cel putin deocamdata). Am avut o singura criza intr-o seara de Craciun si un medic "foarte bun" mi-a spus ca-i indigestie, asa ca am facut infectie si de Sf. Ion m-am operat, iar doctorul mi-a spus clar ca incearca laparoscopic dar exista riscul sa se sparga colecistul care-i plin cu puroi si vor fi obligati sa ma taie. Pana la urma nu s-a spart, dar in loc sa plec acasa dupa 2 zile am plecat dupa 5 zile din cauza infectiei care am avut-o.
Si spunea cineva de endoscopie.Eu una n-am facut asa ceva inaintea operatiei, probabil ca depinde de spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ca sa nu pierdeti colecistul (care ar trebui scos doar in cazurile grave, nu in mod curent), pietricelele pot fi dizolvate cu ajutorul laserului sau ultrasunetelor. Si apoi se elimina normal, cu bila. Si asa se evita si uritele simptome de dupa colecistectomie! Dar urite, va garantez! Am vazut sute de pacienti colecistectomizati, unu' nu scapase fara simptomele de dupa!

Sanatate multa tuturor!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Va multumesc pentru raspunsuri ! Sper sa reusim fara operatie ...
Azi cumparam ceaiurile sa vedem ce iese !

Magda30 !



_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelaf spune:

Ma lovesc de aceeasi problema pietrele astea care as vrea sa mai fac un bebe dar i-mi este frice sa nu fac vre-o criza in timpul sarcinii.
Ca sa nu pierd colecistul credeti ca as putea sa i-mi scot pietrele laparoscopic si apoi sa mai visez la un bebel?
cine s-a lovit de asa prob va rog sa ma ajutati cu sfaturi si daca at-i facut unde anume,,
va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mama a eliminat pietrele bind intr-un interval de o ora un litru de ulei de masline amestecat cu 1/2 zeama de lamiie. Problema e ca pe linga faptul ca trebuie sa te tina stomacul sa nu vomiti, mai e si periculos, dar asta a aflat dupa! Pietrele alea se pot bloca nu stiu pe unde exact, dar nu e de gluma.

Mergi la inceput