Cum a venit pe lume bb Matei

Cum a venit pe lume bb Matei | Autor: pisi_ella

Link direct la acest mesaj

Buna!! Hai sa va povestesc despre Matei. Are doua luni jumate si 6 kg. E rotund ca un pepene si are niste "plamani" de-l stie tot blocul. Cum a venit el pe lume? Pai a venit...nepoftit, ca sa zic asa. Hai sa incep cu inceputul.
Emma avea 1 an si 5 luni si ne gandeam la bb 2 peste 2-3 ani...sau deloc!! Viata grea...bani putini...un copil e arhisuficient! Oricum...nici prin gand nu ne trecea ca Mateias isi va face atat de repede aparitia in viata noastra. Ce sa zic? Glumim, zicand ca a vrut cu tot dinadinsul sa vina pe lume...Ca a fost capos rau de tot. Adica cum sa nu...daca am ramas gravida in a 29-a zi a lunii?? Asta cu ciclu' regulat, de 29-30 de zile!! Trebuia sa-mi vina ciclul, ma durea deja burta...si am zis ca de...n-oi ramane tocmai atunci!! Precizez ca era PRIMA DATA de la nasterea Emmei cand am avut contact neprotejat. Si culmea...am ramas!! Si treceau zilele....treceau...ciclul nu-mi mai venea....Mai, sa fie...Culmea e ca nici prin cap nu-mi trecea ca puteam fi gravida!!! Ma gandeam ca poate am racit... sau ca e o amenoree de lactatie (inca o alaptam pe Emma)....Mi-am facut totusi un test de sarcina. A iesit negativ. Am fost prima data la dr, la un cabinet, in zona. Era sarcina prea mica...mi-a facut si ea un test...tot NEGATIV!!! La palpat, uterul era mic mititel. " NU, nu esti gravida!" mi-a zis dr de la cabinet...Avea sarcina mea pe atunci vreo...2 saptamani...Normal ca era prea mica, mititica ca sa se vada. Dupa vreo cateva zile mi-am mai facut un test, la ora 5 dimineata! Am zis ca asta nu trebuie sa dea gres. Si nu a dat! POZITIV!!!!!!!! Mamaaa...tremuram toata...ma albisem...cazuse cerul pe mine!!!!! NU VROIAM SA FIU GRAVIDAA!!!! M-am dus la sotzu' meu care dormea dus, l-am trezit si i-am spus: " Auzi??? SUNT 2 linii!!!!" Mamaa, eram distrusi amandoi...ce sa mai zic! Inca un bb...rata la banca pe 20 de ani...abia ne luaseram un apartament, cu credit...Eu nu munceam, traiam dintr-un singur salariu....Emma era inca mica....O ADEVARATA TRAGEDIE!!! Totusi, nu vroiam sa fac avort, pentru ca sunt IMPOTRIVA avortului. De-aia eram asa speriata!!! VREAU, NU VREAU, VOI MAI FACE UN COPIL!!! CE sa zic...ne luase prea din oala!! Cum am avut eu ovulatie chiar inainte de ciclu'....numai Dumnezeu stie. Din cauza alaptatului prelungit...Din cauza cutremurului acela din octombrie, ca m-am speriat rau de tot...si cica poti avea ovulatie daca te sperii rau (pe bune si fara misto)...Din cauza ca m-am uitat eu cu prea mult drag la bebelusa unei prietene si "s-a luat" si la mine ...Sau pur si simplu din cauza ca Mateias a fost ff capos si ff hotarat sa vina pe lume, in ciuda vointei noastre!!
Buun! Deci am facut testul acela...Apoi, ce mi-am zis....ia sa-mi iau si un Clear Blue, acela scump, care nu da gres niciodata...sa vad, el ce zice?? Eu tot speram sa nu fiu gravida!!! Mi-am luat Clear Blue...acelasi rezultat, vai de noi, eram cat se poate de gravida...Ufff!! Am pus mana pe telefon si mi-am facut programare la cabinetul particular al dr. Puia...Dupa 2 zile eram acolo...M-a recunoscut imediat, cu toate ca nu ma vazuse de la nasterea Emmei...I-am zis" Cred ca mai fac unul" MI-a raspuns "Foarte bine te-ai gandit!!! E diferenta ideala! Doi ani! " Pai nu ma gandisem deloc..asa se nimerise, ce era sa mai fac!!! Insa acolo ma astepta alta surpriza, alte dubii....Imi face echo....Se uita cu atentie...Iarasi se uita...si zice "NU E NIMIC IN UTER!!...Se vede totusi ff vag ceva,,,care ar trimite indirect la o sarcina fff mica...de cel mult 3 saptamani...dar nu e sigur"...Pai cum sa nu fie....imi iesisera 2 teste pozitive...DR imi zice sa nu am incredere in testele din farmacii...pot da gres! Cel mai sigur cica sa vin la maternitate sa fac test...Sau sa vin sa ma vada dupa 2 saptamani!! Cum sa mai rezist 2 saptamani???? Am zis...fie ce-o fi, imi fac analiza la sange...dozare Beta HCG sau cum se numeste...ca sa stiu, pentru DUmnezeu, DACA SUNT SAU NU GRAVIDA!!! Pai ba eram....ba nu eram...traiam intr-o ceata totala!
Buun! Prin urmare am mers si mi-am facut testul de sange...in regim de urgenta...si...ce credeti?? ERAM GRAVIDA, fara doar si poate! 8 sapt de la ultima menstrautie!! Testul la sange nu da niciodata gres!! Si uite aici s-a sfarsit incertitudinea si am dat piept cu groaznicul adevar.....ERAM GRAVIDA CU BB 2!!!
Ne-am obisnuit incet-incet cu gandul...Dupa o saptamana deja parca-parca imi parea bine ca mai fac un bb!! Traiam sentimente contradictorii....Ba-l vroiam...Ba nu-l vroiam...Emma avea doar 1 an si 5 luni...Inca o mai alaptam...Am alaptat-o si in primele 3 luni de sarcina, pentru ca nu adormea decat la san...Zicea lumea ca-s nebuna! Insa, in luna a 4-a, a secat izvorul si s-a intarcat Emma mea singurica, de buna voie si nesilita de nimeni! Foarte bine...oricum mi-ar fi fost mila sa o intarc altfel....Cred ca i-as fi dat pana la 5 ani, daca nu ar fi fost bb 2 la mijloc ...
Lunile de sarcina au trecut repede, fara incidente majore...Mi-a fost rau in primele 3 luni, cu greturi urate si oboseala CRUNTA. Apoi am intrat in prioada de glorie a sarcinii si m-am simtit cum nu se poate mai bine....ma admira lumea...aveam copil mic si eram iarasi gravida...si eram stralucitoare!! Si in ultimul trimestru m-am simtit bine...cu toate ca aveam un ditamai burtoiu' ...inafara de o criza ff urata de rinichi, la 34 de saptamani, cand am ajuns de urgenta la spital cu dureri groaznice, de credeam ca nasc!!!!! Nu stiam de unde veneau durerile...dar la echo s-a vazut clar rinichiul umflat si plin de lichid...Am trecut si peste asta...au trecut si ultimele saptamani...mi-era din ce in ce mai greu sa ma tin dupa Emma...dar am facut fata.
Dr mi-a programat a doua cezariana la 39 de saptamani fara 2 zile. Aveam foarte mult lichid. Nu mai rezista uterul. Am optat pentru epidurala, caci la prima cezariana am avut generala si m-am simti oribil DUPA.
Cu epidurala a fost mult mai bine! M-am refacut mai repede, m-am mobilizat mai usor! V-o recomand cu caldura! Esti treaza cand te opereaza, il vezi pe bb...stai de vorba cu dr si cu asistentele...Eu am stat chiar prea mult de vorba! Mamaaa, eram pe masa de operatie si nu-mi mai tacea gura ...Ii intrebam mereu...da' acum ce-mi faceti? Si le-am povestit despre Emma, despre barbatu' meu, despre cum am ramas eu gravida...nu stiu cat erau de interesati...dimpotriva, cred ca mai mult i-am stresat...auzi...sa vorbeasca non-stop pacientul de pe masa de operatie!! Imi tot bagau un vena una, alta...ma ameteau...poate-poate oi tacea...da' ti-ai gasit! MI se impleticea limba in gura de la atatea narcotice...vedeam in ceata...dar tot vorbeam!!! Mi-a zis dr. la un moment dat: "Uite, vezi....de-aia preferam noi generala!!! Mai e cate una ca tine care vorbeste mult...." A fost haios! Am ras cu pofta. Eu sunt vorbareata din fire, insa atunci cred ca m-am intrecut pe mine insami Aoleu, dar ce emotii aveam...Si cu epidurala asta...a fost ceva cu totul nou. Mai ales ca anestezista a remarcat chiar atunci ca am o draguta de scolioza si a tinut sa-mi zica ca s-ar putea sa nu prinda epidurala.....Aoleu....am zis ca mor!!! Buuun...Mi-a facut epidurala...TRebuia sa asteptam putin dupa....sa vedem...prinde...nu prinde...." Nu-i nimic, daca nu prinde, va fac rahie", mi-a zis anestezista...M-am mai linistit, cu toate ca nu prea vroiam rahie. Norocul meu ca a prins!! Am inceput sa simt amorteala...Mama, ma luase o frica!!! Incepusem parca sa regret ca nu alesesem tot generala!! "Sunt treaza!! Voi vedea, voi auzi, voi simti!!! " Cu siguranta ca din cauza emotiei am si trancanit tot timpul. Mi-era asa o frica...ma asteptam dintr-un moment in altul sa ma doara ceva si sa urlu ca din gura de sarpe...
Pentru cine nu stie...la anesteziile astea partiale, rahi, epidurala, simti senzatii ff ciudate, nu e DURERE, dar SIMTI cum umbla, simti cum trage, uneori chiar aveam impresia ca se zguduie masa de operatie sub mine , nu stiu ce faceau si cum faceau...de-aia ii tot intrebam ce-mi fac?? Iar dr., saracu', s-a conformat si imi zicea mereu: uite, acum scot copilul...acum scot placenta...uite, acum cos uterul...uite, acum fac...ce mai facea el...dar stiu ca-mi povestea Imi zicea el, fara sa-l mai intreb. Pe bb mi l-au aratat 2 secunde si atat... Aoleu, dar cum urla!! Din prima a tipat, ca s-au mirat cu totii ca un bb scos prin cezariana sa tipe in halul ala...Am inceput sa plang...nu ma mai puteam opri si am rugat-o pe o asistenta sa-mi stearga lacrimile, ca eu aveam mainile imobilizate...Nu vazusem mare lucru...mi l-au aratat ff putin...era infasurat intr-un cearsaf...si avea o guraaa!!!! Doamne, cum putea sa tipe!
In sfarsit...am fost gata. La sfarsit mi-au dilatat colul...uffff...ce senzatie naspa, am simtit si sub anestezie...Am intrebat "Cat a durat?" Mi s-a raspuns :" O ora" ... O ORA????????? CUM O ORA??? Ce ciudat...parca trecusera doar cateva minute!! Ce ciudat percepi timpul cand esti sub influenta narcoticelor!! In orice caz...parca fusese un vis.
La reanimare a fost ok...imi bagau anestezic prin cateter....Durerea disparea in cateva secunde. E un miracol epidurala asta!
BB a avut scor APGAR 10, insa, la cateva ore dupa nastere, a suferit o detresa respiratorie si l-au bagat in incubator. Si-a revenit repede, iar dr m-a asiguarat ca nu e grav, ca se mai intampla la copiii scosi prin cezariana. Pentru orice eventualitate, a ramas 3 zile in incubator. Apoi l-au pus in patut. Din fericire...nu au mai fost probleme!
Am venit cu bb acasa...Emma l-a indragit chiar de la inceput. Acum pot spune ca il iubeste la nebunie!
Sa mai povestesc ca la 8-9 zile dupa nastere am ajuns iar la spital, ca era sa fac infectie...nu se scurgeau lohiile, mi se inchisese colul...Am mai povestit aici, nu mai insist. M-am dus in timp util, mi-au dilatat colul si mi-au dat antibiotic...am mai povestit asta. Bine ca s-a terminat totul cu bine, ca suntem bine cu totii, ca nu avem probleme de nici un fel...aa, exceptand o mica hernie ombilicala, insa dr ne-a asigurat ca se remediaza. Stam tot timpul cu buricul pansat si deja arata mult mai bine!
Am scapat si de colici...Trece timpul. Zboara, nu alta!!

Am doi copii minunati si, chiar daca sunt chiauna uneori de oboseala(ii cresc fara nici un ajutor), ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca i-a adus in viata noastra. Emma se comporta ca o adevarata sora mai mare si vrea sa-l ingrijeasca pe bb asa cum il ingrijeste mami , vrea sa-l ia si sa plece cu el...abia o temperez, sa-l lasa sa ma creasca, ca acum e prea mic sa-l ia ea in brate, la plimbare! II da toate jucariile ei, ABSOLUT TOT i-ar da, il iubeste la nebunie...Asa-mi pare de rau ca Matei inca nu-i poate raspunde la dragoste...Dar lasa, o sa vina si momentele cand s-or iubi, s-or juca, s-or certa ...Abia astept!!
Cum necum, lucrurile s-au aranjat cum nu se poate mai bine! Chiar daca ne va fi foarte greu inca doi ani de acum incolo, imi vine sa plang de fericire ca a aparut si Matei in viata noastra ("sa ne-o dea si mai mult peste cap"). Asa...pe nepusa masa cum a venit...acum il iubim la nebunie!! De fapt...nu stiu cum am putut sa traim fara el!! Zau...acum viata cu un singur copil mi s-ar parea searbada, calma , linistita, plictisitoare chiar Asa...cu doi...SIMTI CA TRAIESTI CU ADEVARAT!!!!!!!!!!!!

Multa, multa sanatate va doresc!!!
Si promit ca veti vedea cat de curand poze cu Matei.

Va pupam


_Ella, Emma & Matei

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Ella draga, sa-ti traiasaca minunile cele doua si sa creasca mari, sa va umple de fericire.Pupici dulci pentru surioara cea mare, care isi iubeste fratiorul asa de mult. Asa sa-l iubeasca toata viata ei. Si "caposului" mic care a vrut sa vina pe lume impotriva dorintei parintilor, alte zeci de pupici.

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Ella, sa-ti traiasca comorile, sa fii fericita alaturi de toti cei dragi inimii tale...
Ce bine ca ai si fetita si baiat...super!



DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Ella, sa iti traiasca puisorii si sa fiti fericiti..

Multumim frumos pt povestire.
Frumoasa povestire.
Uite asa primesti sperantze de la o mamica luptatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ella, sa-ti traiasca minunile si sa fitzi sanatosi si fericitzi!

Denisa
23
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Ella, sa-ti traiasca comorile si sa va aduca numai bucurii !!
Mi-a placut povestea ta, mai ales ca seamana atat de mult cu a mea !


Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (31.03.2004) Daria Maria (22.06.2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Multumesc mult, fetelor!

Mickyyy, va felicit pentru decizia luata! Ti-am citit povestea...Sa-ti traiasca fetitele! Un copil e dar de la Dumnezeu...m-am convins acum pe deplin!

_Ella, Emma & Matei

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Draga Ella,
m-am recunosc in povestea ta, dar si noi am luat decizia buna de a mai avea un copil, asa ca in noiembrie bb Teodor o sa ne lumineze viata, nu am nici o indoiala ca Eva il va iubi si ca vom fi linistiti si fericiti.
Sa iti traiasca familia si sa ai parte numai de lucruri bune si de multa sanatate si fericire!
Am mai citit cum ca ti-ai revenit mai repede la a doua ceariana si sper ca va fi si la mine la fel.
pe tine si pe copilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Lavi, ce bine imi pare!! Sa ai o sarcina fara probeleme si o nastere usoara! Cu siguranta ca o sa-l iubeasca!! O sa-l sufoce cu atata dragoste! Fara exagerare!!
Multa sanatate!

_Ella, Emma & Matei

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

sa iti traiasca, ai fost super curajoasa si nu stiu cum te descurci cu doi,jos palaria, eu de-abia fac fatza cu mitzulica mea...

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu am citit doar cateva povesti despre nasteri ...dar asta m-a impresionat in mod deosebit.
Sa-ti traiasca copiii, sa fie sanatosi sa fiti fericiti impreuna!

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput