Durere in capul pieptului

Durere in capul pieptului | Autor: Dory232002

Link direct la acest mesaj

A mai patit cineva asa ceva?
Eu de ceva vreme am o durere in capul pieptului, si mai mult sapre partea dreapta, parca am o rana in interior.
Doctora mea mi-a spus ca bb apasa pe organe, oare asa sa fie?
Voi ati intampinat astfel de probleme? si daca da ce va-u spus doctorii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Nu stiu in ce luna esti gravida, dar banuiesc ca destul de maricica. La destul de multe apare la un moment dat pe parcursul sarcinii reflux gastroesofagian (adica o parte din continutul acid al stomacului se intoarce in esofag din cauza ca orificiul care separa esofagul de stomac devine hipoton); asta poate determina regurgitatii acide, eructatii (adica faci ca... porcu' dupa ce mananci; scuze!), dureri in capul pieptului, chiar esofagita. Posibil asta sa fie cauza durerilor ta. Mananca mai putin si mai des, evita bauturile carbogazoase, cafeaua si intreaba-ti medicul ginecolog ce medicament antiulceros poti lua. In plus, la orice gravida, ca la orice om, paote apare o gastrita, un ulcer etc, mai ales ca este toamna, deci tocmai perioada de exacerbare a bolii ulceroase; daca ai un trecut ulceros, poate fi si cazul tau; asa ca, incearca sa iei un medicament antiulceros la sfatul medicului tau curant.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anduta78 spune:

Eu mai iau dicarbocalm cand am arsuri

Andu s-a marita cu cel mai bun si vor avea un baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

kitticat, merci pt. raspunsul pe care mi la-i dat.
eu am 36+ sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABY PLESU spune:

Buna Dory
Si eu ma lovesc de aceeasi stare de discomfort, si chiar durere.Uneori am senzatia ca e umflata putin, si tot pe partea dreapta. Nu stiu daca apasa BB, ptr. ca al meu sta numai jos, eu acolo ii simt miscarile.maiine merg si eu la medic sa vedem ce zice. Te tin la curent.
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Buna Gaby,
Ai fost la medic?
Ce ti-a spus?
Cate saptamani ai?
La ce spital vei naste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Gaby, scuze, acum am vazut ca esti din Iasi asa ca banuiesc ca vei nate acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Pt putin. Tinand cont de sarcina avansata, banuiesc ca exact asta este cauza arsurilor tale. Incearca sa eviti sa mananci mult dintr-o data si sa mananci lucruri iritante digestive sau care baloneaza. De asemenea, nu te culca macar jumatate de ora dupa masa, si apoi incearca sa dormi ceva mai sus ridicata (pe 2 perne, de exemplu). Dicarbocalm ar fi mai bine sa eviti acum sa iei, mai ales in exces, contine calciu si poate declansa travaliul.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

La mine nu arsurile sunt problemele grave,eu am avut niste dureri parca aveam o rana in partea dreapta, sub sinul drept, iar doctora mea mi-a spus ca bb apasa pe organe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Cu amandoua sarcinile am suferit de la un moment dat de durerile de care spui tu.Intr-adevar,de la apasarea copilului sunt.E o senzatie de durere,usturime,iritare,parca si inauntru si la suprafata pielii.Nu suportam nici sutienul,ca era fix pe-acolo.
N-am avut ce le face,le-am suportat.Vor trece dupa ce ''coboara'' burta sau dupa ce nasti.Incearca sa stai intinsa mai des pe parcursul zilei sau maseaza-ti burtica in asa fel sa-i dai lui bebe de inteles sa se mute ''mai incolo''.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Pai burtica o tot masez, dar nimic, bb nu are nici o treaba cu mine...... dupa cate se vede.Iar mie la 34 de saptamani dr. la ecografie mi-a spus ca deja bb era asezat cu capul in jos.

Mergi la inceput