Streptococul beta hemolitic :-(((

Streptococul beta hemolitic :-((( | Autor: CristinaT

Link direct la acest mesaj

Buna, imi pare bine sa va regasesc dupa 3 saptamani de absenta. Eu abia sarbatorisem cei 3 ani ai Oanei vineri, sambata asteptam nasii, care au venit cu o fetita de 10 ani super bolnava cu antibioticul in traista. Luni era fata mea super obosita si nu a vrut sa manance nimic. Noaptea a facut febra. Marti mi-am luat zi libera si am fost cu ea la doctor nimic grav, fara antibiotic. Seara cand am ajuns acasa a facut pipi negru negru. Intr-un final am aflat ca a fatut infectie la rinichi din cauza acestui streptococ, dar eu nu inteleg cum d.... de am ajuns aici. Eu sunt toata ziua cu fata mea la doctor.
Nu a mai fost bolnava din octombrie, si atunci a avut gripa, viroza, etc ... dar de ce nu mi-a zis doctorul sa fac analizele de sange. Nu am auzit niciodata de asa ceva. Acum se simte bine, dar eu stiu sa-l cred atuci cand mi-a zis ca sunt sanse mari sa ramana fara sechele, sau sa-i fac eu anlizele de sange, el i-a facut numai analize din urina. Prin ce-am trecut sa nu va zic internate ambulatoriu, injectii intravenoase, moldamin, care ar fi trebuit sa-l facem 3 luni (9 injectii) dar am facut doar o injectie miercuri si peste o luna iar la control.

Ajutati-ma si pe mine am o fetita mica care deja stie totul despre rinichi :-((, a mai trecut cineva prin asa ceva? Exista vaccin, ce pot sa fac? Doctorul mi-a zis ca nu e vina mea dar as vrea sa ma linistesc cumva. Imi pare tare rau si nu-mi dau seama unde am gresit.... Trebuie sa plec ca iar avem o femeie noua.

3 ani !!! pe 14 februarie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Eu la varsta de 3 ani am avut scarlatina,o boala contagioasa care lasa sechele la maturitate;am avut streptococul beta-hemolitic in gat si am urmat tratament cu moldamin injectabil timp de 3 ani,pana cand valoarea unei analize ASLO,s-a normalizat.Trebuie sa-i faci si analize de sange si trebuie sa le repeti in mod regulat,caci valorile desi pot sa scada la un moment dat,cresc ulterior.Nu este de glumit cu acest streptococ,este responsalbil de reumatismul la inima si probleme cu rinichii la maturitate.Eu am tot avut probleme cu rinichii si cred ca nici reumatismul n-o sa ma ocoleasc;au inceput sa ma doara toate cele.Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Mai bine fa-i si analize de sange si eventual o ecografie.
Bebita mea a facut infectie la rinichi si i-au tot repetat analizele, urina si sange si i-au facut si doua eco.
Din fericire nu a mai avut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna, am inteles ca trebuie sa repet analizele dar la ce interval de timp si apoi dupa cati ani ma pot linisti???? Este suficient sa i le fac o data la 3 luni si apoi mai tarziu la 6 luni?? Vreau sa-i fac acum sambata, innebunesc nu alta....

3 ani !!! pe 14 februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Nu exista nimic as vrea sa incerc orice alt fel de tratament naturist, homeopat, apicol, orice altceva... stie cineva ceva? Vaccin nu exista? Cand pot sa i-l fac?

3 ani !!! pe 14 februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Fa analizele de urina asa cum ti-a zis doctorul. Eventual un examen in gat. Afla daca nu trebuie urmat un regim alimentar - eu stiu ca se recomanda regim hiposodat, hipoproteic, sever. INTREABA MEDICUL!
NU EXISTA TRATAMENT NATURIST PENTRU STREPTOCOC!!!

Antibioticele sunt singurul tratament. Trebuie facute asa cum au fost prescrise, iar moldaminul, daca e cazul, se face luni la rand. Tratata cum trebuie aceasta boala, nu raman sechele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Ah, si din cate stiu, nu exista vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Prima data a repetat analizele la sfarsitul tratamentului, apoi la 10 zile, apoi la o luna si inca o data dupa cca 4 luni. Prima eco au facut-o imediat si urmatoarea dupa 4 luni. Din pacate antibioticul e de baza. Ceva tratament homeopat pentru imbunatatirea imunitatii ii poti face, de ex. cu propolis. Pentru rinichi, lichide multe, ceai de ex. din cozi de cirese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Va multumesc mult de tot pt raspunsuri. Nu inteleg un lucru de ce a zis ca trebuie sa facem 3 luni moldamin si acum nu mai trebuiedecat una. Din 9 injectii nu am facut decat una??? Nu mai inteleg nimic????

3 ani !!! pe 14 februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Cristina, fetita mea a avut acest streptococ la 4 ani si a fost evidentiat in urma analizelor de sange, unde ASLO i-a iesit 500 (normal este < de 200) si VSH-ul=33/1 h. Diana se plangea de dureri de incheieturi. Am fost cu ea la medicul de familie care mi-a dat 1 Moldamin si apoi din nou analize. N-am facut lucrul asta, am mers la un medic pediatru care mi-a recomandat Ospen 500, pastile, timp de 2 luni, o pastila in fiecare seara. Mi-a spus ca Moldaminul e prea agresiv pentru copiii mici si e mai bun de urmat tratamentul medicamentos oral. Si tinctura de propolis este foarte buna, insa ea n-o agreea.
Nu i-am mai facut analize decat peste un an cand valoarea ASLO a fost 200, asta in 2001. Intentionez sa-i mai fac anul asta un rand de analize, sa fim sigure ca e totul in regula.
In perioada aia am fost intoarsa pe dos, am citit tot ce am gasit despre streptococ si nu e de glumit cu el.
Fa-i neaparat analize, in primul rand ASLO si VSH-ul, care iti indica prezenta streptococului (ei nu i-a iesit la exudat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Multumesc mult pt raspuns, sunt disperata!!!!
Noi am facut joi, vineri, sambata, duminica, luni tratament cu antibiotic intravenos cu .... nu mai stiu.... apoi am facut analiza de sange la spital, cand am terminat cu intravenoasele.
Apoi am inceput o saptamana tratament cu OSPEN lichid 5ml la 8 ore. Dupa care am facut un moldamin si nu am repetat analiza de sange. Doctorul a zis ca este bine ca a raspuns bine la tratament si nu vom mai continua cu moldaminele 3 luni. Nu vrea sa zic ca nu-l cred dar tot ce am citit despre acest streptococ m-a ingrozeste asa ca as vrea sa continui cu moldaminul.... inca 3 luni cum a fost vorba de la inceput.... Sa-i fac eu cu de la mine putere inca o analiza la sange ca sa vad cum stau inainte sa treaca cele 10 zile de la ultimul moldamin?

Vorbesc cu voi pentru ca pe doctor l-am stresat deja cu intrebarile mele.
M-am mai linistit, iti multumesc din suflet pentru raspunsul tau.

3 ani !!! pe 14 februarie

Mergi la inceput