Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Raceala si o sarcina incipienta

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

Burtocika
muncesc prea mult !

Romania
2752 Mesaje
7 Prieten(i)

Trimis la - 21/09/2005 :  14:58:23 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Burtocika  Trimite mesaj Yahoo lui Burtocika Adauga semn de carte la mesaj Trimite Burtocika un Mesaj Privat

Raceala si o sarcina incipienta

Fetelor, va rog ajutati-ma cu un sfat:

Cred ca am ramas cu bebe, adica sunt 99 % sigura, pt ca am facut 2 teste si mi-au iesit pozitive, "rusii" au intirziat cu 3 saptamini, si am greturi (moderate ca intensitate) tot timpul.

N-am apucat sa merg la doctor, sper sa reusesc saptamina viitoare, dar am o problema: ieri, de la ploaia aia care mi-a udat picioarele, cred ca am recit; ma doare in git si simt o usoara stare febrila ...

Ce fac, cum ma tratez? Ce am voie sa iau si ce nu? Va rog frumos, ajutati-ma, ca nu vreau sa se agraveze ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

toanca
Mami de Mateias smecheras

Romania, bucurestiBUCURESTI
5093 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2005 :  15:09:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite toanca un Mesaj Privat
Eu am patit cam acelasi lucru ca si tine si nu am reusit sa tratez raceala decat cu leacuri babesti si foarte multe ceaiuri...
In orice caz...nu lua medicamente....cel putin nu in primul trimestru de sarcina

Toanca si bebe Matei Alexandru 23+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
mary ilie
mary ilie
Mami de Andrei

Italy, Napoli
1192 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2005 :  15:20:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mary ilie un Mesaj Privat
boghi, in primul rand felicitari!!!! bine ai venit in randul
si eu am racit cand aveam cam 4 saptamani de sarcina, si raceala serioasa cu febra si tuse, si dr. mi-a recomandat Oscilococcinum, care e homeopat si poti sa iei fara grija, se recomanda si la bebei si la gravide , fara probleme! cel mai bine sa iei deja, pana nu se agraveaza raceala! si poti incepe sa iei vitamine prenatale( ex. materna) care te vor ajuta si cu imunitatea!
si bineinteles, ceaiuri cu miere si multa lamaie! sanatate multa ! si sarcina usoara!
mary 39++
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Burtocika
muncesc prea mult !

Romania
2752 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2005 :  15:30:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Burtocika  Trimite mesaj yahoo luiBurtocika Adauga semn de carte la raspuns Trimite Burtocika un Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri ...

De ceaiuri cu miere si lamiie banuiam si eu ca sunt permise, din pacate nu prea ma ajuta ...

Strepsils, Halls, Tantum ... astea sunt OK?
Ceai antibronsitic din diferite plante merge?
Aspirina parca nu e voie ... Paracetamol?

Boghi

LunaNoua
LunaNoua
cu raza ei de soare

Romania, Brasov
2932 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2005 :  16:24:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui LunaNoua Adauga semn de carte la raspuns Trimite LunaNoua un Mesaj Privat
Nu, nu merge nici aspirina nici paracetamol. Si trebuie sa ai grija si la anumite plante. Poti sa iei Gripec, de la Plantavorel. Sunt niste tablete de plante.
Sanatate multa si sarcina usoara.

megbeng
respir iubire..

3949 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2005 :  17:18:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite megbeng un Mesaj Privat
boghi, felicitari! hai la mamici de mai-iunie 2006! despre ceaiuri vroiam sa te avertizez sa fii atenta, ca sunt o gramada INTERZISE in sarcina! citeste pe DC, la "sarcina" (in bara de sus)..daca nu te descurci zi si iti dau PM!

ai grija de tine!

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)
4+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/magdas82/my_photos

claujro
membru de baza

7827 Mesaje
16 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2005 :  17:19:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiclaujro Adauga semn de carte la raspuns Trimite claujro un Mesaj Privat
Buna!

Eu am racit RAU in primul trimestru de sarcina, mai exact in saptamana 11. Medicul ginecolog mi-a prescris Paracetamol, Tantum Verde si Olinth (cum s-o scrie...). Pe asta din urma nu l-am folosit ca pe prospect scria ca nu e voie... De asemenea, multe ceaiuri, miere si lamaie. Oricum, nu afecteaza bb decat daca febra e mare, altfel nu ai probleme. Eu am nascut o fetita sanatoasa la 4.300 grame!!!

Sarcina usoara!

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
http://community.webshots.com/user/claujro

Ina869
cu pufoasa si pufosel

Canada, Bucuresti
2058 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2005 :  18:18:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ina869 un Mesaj Privat
Boghi incearca cu multe grepfruit si portocale...pe mine m-au ajutat de cite ori am avut o tentativa de raceala...maninca cite un grepfruit la fiecare ora,vit.C pe care o contin ajuta mult.

Sananate multa si sarcina usoara!

Ina si bebelusha 29+

Noki_Lara
Mami de bufnita habauca

5051 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2005 :  18:20:31 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Noki_Lara un Mesaj Privat
Si eu am fost racita, e drept ca in trimestru 2 de sarcina. Cind oricum, se mai ridica o parte din restrictii. Totusi NU am luat decit paracetamol, in primele 2 zile. NU Strepsils si picaturi de nas. Faringosept e OK, dar in cazul meu cred neficient. Am ceva personal cu el, il consider frectie la picior de lemn....
Pentru git, excelent remediu naturist: cartof ras+spirt fierbinte, puse frumusel intr-o batista sau prosop si puse pe git si pe piept. Erupe porcariile microbii si accelereaza vindecarea.
Multa sanatate!

PS - evident ceaiuri fierbinti cu miere si MULTAAAAAAA lamiie!

Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png
Dory232002
Dory232002
sotie si mamica fericita

3143 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 22/09/2005 :  08:24:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dory232002 un Mesaj Privat
Si eu am fost racita la inceputul sarcinii si nu am luat nici un medicament. Ma-m tratat cu multe ceaiuri cu miere si lamaie.Poate ca a trecut mai mult de la sine dar doctora mea mi-a spus ca am facut foarte bine.

Bogdani, felicitari pentru sarcina!!!!!

Burtocika
muncesc prea mult !

Romania
2752 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 22/09/2005 :  09:41:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Burtocika  Trimite mesaj yahoo luiBurtocika Adauga semn de carte la raspuns Trimite Burtocika un Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri, sunteti niste dragute ! Ieri m-am dus acasa si mi-am facut un ceai de tei (asta sper ca e OK) cu lamiie. Parca m-a lasat, dar nu sunt sigura ... Pt orice eventualitate, o sa-mi fac unul si diseara.

Eu sunt cam certata cu vitamina C, si in special cu citricele; imi plac, dar imi ataca rau stomacul, probabil am o gastrita acida ...

Si pt desfundat nasul ce opt sa iau, daca nu picaturi? Am Pinosol, pe baza de uleiuri volatile de plante (pin, menta, eucalipt), ma gindeam sa fac inhalatii, e voie?

Boghi

Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com