epidurala interzisa la tensiune mica ?

epidurala interzisa la tensiune mica ? | Autor: felicia74

Link direct la acest mesaj

am o dilema: de cand sunt insarcinata am tensiunea mica - 10 cu 7 (mai nou 9 cu 6). Greutatea - 60 kg (saptamana 29).
vreau sa nasc normal dar cu anestezie epidurala.
credeti ca anestezistul va fi de acord sau va trebui sa renunt la anestezie?

felicia + Ilinca Teodora

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:


felicia,

trebuie discutat cu doctorul tau care poate discuta cu un anestezist din spital-
si eu am tensiunea mica, si in timpul epiduralei am facut o cadere mai mare de tensiune- mi s-a facut o injectie pentru ridicarea ei imediat, dar mi-a fost rau toata seara (ameteala, greata, nu am putut manca)-probabil pana am reusit sa elimin medicamentul din organism...ma gandesc insa ca intamplarea mea se poate sa nu aiba nici o legatura cu tensiunea din timpul sarcinii...de aceea cel mai bine e sa vorbesti cu doctorul tau....

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-28

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Si eu am tensiune mica 10 cu 6...nu am stiut ca e problema cu epidurala...deci trebuie vorbit cu doctorul?

Cafeluta graviduta
Biencuta draguta22+

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank si bb spune:

eu acum nu mai stiu ce tensiune am, dar acum o luna aveam 8 cu 6... ma durea acpul ingrozitor... mereu am fost hipotensiva
fetelor, daca vorbiti cu doctorul postati si aici ca taaare mi-e frica sa nasc normal fara epidurala...

albumul meu: http://pg.photos.yahoo.com/ph/channnah/my_photos
varsta bb: http://tickers.baby-gaga.com/p/car358pb_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

tot timpul sarcinii am avut tensiunea 9 cu 7, maxim 10....daca era 11 a fost un accident. am avut epidurala si chiar am intrat in cezariana de urgenta, deci cu doza crescuta. nu a fost nici o problema. oricum, tensiunea va este monitorizata des. deci nu prea aveti motive de ingrijorare, mai ales daca la nastere va asista medicul care v-a urmarit sarcina.
nastere usoara si bebelusi sanatosi!

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Nu e deloc interzisa. Si eu am de fel tensiunea 9 cu 6, in sarcina am avut-o si mai mica, si am nascut bine merci cu epidurala. Si n-am avut ce discuta cu anestezistul problema asta, stie f bine ce are de facut, oricum ti se ia tensiunea la internare si in functie de asta el stie ce grija trebuie sa aiba. Oricum, inh tot timpul anesteziei tensiunea este riguros monitorizata, tocmai pt ca se stie ca epidurala poate induce hipotensiune si daca este cazul in paralel se mnteaza o perfuzie pt a mentine tensiunea in limite normale.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Sunt hipotensiva, si am fost si in timpul sarcinii. Nici macar in ultimul trimestru tensiunea nu mi-a urcat mai mult de 10 cu ceva. Am facut epidurala si a fost ok. M-am umflat dupa anestezie, dar nu cred ca a fost o legatura cu tensiunea. De altfel anestezistul nu m-a intrebat nimic despre tensiune.

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Fetelor, se pare ca eu stau cel mai prost cu tensiunea: 8 / 4.5 !!!!

Bine ca ati pus intrebarea, pentru ca eu vreau sa fac operatie cezariana, dar fara anestezie generala, ci numai cu epidurala.

Joi ma duc si eu la doctor si daca imi aduc aminte o sa intreb si eu.

Pana atunci, daca aflati ceva, nu uitati sa postati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

roxanaz, simonacip, Kittycat, optimiste mesaje!
multumesc!

adriana, trebuie sa exista o solutie. succes!

felicia + Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Felicia,

Multumesc pentru incurajari. Joi o sa intreb sigur ca sa stiu cum stau.Eu deja imi facusem planul ca o sa fac doar epidurala, ca sa il vad si eu pe bebe imediat. In plus cica te refaci mai repede. Sper sa se poata. La prima sarcina nu m-a intrebat nimeni de tensiune si nici nu mi s-a luat tensiunea inainte de a intra in operatie.

Succes !
Adriana & Andrei (30+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Si eu am tensiunea mica, 10 cu 7 si uneori mai scade, ca azi cand am facut ori cadere de calciu ori mi-a scazut brusc tensiunea. Nu stiu de la ce, ca nu m-am suparat, nu am fost stressata. Plus de asta am si aritmie extrasistolica. Adica nu-mi bate inima regulat. Si vreau sa fac epidurala. Dr. cardiolog a spus ca nu o sa fie probleme sa nasc normal, daca nu apar complicatii pe parcurs. Eu sper sa nu se ajunga la cezariana. Asa ca, nu se stie pana ajungem in momentul ala.

BB mic a lui GEO

Mergi la inceput