Duphaston

Duphaston | Autor: ingeras26a

Link direct la acest mesaj

Fetelor, vreau sa va supun atentiei un nou subiect si anume: in principiu se recomanda Duphaston pt fixarea sarcinii din z 16 pana in z 25.
Intrebarea mea este: la un ciclu regulat de 28-30z, cand a venit CM in lunile in care ati luat Duphaston?
Mie la 28 fix.

Ingeras

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristinna spune:

Ingeras 26 si eu am luat 2 luni duphaston si intotdeauna mi-a venit ciclul la 28 de zile fix, cum zici tu
Pupici
Cristinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Sar'na frumos, Cristinna. Eu sper sa nu-mi mai vina.... 9 luni frumoase!

Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tmihaela spune:

Buna Ingerasa si eu am luat duphaston timp de trei luni si dr mi-a spus sa continui cu el pentru ca ajuta foarte mult la fixarea sarcinii si ajuta si la reglarea ciclului.Ciclul mie imi venea la 30 de zile.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Mi-a venit iar la 28z...

Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Ciclul ar trebui sa vine la 14-15 zile din prima zi cand se ia Duphastonul.Eu intotdeauna luam pana in ziua cand venea ciclul.La mine prima zi de Duphaston era ziua imediat urmatoare dupa ce faceam Pregnylul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

La mine venea fix la 3 zile dupa ce intrerupeam administrarea, fie ca luam duphaston sau utrogestan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Eu am luat Duphaston o singura data dupa ultima IUI. Am luat incepand din seara zilei in care s-a facut IUI pana in ziua cand a venit menstruatia, iar menstruatia a venit in a 19 sau 20-a zi dupa IUI, deci a intarziat. Cand nu luam Duphaston CM imi venea normal la 12-14 zile dupa IUI. IUI o faceam in ziua cand trebuia sa aiba loc ovulatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madel spune:

Eu stiu un lucru important despre Duphaston.
Ca ar trebui inlocuit cu UTROGESTAN, tot progesteron, dar natural.Asta asa, pentru linistea voastra.De ce sa iei un produs artificial (de sinteza) care poate avea si efecte adverse cans poti sa iei unul natural, cu acelasi efect principal, dar fara efecte adverse. Sunt multe articole care se scriu pe internet despre progestativele de sinteza si efectele lor secundare.Intrebati medicul totusi de ce Duphanston si nu Utrogestant, e o politica veche de a sustine anumite firme producatoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Eu stiu un lucru important despre Duphaston....
Ca ar trebui inlocuit cu UTROGESTAN, tot progesteron, dar natural.Asta asa, pentru linistea voastra.De ce sa iei un produs artificial (de sinteza) care poate avea si efecte adverse cans poti sa iei unul natural, cu acelasi efect principal, dar fara efecte adverse. Sunt multe articole care se scriu pe internet despre progestativele de sinteza si efectele lor secundare
In alte ordine de idei, mie imi venea la 2-3 zile de la intrerupere(ciclu de 28 zile).Eu am luat Orgametril, tot un progestativ de sinteza.Sunt multi ani de atunci, nu consultam Internetul pe vremea aia.despre efectele adverse e mai bine sa nu va spun, dar sunt ireversibile.
Ia Utrogestant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by MadaS

Eu stiu un lucru important despre Duphaston....
Ca ar trebui inlocuit cu UTROGESTAN, tot progesteron, dar natural.Asta asa, pentru linistea voastra.De ce sa iei un produs artificial (de sinteza) care poate avea si efecte adverse cans poti sa iei unul natural, cu acelasi efect principal, dar fara efecte adverse. Sunt multe articole care se scriu pe internet despre progestativele de sinteza si efectele lor secundare
In alte ordine de idei, mie imi venea la 2-3 zile de la intrerupere(ciclu de 28 zile).Eu am luat Orgametril, tot un progestativ de sinteza.Sunt multi ani de atunci, nu consultam Internetul pe vremea aia.despre efectele adverse e mai bine sa nu va spun, dar sunt ireversibile.
Ia Utrogestant!


Despre ce efecte secundare irevesibile vorbesti?
Te rog sa ne zici care sunt ca eu sunt foarte interesata.
Din cauza acestor efecte am intrerupt si eu tratamentele astea.

Mergi la inceput