Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Asteptand o minune in viata noastra !

Duphaston

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 5

ingeras26a
ingeras26a
Mami de Maya si Sasha

Romania
Bucuresti

3383 Mesaje
7 Prieten(i)

Trimis la - 15/09/2005 :  13:25:53 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite ingeras26a un Mesaj Privat

Duphaston

Fetelor, vreau sa va supun atentiei un nou subiect si anume: in principiu se recomanda Duphaston pt fixarea sarcinii din z 16 pana in z 25.
Intrebarea mea este: la un ciclu regulat de 28-30z, cand a venit CM in lunile in care ati luat Duphaston?
Mie la 28 fix.

Ingeras
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Cristinna
Cristinna
cu puiut in burtik

Romania, cluj-napocaCLUJ
665 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/09/2005 :  14:17:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCristinna Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cristinna un Mesaj Privat
Ingeras 26 si eu am luat 2 luni duphaston si intotdeauna mi-a venit ciclul la 28 de zile fix, cum zici tu
Pupici
Cristinna
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ingeras26a
ingeras26a
Mami de Maya si Sasha

Romania, Bucuresti
3383 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 15/09/2005 :  14:24:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingeras26a un Mesaj Privat
Sar'na frumos, Cristinna. Eu sper sa nu-mi mai vina.... 9 luni frumoase!

Ingeras
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Tmihaela
Tmihaela
membru incepator

Romania, Bucuresti
482 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/09/2005 :  14:45:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiTmihaela Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tmihaela un Mesaj Privat
Buna Ingerasa si eu am luat duphaston timp de trei luni si dr mi-a spus sa continui cu el pentru ca ajuta foarte mult la fixarea sarcinii si ajuta si la reglarea ciclului.Ciclul mie imi venea la 30 de zile.

Mihaela
ingeras26a
ingeras26a
Mami de Maya si Sasha

Romania, Bucuresti
3383 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 15/09/2005 :  15:22:50 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingeras26a un Mesaj Privat
Mi-a venit iar la 28z...

Ingeras
asi
asi
nu slabanoaga ci femeie

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru Sara
 Romania, cluj-napocaCLUJ
8015 Mesaje
13 Prieten(i)
Trimis la: - 15/09/2005 :  16:50:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiasi Adauga semn de carte la raspuns Trimite asi un Mesaj Privat
Ciclul ar trebui sa vine la 14-15 zile din prima zi cand se ia Duphastonul.Eu intotdeauna luam pana in ziua cand venea ciclul.La mine prima zi de Duphaston era ziua imediat urmatoare dupa ce faceam Pregnylul.
Avalon
Avalon
povestea s-a schimbat...

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
3993 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/09/2005 :  19:23:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
La mine venea fix la 3 zile dupa ce intrerupeam administrarea, fie ca luam duphaston sau utrogestan.
crinuta71
crinuta71
membru matur

Romania,
1665 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/09/2005 :  19:35:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crinuta71 un Mesaj Privat
Eu am luat Duphaston o singura data dupa ultima IUI. Am luat incepand din seara zilei in care s-a facut IUI pana in ziua cand a venit menstruatia, iar menstruatia a venit in a 19 sau 20-a zi dupa IUI, deci a intarziat. Cand nu luam Duphaston CM imi venea normal la 12-14 zile dupa IUI. IUI o faceam in ziua cand trebuia sa aiba loc ovulatia.
Madel
Madel
nou venit

,
1 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/09/2005 :  15:55:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Madel un Mesaj Privat
Eu stiu un lucru important despre Duphaston.
Ca ar trebui inlocuit cu UTROGESTAN, tot progesteron, dar natural.Asta asa, pentru linistea voastra.De ce sa iei un produs artificial (de sinteza) care poate avea si efecte adverse cans poti sa iei unul natural, cu acelasi efect principal, dar fara efecte adverse. Sunt multe articole care se scriu pe internet despre progestativele de sinteza si efectele lor secundare.Intrebati medicul totusi de ce Duphanston si nu Utrogestant, e o politica veche de a sustine anumite firme producatoare...
MadaS
MadaS
membru incepator

Romania, Bucuresti
375 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/09/2005 :  16:06:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite MadaS un Mesaj Privat
Eu stiu un lucru important despre Duphaston....
Ca ar trebui inlocuit cu UTROGESTAN, tot progesteron, dar natural.Asta asa, pentru linistea voastra.De ce sa iei un produs artificial (de sinteza) care poate avea si efecte adverse cans poti sa iei unul natural, cu acelasi efect principal, dar fara efecte adverse. Sunt multe articole care se scriu pe internet despre progestativele de sinteza si efectele lor secundare
In alte ordine de idei, mie imi venea la 2-3 zile de la intrerupere(ciclu de 28 zile).Eu am luat Orgametril, tot un progestativ de sinteza.Sunt multi ani de atunci, nu consultam Internetul pe vremea aia.despre efectele adverse e mai bine sa nu va spun, dar sunt ireversibile.
Ia Utrogestant!
asi
asi
nu slabanoaga ci femeie

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru Sara
 Romania, cluj-napocaCLUJ
8015 Mesaje
13 Prieten(i)
Trimis la: - 16/09/2005 :  16:21:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiasi Adauga semn de carte la raspuns Trimite asi un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by MadaS

Eu stiu un lucru important despre Duphaston....
Ca ar trebui inlocuit cu UTROGESTAN, tot progesteron, dar natural.Asta asa, pentru linistea voastra.De ce sa iei un produs artificial (de sinteza) care poate avea si efecte adverse cans poti sa iei unul natural, cu acelasi efect principal, dar fara efecte adverse. Sunt multe articole care se scriu pe internet despre progestativele de sinteza si efectele lor secundare
In alte ordine de idei, mie imi venea la 2-3 zile de la intrerupere(ciclu de 28 zile).Eu am luat Orgametril, tot un progestativ de sinteza.Sunt multi ani de atunci, nu consultam Internetul pe vremea aia.despre efectele adverse e mai bine sa nu va spun, dar sunt ireversibile.
Ia Utrogestant!

Despre ce efecte secundare irevesibile vorbesti?
Te rog sa ne zici care sunt ca eu sunt foarte interesata.
Din cauza acestor efecte am intrerupt si eu tratamentele astea.

Editat de - asi on 16/09/2005 16:23:19
Pagina: din 5 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com