Este cineva la gradinita nr. 268?

Este cineva la gradinita nr. 268? | Autor: seemonel

Link direct la acest mesaj

Ce imi puteti spune de gradinita 268 (cea situata pe Str. Ion Creanga nr. 8, langa Marriott). Mi-am inscris puiul acolo, am fost ieri sa vad grupa in care va intra, insa m-a ingrijorat numarul mare de copii inscrisi (35 - 40).
Are cineva copilul inscris acolo? Ma intereseaza in special grupa mijlocie. Cum sunt educatoarele, ce activitati au in timpul zilei...
Mentionez ca gradinita nu este deloc aproape de casa si mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati spune impresia voastra despre aceasta gradinita. Sa stiu daca merita sa il las pe pustiul meu acolo sau sa ma orientez spre ceva mai aproape de casa. Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Lucrurile stau cam asa: este bataie mare pe gradinita respectiva, de unde si numarul extrem de mare de copii din grupe (si asa va fi tot anul). Gradinita este buna, la fel si educatoarele, dar din cauza faptului ca are o anumita dotare... Daca iti este departe si poti sa iti muti copilul (verifica inainte ca ti-l primeste unde vrei sa mergi) nu pierzi mare lucru (parerea mea: conteaza prea putin daca copilul este initiat la computer pe un laptop sau pe un calculator obisnuit), dar castigi o atentie sporita de care se va bucura el. Daca alternativele sunt 178, 205 si alte gradinite din apropiere, lasa copilul unde este, situatia este aceeasi si la acele gradinite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seemonel spune:

Eu stau prin zona Timpuri Noi, insa nu am reusit sa gasesc nici un loc liber la vreo gradinita din zona. La gradinita nr. 268 ma gandisem de mai multa vreme sa il dau, nu neaparat din cauza faptului ca au laptopuri, caci, asa cum ai spus si tu, are prea putina importanta daca invata sa lucreze pe un laptop sau pe un calculator obisnuit. In plus, eu sunt de parere ca la aceasta varsta nu prea isi are rostul...
Am optat pentru gradinita asta la sugestia unei prietene care a avut copilul acolo si era foarte incantata... Din intamplare am nimerit chiar la aceeasi educatoare, care este foarte apreciata. Am inteles ca face niste activitati minunate cu copiii, iar piticii o iubesc tare mult.
Am vizitat apoi eu gradinita si mi-a placut foarte mult aspectul interior: curatenie, copii ok... Au chiar si o sala de sport care mi se pare o idee foarte buna. De asemenea, au o curte de joaca frumos amenajata.
Prea multe nu am putut vedea dintr-o singura privire, de aceea mi-ar fi fost de folos si alte sugestii. Probabil ca este, intr-adevar o gradinita foarte buna, si astfel se explica si numarul mare de copii care se inscriu acolo. Ar trebui sa ma consider norocoasa ca am reusit sa fac si eu asta, nu? Pana la urma, o sa il las la gradinita aceasta, cu toate ca intr-adevar va fi o problema cu drumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alin spune:

Seemonel ati inceput un nou an la gradinita 268?
Anul acesta mi-am inscris si eu copilul la aceasta gradinita (grupa mica) si as fi tare incantata sa stiu ca impresia buna pe care mi-am facut-o pana acum este intemeiata.Deocamdata baietelul meu e in faza de acomodare. Nu plange cand il las dimineata dar nu prea mananca. Voi cum ati trecut de primul an?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/florina.calciu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Buna tuturor!

Ma intereseaza gradinita asta 268, sunt parinti pe-aici care au acolo copiii? As dori niste informatii mai actuale, ca sa zic asa.


Doresc sa imi inscriu acolo fetita la toamna. Am facut o vizita sapt. trecuta la gradi, dar, din nefericire, directoarea era in concediu medical.

Singurul lucru care nu prea imi place e ca au curticica aceea cam mica, chiar daca e frumos amenajata. La noi in zona gradinitele au curti f. mari, iarba multa, pomi...

In rest, totul ar fi ok dpdv meu de vedere.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Chiar nu gasesc pe nimeni de la gradinita asta?

As dori sa stiu cum daca mancarea e suficienta, caci cineva zicea ca nu, cum sunt educatoarele...

Am asa nenoroc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Eu am avut copilul acolo dar acum 2 ani, la grupa mare. Gradinita mi-qa fost si mie recomandata ca fiind super , dar sa stii ca mi s-a parut chiar asa. Despre educatoare sunt destul de dragute toate, mancarea era buna si conditii de igiena normale, dar numarul mare de copii lasa de dorit, efectiv se sufocau. Sa stii ca este o gradinita ca si celalte. Ne-am mutat de acolo pentru ca era prea departe de casa si a fost foarte bine am ajuns la gradi 178 unde am fost mult mai multumita. Nu te descurajez dar copilul este de preferat sa fie la o gradinita cat mai aproape de casa mai ales ca stresul pentru este mare. Oricum mult succes in alegerea facuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Mgabi, merci mult de raspuns.

Si noi stam f. departe, pe Prel Ghencea, da gradinita e f. aproape de locul de munca. M-a incantat ca are program pana la 17.30 si, in eventualitatea in care intarzii peste 16.30 la serviciu, nu stau cu sufletula gura pt. ea.

Copii multi sunt peste tot... Si la noi in cartier la fel. 35-38-40.

Spui ca e stresul mare. De ce? Pt ca va intra in colectivitate si deci va fi ceva nou pt. ea? Irina, fata mea, merge de 1 an la cresa, deci acomodarea o are.

Spunea cineva ca e mancarea cam putina. Asa este?

Unde este gradi 178 fata de Marriott? Ce program are? Eventual vara, cat timp e vacanta? Noi nu avem bunici si deci, imi trebuie o gradi care sa fie cat mai mult deschisa.

Multumesc pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alin spune:

Buna iruse!
Eu am copilul inscris la gradinita 268 la grupa mica si pot spune ca sunt multumita.
E adevarat ca a racit in fiecare luna, dar asta s-ar fi intamplat la orice gradinita. Mancarea este foarte buna si educatoarele se ocupa de copii (cel putin ale noastre asa sunt).Cat despre numarul mare de copii din grupa,asta este defectul oricarei gradinite de stat.
Gradinita 178 e departe de prelungirea Ghencea, e undeva in apropiere de Petre Ispirescu.Eu stau chiar langa ea dar nu mi-am putut inscrie copilul acolo fiindca nu au grupa mica, iar din toamna nu ma indur sa-l mai mut, chiar daca stam departe de gradi 268.
Iti doresc mult succes la inscriere fiindca aici e adevarata problema.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aanidaa spune:

Fetita mea merge la aceasta gradinita din septembrie, la grupa mijlocie.
Avantaje - copii sunt ingrijiti bine, educatoarele dragute, se implica in educarea lor, mancarea f buna, variata, multe iesiri la teatru, circ, la munte, spatiul gradinitei curat, mobilier si jucarii noi.
Dezavantaje - educatoarele si implicit copii sosesc dupa ora 8 iar la ora 16.30 pleaca ultimul copil, deci un program putin neconvenabil pt cine nu are bunici, bone, etc care sa ia copilul mai devreme, copii nu sunt scosi in curte decat cand este f cald si nu necesita sa fie schimbati sau imbracati, au aceleasi vacante cu scolarii, interval de timp in care fetita mea nu are cu cine sa stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Fetelor, va multumesc mult pentru raspuns.
Ma bucur sa aud de bine de la voi.

Intr-adevar , curtea e cam mica si lipsita de pomi. Locul de joaca e la soare. La noi, in Dr. Taberei, gradi au curti f. mari, cu pomi...

Dar imi convine de minune caci are program de la 7 la 17.30, nu?
Copiii se iau inainte de ora asta? Noi nu avem bunici si o sa o luam abia pe la 17.00 Sper sa nu o gasesc plangand, singura in clasa.

E adevarat ca mancarea e cam putina? Asa zicea un parinte...

Fetelor, voi cum ati procedat la inscriere?
Am fost, am vorbit, da mi-a spus clar ca in iunie. Nu vreau sa astept pana in iunie, caci atunci sigur toate locurile sunt ocupate.
Chiar sapt. trecuta am fost si am vorbit...

Cum ma sfatuiti sa fac? Voi cum ati procedat?

Va multumesc din suflet .

Mergi la inceput