fractura de clavicula

fractura de clavicula | Autor: ogaru

Link direct la acest mesaj

In sfarsit s-a intamplat! Pe 04.09.2005 la ora 08.50 s-a nascut Anastasia Maria, o fetita zdravana de 4 kg si 53 cm. Toate bune si frumoase numai ca s-a nascut cu o fractura de clavicula. Doctorii spun ca va fi totul in regula, dar nu putem sta linistiti. Are cineva experiente asemanatoare? Mulumiri anticipate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginad spune:

Nu va speriati, si baietelului meu i s-a fracturat clavicula la nastere; in maternitate mi-au spus "in treacat" ca ar trebui imobilizata mana cateva zile,dar nu mi-au aratat cum...si s-a sudat prost (nu era simetrie, avea ca un nod). Asta a constatat dr care-l vizita acasa si care mi-a spus sa nu ma sperii, este ca o ruptura in "lemn verde" ..ca o sa-si revina. In doua luni nu mai avea nimic, fara sa fac nimic special, chiar dormea pe burta.
Daca in maternitate ii legam cumva maneca de la bluzita, sa stea cu mana pe langa el (ca atunci cand ti-o pune in gips, la 90 grade), in 5 zile era ok! Dar el dormea cu mainile ridicate..
Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cricrim spune:

Felicitari pentru micuta!
Cand am nascut in spital era o mamica a carei fetita avea aceasi problema si doctorul i-a zis ca se vindeca de la sine, asa ca poate i trece si fetitei tale.
a mea la nastere a avut 4.400 kg si 59 cm si multumesc lui Dumnezeu ca nu a avut probleme serioase in afara de o pata rosie in frunte si una la ceafa, doctora a zis ca si astea trec de la sine, poate o fi fost prea inghesuita in burtica m-am gandit eu, acum are 1 an si 2 luni si vreo 10 kg. ca nu am mai cantarito de mult, copii astia care se nasc cu greutate mai mare mi-a zis doctora ca nu prea cresc in primele luni asa ca altii, m-am stresat si cu greutatea ei de mi s-a facut rau ca la 6 saptamani avea doar 4 800 de gr si oricat i-am dat eu sa suga mai mult tot nu crestea, insa dupa ce am inceput cu mancarea a crescut ca din apa

sanatate la copii

Cris mamica lui Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

si noi am avut aceiasi problema ,la nastere i s-a fracturat clavicula,acum are aproape 2 luni si e ok fara nici o interventie din partea medicilor au zis ca se vindeca de la sine si asa a si fost asa ca stai linistita!

ancutzathree&BB Alex(17 iulie 2005)

http://photos.yahoo.com/ph/ancutzathree/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Cand moasa l-a scos pe Benny (3970 g si 56 cm)la nastere a auzit un parait ..nici acum nu stiu daca a fost sau nu fractura sau doar un pic deplasare ...
Benny a fost f lat in umeri ,dar doctorii care l-au examinat au spus ca nu este indicat sa faca radiografie unui bb abia nascut ( ca intrasem eu in panica si mi se parea ca il consulta superficial )..si ca sa il urmarim ..Eu am plecat acasa din maternitate dupa 5 ore ..si tot alaiul de medici si asitente care s-au perindat in luna ce a urmat s-au uitat la el si au spus ca totul este in regula si din cate am inteles chiar daca a fost o fractura de clavicula sau o fisura se vindeca singura..Acum avem 6 luni si nu am avut niciodata probleme. Stai linistita totul va fi bine !


Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Sa va traiasca papusica, sa creasca mare si sanatoasa.Isabel a avut fractura de clavicula, pedi ne-a zis ca nu trebuie facut absolut nimic.
In cateva sapt (nu mai stiu exact cate, dar putine...vreo 2..poate 3)s-a rezolvat de la sine. Nu a existat nici o problema.
In Ro am auzit ca se recomanda imobilizarea bratului....dar nu e corect. Chinui copilul degeaba.
Uf, ce ne mai stresam si noi...mama mama.
Stati linistiti si bucurati-va de primele zile impreuna.Pupacim omuletul mic....de 4 kg
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si DAvid a avut fractura de clavicula la nastere...
Mi s-a recomandat sa il tin infasat 10 zile cu o fasa sub brat si sa nu il culc pe partea cu fractura...
S-a lipit foarte repede si nu i-a lasat nici un nod...

Alessia, nu se aude nici un par cand se fracureaza clavicula, pentru ca oasele lor sunt foarte fragile si nu fac "Poc" (nici ale noastre nu fac!!) si nu se face radiografie sa se constate fracura...se vede din miscarea bratului si la pipait...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
David (best of...), tati si mami

A venit toamna!!!


Mergi la inceput