Stare de lesin

Stare de lesin | Autor: Adriana_C

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in 29 saptamani si la inceputul sarcinii, mai precis in primele 3 luni aveam destul de des stari ca de lesin, mai ales daca mergeam in locuri mai aglomerate. Mi se intuneca vederea, imi tiuiau urechile si mi se taiau picioarele si in plus aveam o transpiratie rece pe frunte.

In ultimul timp nu am mai avut probleme, insa astazi, cand am vrut sa merg la cumparaturi pentru bebe, sa nu ne ia prin surprindere, nu am reusit sa ajung decat pana la coltul blocului si era sa cad pe jos. Am avut aceleasi simptome. N-am nimerit sa ma intorc acasa si sa iau 1 NoSpa si 1 Sorbifer Durules.

Sunt normale starile acestea ca de lesin ? Sa fie vreo lipsa de ceva (calciu, fier, scadere glicemie) ?

Cine a mai patit asa ceva si ce a facut ?

28+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

S-ar putea chiar sa fie scadere de tensiune. Pe langa cele enumerate de tine. Scaderile de tensiune dau stari de lesin, chiar lesin. Bea o cana mare de apa cand simti ca ai asa ceva. Iti creste imediat tensiunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

adriana, mie mi s-a mai intamplat asa ceva....
prima data la 17 saptamani, plecasem cu sotul meu sa spalam masina la o spalatorie intr-o dimineata de duminica, era ora 9...nu prea mancasem, asta este adevarat....si am lesinat..m-a dus la urgenta la spital...mi-a facut intrevenos 3 doze de glucoza, iar cand m-am dus la doctor, mi-a spus sa o las mai usor cu plimabtul pe calduri...si ca nu este nimic grav...imi facusem toate analizele si nu aveam probleme cu calciu sau cu glicemia....
a doua oara, la 21 saptamani, eram la cosmetica...la fel...noroc ca aveau fetele acolo niste otet si mi-au dat sa miros, mi-am revenit imediat....
nu stiu tu, dar eu efectiv nu mai stiam de mine...este foarte rau....intri efectiv in panica, nu mai ai deloc putere nici in maini, nici in picioare, nu mai poti vorbi..
asa ca ce sa faci? nu mai iesi pe caldura, mananca dimineata si ai tot timpul otet la tine...sa-l mirosi...
sarcina usoara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Karmenutza
Si eu m-am gandit la o scadere de tensiune, dar eu am tensiunea f. mica de obicei, 10/5 sau 9/5, 10/6.

Cat sa mai fi scazut sub asta ?

In plus mancasem inainte sa plec si era numai ora 09:00.

Foarte ciudat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

quote:
Originally posted by bumbita

...
nu stiu tu, dar eu efectiv nu mai stiam de mine...este foarte rau....intri efectiv in panica, nu mai ai deloc putere nici in maini, nici in picioare, nu mai poti vorbi..



bumbita,

multumesc pentru urare si intradevar, stiu ca este f.f.f. rau. La prima sarcina am lesinat de 2 ori si a fost cumplit. Acum, pentru ca stiu cam care sunt semnele, incerc sa reactionez inainte sa lesin. Am intotdeauna cu mine o sticla de fanta sau suc (oricum, ceva dulce) si un evantai.

Totusi, era cat pe ce sa lesin. Am ajuns acasa, am stat putin intinsa in pat si pe la 10:30 m-am incumetat din nou, asta pentru ca trebuia sa fac cumparaturile pentru spital (pijama, halat, sutien pt. alaptat, etc + hainute pentru bebe).

Desi a fost mai cald, de data aceasta am rezistat f. bine si am stat vreo 2 ore la cumparaturi. Deci, cum spuneam, foarte ciudat.

Stiu ca e bine sa te asezi imediat pe ceva, ba chiar sa te intinzi, daca ai unde, iar cei care sunt cu tine (daca ai norocul sa nu fii singura) sa te tina treaza cu orice pret, sa vorbeasca cu tine, sa strige la tine ba chiar sa iti dea si vreo 2 palme. E bine sa te pastrezi constient in momentele acelea, chiar daca vazul, auzul si picioarele nu te mai tin.

Sarcina usoara si tie si ai grija sa mergi insotita (de preferat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Adriana C, tocmai, pentru ca ai tensiunea mica, poate sa mai scada in timpul sarcinii. Si eu o am mica dar am grija intotdeauna sa am apa cu mine, o sticluta de 1/2 si beau cafeluta dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

problema la mine este mai grava...ca, pe langa lesin, specificul meseriei imi solicita foarte multe deplasari, in afara biroului...atat in localitate, cat si in afara...
am deja 24 saptamani, acum ma simt bine, sa zicem, dar nu stiu cat voi mai veni la serviciu...iar aici ma tot solicita....au mare nevoie de mine....parca ar trage de un fir de ata....voi cam de la cate saptamani ziceti ca ar trebui sa pui punct?...adica la cate saptamani este riscul cel mai mare?....de cand nu va mai duceti la serviciu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Karmenutza

O sa am si eu de acum tot timpul apa cu mine, dar de cafeluta nu stiu ce sa zic. Mie mi-a recomandat medicul sa nu mai beau cafea inca de la inceputul sarcinii si m-am conformat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

quote:
voi cam de la cate saptamani ziceti ca ar trebui sa pui punct?...adica la cate saptamani este riscul cel mai mare?....de cand nu va mai duceti la serviciu?



Bumbita,

Eu mi-am luat concediu de odihna incepand cu saptamana 27, 1 saptamana, de luni, 12 septembrie, am 2 saptamani de concediu medical, deci cam pana pe la 31+ saptamani, dupa care intru in prenatal.

Deci, incepand cu saptamana 37 am renuntat sa mai merg la birou, si eu nu aveam un serviciu atat de solicitant ca al tau, cu deplasari. In schimb, stateam cca 10 ore pe scaun la calculator si nici asta nu e bine.

Cand simti ca e ceva in neregula, opreste-te. E mai important bebe decat orice. Metode se gasesc, fie concediu de odihna, fie medical, iar de la 29-30 saptamani deja poti intra in prenatal.

Sarcina usoara in continuare si nu face pe viteaza !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mife spune:

eu am combatut astfel de stari cu suc dulce, dulce... (prigat de piersici de obicei) dar rece.
il beam mai ales in masina sau ratb si mi-era f.f.f. bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Si mie mi s-a intamplat, chiar de mai multe ori. Am avut noroc ca la un moment dat s-a intamplat la medicover si mi-au dat si motivul: cadere de tensiune. Desi eu in mod normal am tensiunea buna 13/7 de fiecare data cand o controlam, de cand sunt burtos daca ajunge la 10/5 e mare bucurie.
Si uite asa am primit derogare de la medic la o cafelutza mica dimineatza si chiar si cu ea tot mai caut pamantul . Mi-a mai recomandat sa am la mine o sticlutza de suc facut din miere, lamaie si apa minerala, dar cum am o problema cu dulciurile (mi-e rau chiar si aku la 29 saptamani de la gustul de dulce) n-am putut aplica reteta.
Succes si sanatate

Raluca, leoaica in asteptarea puiului

Mergi la inceput