Oxiuri

Oxiuri | Autor: oanan78

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 1 an si are oxiuri, cum putem sa scapam,i/am dat Permazole 3 zile si i/am si repetat la 10 zile si nimic! Poate cunoasteti cumva un tratament natural va rog ca deja nu mai stim ce sa facem sa scapam de ei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

Chiar luna trecuta am luat toata familia secara deoarece baiatul meu avea oxiuri oricum luna aceasta mai repetam sa sti ca sa cunoscut ca a luat daca te intereseaza.......?

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Incearca sa te duci la plafar si sa intrebi acolo.Eu intotdeauna am fost sfatuita de vanzatoarea de la plafar,e o femeie tare draguta si cred ca stie mai bine decat noi ce tratamente naturiste sunt pentru oxiuri.Baietelul meu a avut giardia si ea mi-a dat Helmiflores.Nu stiu daca e si pentru oxiuri,de asta te si sfatuiesc sa intrebi acolo.Cu atat te pot ajuta,imi pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Un foarte bun antiparazitar natural este usturoiul crud, administrat pisat (parca), si dimineata (nu mai stiu daca pe stomacul gol). Mai rau e ca e cam acid pt. stomacele mititele...
Dar functioneaza!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Si fetita mea a avut acum 2 ani si am mers pe tratament homeopat :
remediul Cina si apoi remediul Oxiuri (asa se numeste) si am scapat. Dar cel mai bine e sa consulti un medic cu competenta in homeopatie.

Plus conteaza foarte mult igiena , lenjeria fiarta, si numai fetitei ci si voi.

Multa sanatate

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 9 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Poate ce voi scrie eu seamana cu remediu babesc dar la noi afunctionat perfect fara sa ne faca niciun rau.Am pasat usturoi cu un pic de sare si l-am lasat 2-3 ore la macerat in apa fierbinte.Am strecurat apoi zeama si am tras intr-o siringa medicinala si am facut de 3 ori pe zi un fel de clisma cu asa ceva.Pot sa-ti spun ca dupa o saptamana totul a fost rezolvat.Nu a durut , nu a afectat stomacul si pot sa iti spun ca de atunci nu au mai aparut.

Succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Esti sigura ca despre Meclozol este vorba? Eu stiam ca sunt comprimate vaginale....Nu cumva este vorba de mebendazol (Thelmox, Vermox sa)?
Oricum este f importanta igiena si ar fi bine ca si voi sa luati tratament pt a preveni reinfestarea. Exista medicamente care se dau in doza unica, f bine suportate si eficiente.De oxiuri stiam ca se scapa relativ repede daca este corect facut tratamentul si hainutele spalate, calcate etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Noi am facut la un moment dar examen coproparazitologic la un spital linga parcul tineretului si ne-au zis ca bb are oxiuri, dar dupa aia am refacut analiza la Cantacuzino si nu avea oxiuri....

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Eu am avut asa ceva cand eram mica ..de pe la 2 ani pana pe la 10-11 ..tot se chinuia mama sa ii de-a de cap si nu reusea ..dispareau si apareau din nou peste 3-4-5 luni ..tin minte ca imi dadea un medicament rosu,,,,nu a functionat ...am scapat cu usturoi ...daca nu imi dadea mama zilnic usturoi ..
Dar acum mare sa nu mai vad usturoi


Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:

Fetita mea are 1.8 ani si acum am descoperit ca are oxiuri.
Doctora ne-a dat mai multe dar a zis ca acel mai bine este Decaris de 50 care il administrez 1/2 pastiluta seara si sa sa nu consumam lapte in noaptea cand o luam si iar i mai dau restul de pastiluta dupa 2 zile. Cea de-a doua pastiluta o luam dupa 1 saptamana timp in care nu mancam dulciuri.
Mi-a mai fost recomandat si Propolis cu usturoi de la plafar care se zice ca ar fi foarte bun.


SANATATE
www.oana.xro.ro


neliana anghel

Mergi la inceput