declaratie suma de bani in lei la vama

declaratie suma de bani in lei la vama | Autor: chris

Link direct la acest mesaj

Nu stiu exact unde sa postez subiectul acesta, asa ca intreb si aici:
Stie cineva care e suma maxima in lei cu care se poate iesi din tara, si daca o depasesti trebuie declarata si trebe platit ceva?

Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Pai dc nu iei pe card? Declari in vama, numai ce-ti trebuie sa declari ca sa iesi. Parerea mea, s-ar putea sa fie gresita.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

nu exista asa ceva. poti sa-ti iei la tine si 500 de milioane daca vrei. nu trebuie sa declari nimic. lor le arati cat e nevoie si cu asta basta, restul ii tii in poseta sau pe card :)
oricum, ce sa faci cu lei in afara tarii? :))

"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Daca ii ai chech(cum se scrie?), trebuia sa declari daca ai multi bani. Altfel daca ti-i gaseste vor gandi ca faci trafic de bani(stii tu spalare de bani)......trebuie sa dovedesti pe urma de unde ai bani, etc..etc...daca ai multi de tot(chiar si 500 milioane)trebuie declarati daca ii ai ches. Mai bine intereseaza-te pe la vama. Si da, ce sa faci cu lei in afara?

"Dragostea este un lucru simplu si profund. Este un fapt de viata, nu o iluzie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

ideea e asa: vrem sa luam masina din Germania, si la intoarcere sa platim tva la vama, in lei, daca ai euro - ii schimbi fff rau, pierzi mult. si daca ar exist abancomat in vama ar fi super, da habar n-am daca e
De asta intrebam... e vorba de vreo 40-50 de mil.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by danangie

Daca ii ai chech(cum se scrie?), trebuia sa declari daca ai multi bani. Altfel daca ti-i gaseste vor gandi ca faci trafic de bani(stii tu spalare de bani)......trebuie sa dovedesti pe urma de unde ai bani, etc..etc...daca ai multi de tot(chiar si 500 milioane)trebuie declarati daca ii ai ches. Mai bine intereseaza-te pe la vama. Si da, ce sa faci cu lei in afara?

"Dragostea este un lucru simplu si profund. Este un fapt de viata, nu o iluzie."



De unde ai informatia asta? Eu am putut pleca cu cati bani am vrut in portofel.

"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

am gasit undeva ca maxim este echivalentul a 1000 de euro in lei, si ce e peste trebe declarat. si daca ii declari ce se intampla? nimica, nu? te intreaba ce vrei sa faci cu ei probabil si de ce vrei sa-i scoti...

C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Ultima data cand se auzise de ceva era in jur de 10000 de euro ..dar pe mine de fiecare data si in aeroport si in Nadlac nu m-a intrebat nimeni nimic ...decat de suma obligatorie ..... asta e practica...

cat despre teorie ...ai putea sa te intereszi la :
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=25&idlnk=3&cat=5


Telefon: (40 21) 319.21.08 sau 319.21.25
Fax: (40 21) 319.21.73
E-mail: mae@mae.ro
Politia de Frontiera. 966


Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

si eu stiu ca ai voie cu max 10.000 euro cash..

------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Nu te intreaba nimeni nimic la iesirea din tara, nu iti fa probleme, intrebarile mereu apar la intoarcere. Pe ei nu ii intereseaza cu cati bani iesi tu din tara, ii roade curiozitatea cu cati intri, asta eventual pentru a fii taxabili. Dar daca nu depasesti 1000 euro in cash sau 10.000 in cec, nu e nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

"Persoanele fizice pot intra/ iesi in /din tara cu sume in valuta efectiva in echivalent de maxim 10.000 dolari S.U.A./ persoana/ calatorie, fiind obligate sa declare organelor vamale romane sumele in valuta efectiva aflate asupra lor, care depasesc echivalentul a 10.000 dolari S.U.A.

Sumele in valuta efectiva (numerar) ce depasesc limita a 10.000 dolari S.U.A. se depun la organele vamale din punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei, primind pentru aceasta o chitanta de consemnare"

sursa "EUROPA - indrumar metodic pentru pregatirea unei calatorii in spatiul european"


dar stim cu totii ca realitatea e alta..

------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput