Gradinita Melba Bucuresti

Gradinita Melba Bucuresti | Autor: tigrutz

Link direct la acest mesaj

Dragele mele mamici,matusici si bunici
Va rog sa ma iertati ca indraznesc sa deschid un subiect referitor la gradinite, eu nefiind inca mamica, dar sunt mandra matusica a unei papusici de 3 anisori, dragalasa foc, indrazneata si, de ce sa nu recunosc, de multe ori tare rasfatata.
Am simtit nevoia sa va povestesc despre aceasta gradinita, destul de cunoscuta in Bucuresti.
In luna mai ne-am hotarat (mult spus, pt ca parintii ei au fost cei care au decis) s-o inscriem la gradinita, chiar daca era foarte mica. Ne-am gandit ca nu prea avea cine sa stea cu ea acasa si asa ar avea numai de castigat pentru ca se si obisnuia cu mediul intentionand oricum s-o inscriem din toamna la gradinita, isi facea prieteni si devenea mai sociabila, ce sa mai, nu putea decat sa fie foarte bine pentru ea. Am vrut neaparat o gradinita care sa aiba cursuri de limba germana si, cum nu sunt foarte multe in sector, am decis s-o inscriem la Melba. Toata lumea de la femeia de serviciu pana la directoare a fost foarte draguta.
Trecand peste "mofturile" pe care un copilas le face atunci cand trebuie sa mearga la gradinita ("nu vleau la ghinita, nu-mi pace, nu mai vleau sa ma joc cu copiii") m-a deranjat foarte tare in momentul in care nepotica mea a inceput sa vina acasa cu muscaturi pe maini (se muscau intre ei, isi faceau ceasuri), ba chiar intr-o zi mi-a spus ca o fetita i-a tras o palma. Daca va intrebati cumva unde erau atat de vestitele si bine pregatitele lor educatoare (care in realitate sunt marea majoritate inca studente, deci nu au foarte multa experienta) ei bine, acelasi lucru m-am intrebat si eu, dar n-am vrut sa actionez, pentru ca mi s-a parut normal sa actioneze parintii, nu eu. Sa nu mai zic ca foloseau ca sala de joaca holul de la intrare in care toata lumea intra incaltata direct de afara si pentru a urca din hol in salile de clasa de la etaj, treceau printr-o curte interioara, indiferent daca era vara sau iarna, daca erau transpirati sau nu.
Sa va mai povestesc ca una dintre educatoare i-a spus o data ca daca mai plange nu mai vin mami si tati s-o ia de la gradinita? Un sfat, daca-mi permiteti: mai mergeti si pe la cursurile alea de psihologia copilului pe care le faceti la facultate pentru ca mai aveti foarte multe de invatat.
Mai departe...vine vara, intra in vacanta si in luna august suntem anuntati ca se mareste taxa. O nimica toata, de la 5 milioane pe luna la 8, si asta pentru programul scurt, de la 9 la 14. Un calcul simplu, 80 de milioane pentru 10 luni de gradinita pe an (ba chiar mai mult pt ca pretul era de 8.200.000). Hotarat lucru, trebuia s-o retragem de acolo. Chiar daca ne-am fi permis o asemenea suma, nu intelegeam ce ofera ei pentru banii astia.
Chiar am sa fac o mica paranteza si am sa o instiintez pe d-na directoare ca un masterat costa 12 milioane pe semestru sau chiar mai putin depinde de fiecare universitate, adica aproximativ 3 milioane pe luna. Sau, n-am inteles eu bine si, dupa ce termina 1 an de gradinita o trimiteam direct la doctorat? La Sorbona cumva? Ca daca asa sta situatia, scuzele mele Stimata Doamna Directoare!
Si am sa amintesc si de reactia directoarei atunci cand parintii s-au dus sa anunte decizia lor: "am avut incredere, n-am stiut ca sunteti asa neseriosi, am tinut locul ocupat degeaba" (apropo, locul tinut ocupat degeaba ne-a costat 2 milioane, adica avansul, care, prin clauzele stipulate in contract, nu se inapoiaza in cazul retragerii copilului). Este oare un limbaj si un comportament adecvat pentru un cadru didactic? De fapt pentru orice meserie ai avea, mai ales atunci cand este vorba de afacerea ta din care-ti castigi existenta, cand iti iei comisionul din banii acelor parinti?
N-as vrea sa influentez pe cineva in decizia pe care a luat-o, asta in cazul in care sunt parinti aici pe forum care au copiii la aceasta gradinita, vreau doar sa va atrag atentia sa incercati sa luati in calcul si cuvintele mele, asta pentru a nu regreta alegerea facuta, care trebuie sa recunoastem, este foarte importanta in dezvoltarea copilasilor vostri.
Si, daca cumva Doamna Directoare va indrazni sa-i sune pe parinti in cazul in care va citi aceasta postare (asa cum, de altfel, a mai facut,puteti citi subiectele mai vechi in care se mai vb de aceasta gradinita), pentru ca sigur stie despre cine e vorba, va avea de-a face cu mine. Vreau doar s-o asigur ca sanatatea, educatia si fericirea nepoatei mele sunt mult mai importante pentru mine decat persoana si afacerea ei si am sa reactionez de fiecare data cand va fi nevoie.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gioto spune:

BRAVO! te felicit pt postarea ta! de-ar avea toate mamicile/rudele cu copilashi la gradinite curajul tau ar fi F BINE! nu inteleg de ce evita lumea sa impartaseasca patzaniile negative pe forum sau daca o fac nu dau nume sau merg pe PM! sunt o groaza de gradinite in bucuresti care chiar nu-si merita banii si daca n-ar fi la mijloc niste bietzi copilashi nu m-ashi agita atit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada spune:

As vrea sa am o sora ca tine. Noi cei cu pici taman buni de dat la gradi iti multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigrutz spune:

Multumesc frumos Giova si Ada
Nu vreau ca cineva sa inteleaga gresit mesajul meu, adica nu spun "mama, ce tare sunt eu si ce desteapta", dar am o problema cu cei care au avut norocul sa isi poata permite o afacere de genul asta, dar care de multe ori nu au nimic de-a face cu meseria asta. Nu este atat de usor sa fii dascal, asa cum cred anumite persoane care-si permit sa-si bata joc in primul rand de copii si de educatia lor si, mai apoi de parintii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori spune:

dragi mei,

raspund la acest subiect deoarece am o experienta asemanatoare celei ce a postat subiectul.
voi detalia un pic: luna aprilie 2005, fetitza mea are aproape 3 anisori..decidem amandoi sa mearga la gradi de acum..pt a trece mai usor de "greul primelor zile de gradi' ma refer la raceala...etc..am considerat ca e mai ok sa inceapa la o gradi particulara si primavara nu toamna.
asadar..am ales gradi melba deoarece aveau si cursuri de inot.

impresii:
-primul soc a fost momentul in care eram nevoiti sa lasam copilul la intrare (parintilor le era interzis sa intre in gradinita)
- vinerea,cand luam rucsacelul acasa toata schimburile erau un pic umede adica mare atentie pt cei care au copiii acolo. eu consider ca e f multa umezeala in aceasta gradinita (o casa veche)
- copilul meu..timp de 3 ani nu a fost racit decat de 2 ori..si raceala f usoara. ei bine...in 3 luni de gredi..a fost mai tot timpul bolnava.
- daca trec la partea financiara..aici m-am enervat f tare. la inscriere mi se explica..platiti atat...si la sf lunii..se face decontare si in fctie de zilele lipsite se scade din taxa lunii urmatoare.aici a inceput circul. fetitza mea s-a imbolnavit si a stat o sapt jumate acasa. la sf lunii am intrebat ce diferenta am de platit (nu era vba de suma caci mancarea pe luna era 30 euro asa ca, considerand ca trebuia sa mi se scada echivalentul a aprox 10 euro...fata de suma integrala ce o datoram lunar nu era mare economie) aici era vorba de principiu cand dna directoare imi explica ca nu imi poate calcula diferenta ..ca nu exista asa ceva..ca ea plateste 2000 euro chirie pt casa aceea si ca nu isi permite..ca are de platit si educatoare..etc..precizez ca aceeasi dna directoare mi-a spus la inscriere care este procedura...
buuun...trecem peste...si intr-un final..mieros si plin de scuze mi se explica ca sa lasam asa luna aprilie, iar in luna mai ..daca fetitza va mai fi bolnava...sau va mai lipsi...ii vor fi scazute cu siguranta la sf lunii zilele (nu numai masa) dar cu conditia sa aduc o scutire medicala. aa..si mi se mai spune ca pe timpul verii orice copil are dreptul sa lipseasca o luna fara sa plateasca.(pt ca e perioada de concedii..)
luna iunie...copilul meu face otita...3 saptamani nu merge la gradi...
inceputul lunii iulie...stabilesc cu dna directoare sa platesc toata suma pt luna iulie, dar ca stie ce mi-a promis si ca nu va fi o pb sa imi inapoieze banii dar sa ii aduc scutire. fac rost de scutire de la med de fam...o duc la gradi. las scutirea acolo...caci nu este dna contabila...si ca nu imi poate da banii si nici chitanta pe suma integrala pe care o achitasem deja nu putea sa imi dea..caci daca mi-ar fi dat bani inapoi nu era bine sa taie chitanta pe intreaga suma.
deci ..gradinita incaseaza bani, fara sa taie chitanta...eu nu am avut timp de 3 luni de zile nici un contract cu gradinita. dupa mai mult de o sapt de insistente..si raspunsuri in 2 peri cum ca ..dar nu ma mai sacaiti doamna ca nu am uitat...mi se spune..ca nu se deconteaza nimic..nici macar masa..chiar daca am scutire..pt ca asa scrie in contract(care contract?) si ca daca nu imi convine...pot sa aleg sa nu o mai aduc. repet ca platisem in avans luna iulie...

din august am decis ca e muult mai bine pt copilul meu sa stea acasa..

din pacate asta e experienta noastra la gradi melba.

ps:zilele trecute am intalnit in parc o mamica...care ..fara sa stie ca eu as fi avut copilul la melba imi povesteste cat de nemultumita este de ac gradi..caci copilul ei venea mereu murdar pe maini acasa...

ps: evident gradinita a avut si elementele ei bune. fetitza mea stie sa numere in engleza...a invatat si cateva cuvinte...copilul era tare incantat de gradinita...ceea ce inseamna ca ei nu erau tratati rau acolo.

va pup,

mami si Bia care tocmai a trait experienta primei zile de gradi la o gradi de stat (incomparabil mai bine).







bb Bia, mami Cori si cavalerul din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigrutz spune:

Cori, multumesc ca ai postat aici si experienta ta cu gradinita Melba. N-as fi vrut sa-si inchipuie cineva ca am ceva cu o anumita persoana de acolo sau cu toate, n-am facut decat sa povestesc exact ce s-a intamplat.
Si as mai avea o adaugare: cand am spus ca educatoarele lor ar mai trebui sa mearga la cursurile de psihologia copilului, am vorbit in cunostinta de cauza, sunt absolventa de filologie, iar pe diploma mea scrie profesor, si am si cativa ani de experienta in munca cu copiii, iar ei raman marea mea pasiune si dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cari spune:

Cori, Tigrutz, aproape ca mi-am retrait experienta avuta cu copilul meu la gradi cu pricina. Promisiuni, promisiuni, si goana dupa bani. Cu asta am ramas la 1 an de la contactul cu aceeasi doamna directoare. Si nu sunt numai eu, stiu inca doua mamici care au avut probleme similare.
Dom'ne m-am gandit ca o gradinita nu e o afacere ordinara si nu o poate face oricine, dar m-am inselat.
Har Domnului ca intre timp a iesit soarele si pe strada noastra, si acum suntem ok cu gradinita, nici nu s-a mai imbolnavit micuta ca data trecuta, totul e bine.
Inca o data pacat ca cineva se poate juca cu sentimentele (si chiar si cu banii) unor parinti care ar face orice pt copii lor, si istoria pare ca se repeta la nesfarsit...
Ca sa inchei, marturisesc ca m-am inregistrat pe Forum din indignare fata de situatia din aceasta gradinita, si-mi pare rau ca n-am avut curajul sa deschid topicul mai demult..ca de vizionat vizionez demult...
Pupaciuni,
Cari

Mergi la inceput