cum se ia TBC-ul?

cum se ia TBC-ul? | Autor: iacobica

Link direct la acest mesaj

saptamana viitoare urmeaza sa merg in vizita la socrii mei pentru trei zile si am o problema: anul trecut socrul meu a avut TBC. a stat o luna internat in spital, iar dupa tratament i-au spus ca nu mai este contagios. numai ca eu stiu ca TBC-ul nu se vindeca niciodata si, doar ramane in stare latenta. BB are 1 an si aproape 3 luni si nu stiu cat este de periculos pentru el acest contact cu bunicul
puteti sa-mi da-ti vreun sfat?
multumesc


Laura si Raducu Stefanucu(16.06.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mamicuto,
TBC-ul,din cate imi amintesc eu,se ia prin saliva,cel mai usor(stranut,pupat) si prin bagarea mainilor murdare in gura,plus de la laptele de vaca baut,daca este o vaca bolnava de TBC...
Cel mai bine ar fi sa-l rogi pe bunic sa nu o pupe ,iar tu sa speli fetita pe manute des...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

TBC-ul se transmite prin tuse sau prin sputa eliminata. Eu stiu ca bolnavii de TBC sunt luati in evidenta si se supun periodic unor controale.Intreba-ti socrul daca a facut de curand acest control si daca este negativ.Si daca Raducu tau este vaccinat BCG,atunci are o oarecare protectie fata de aceasta boala.Dar,parerea mea ca mai bine este sa previi...

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Dupa cum a spus si MIHA daca socrul tau a facut controale regulate si i-au iesit analizele negative nu ai de ce sa-ti faci griji.Singura problema ar fi daca mai locuieste cineva cu el in casa si daca a facut analize sa vada daca e purtator de microb de la el.se pare ca TBC-ul a ajuns in zilele noastre o boala care se transmite foarte repede si sunt multe cazuri de imb. sau multi purtatori de microbi si descopera boala foarte tarziu ori la un control de rutina ori la o raceala la care nu mai trece tusea.De aceea medicii recomanda aerisirea camerelor bine si stersul prafului cat mai des ca stropii care au sarit prin staranut sau tuse se depun pe firicelele de praf care pot infecta pe oricine.deci parerea mea este ca intai sa te interesezi cum stau lucrurile acolo si apoi sa pleci cu copilul.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

din cele ce stiu eu, TBC-ul se trateaza nu ramane in stare latenta, DACA se face tratamentul complet, adica 7-12 luni, in functie de stadiu.
Socrul tau nu mai reprezinta nici un pericol, poate sa-l si pupe pe cel mic si sa se joace cu el, daca s-a tratat cat i s-a spus sa se trateze, daca a iesit din evidenta dispensarului. Asa....si in mijloacele de transport in comun, si peste tot unde e aglomeratie exista potentiali bolnavi, si nu e suficient un stranut, sau o tuse in nas....ci un sistem imunitar slabit. Cititi pe net, dati o cautare pe google si veti vedea ca desi se transmite foarte usor, nu toti cei ce intra in contact cu bacilul dezvolta boala. In esenta toti am intrat in contact deja cu bacilul pt ca este foarte raspandit si rezistent, rezista si pe strada si pe obiecte...

Du-te fara grija cu cel mic, daca tu consideri ca socrul tau a fost suficient de responsabil sa se trateze ca lumea. Ca daca nu a luat tot tratamentul.....s-a cronicizat deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cronicizare?!?
Exista TBC secundar, care se dezvolta la orice organ posibil, inclusiv la nivellul oaselor! Netratat, este letal! Deci, ca si la sifilis, tratezi faza primara, esti vindecat, n-o tratezi pina la capat, fiul mortii scrie pe tine!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Daca s-a tratat si si-a facut analizele, lasa omul sa pupe copilul, nu-l pune intr-o situatite proasta degeaba. Si eu am avut in familie si nu e nici un risc daca tratamentul a fost facut cum trebuie. In plus, degeaba il feresti de bunic- de care mai stii ca are analizele bune- si ii stranuta un copil sau un adult in fata si nici nu stii ca a luat boala. Mergi fara grija si vizita placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

DEci, Simina, vad ca esti medic de familie, explica-mi si mie cum e cu faza primara si cea secundara pt ca eu stiu asa:

- faza primara e aceea in care iei contact cu bacteria insa NU dezvolti boala, desi ai bacilul in tine, sistemul imunitar il tine bine in frau. Nestiind exact cant ai luat contact cu bacteria, nu te poti trata, pt ca nici nu esti bolnav practic

- faza secundara e cand dezvolti boala activa datorita faptului ca sistemul imunitar a clacat si a permis inmultirea bacteriei in tesutul unde s-a localizat. Faza asta se trateaza complet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Simina cand ai vreme sa-mi spui daca stiu bine, ca am mai discutat cu o mamica despre asta si sa stiu sa nu fi spus ceva nereal, eu atat am inteles din ce scrie pe niste site-uri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

TBC-ul este o boala pt. care in facultate am invatat citeva luni bune. Numai despre ea.
Pe f. scurt, tuberculoza primara e aia pulmonara, aparuta la nivelul aparatului legat de poarta de intrare (ap. respirator) si care se trateaza bine-mersi in ziua de azi. La noi in tara e cam jale, morbiditate mare (cazuri nou aparute), deoarece bolnavii, odata lasati la vatra, nu mai merg la dispensar sa-si ia tratamentul si uite asa...
Tuberculoza secundara sau ftizia poate fi si pulmonara, dar bacilul, netratat fiind in prima faza, deja cu o rezistenta crescuta la medicamnete, se poate cantona si in alte organe, de la oase la rinichi. Netratata este mortala. Ma indoiesc, insa, ca un ftizic, dupa ce si-a batut joc de tratament in faza primara a bolii, vazind ca a ajuns in halul in care a ajuns, isi va mai bate joc si de data asta de tratament.
Asta f. pe scurt, ca e si we, si oricum nu pot sta mult pe scaun la calc, ca ma doaaaare spatele de mooooorrrrr!!!!!

Sanatate tuturor!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

multumesc, acum am inteles

un masaj la spate ar fi bun la ora asta

Mergi la inceput