Clisma?

Clisma? | Autor: catutza

Link direct la acest mesaj

Se mai face clisma inainte de nastere? Eu am intrebat doua prietene care au nascut anul trecut in luni si la spitale diferite si prima care a nascut in ianuarie la Filantropia a facut clisma,,iar a doua care a nascut in iunie la Municipal nu a facut, dar mi-a zis ca dr ei ia zis ca in ziua respectiva sa nu manance nimic( ok,dar de unde stiu eu sigur ca o sa nasc in ziua aia?).Daca se face este asa de groaznic si de jenant cum se aude? Mie nu-mi surade deloc ideea de a mi se face clisma, am mai auzit o varianta cu supozitorul cu glicerina-asta suna mai bine!Voi ce stiti?catutza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Daca ai norocul sa nu fi mancat nimic, nu ti se face clisma. la Filantropia se face numai daca ai mancat. La Giulesti se da un ulei pe gura care te face sa mergi imediat la wc. Nu este asa groaznic, numai ca dupa clisma curge din tine .......de stai numai la buda.

Laura si bebe Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Poti lua tu, singurica, un Forlax sau macar Lactuloza, sa vezi cum te curata! Si nu mai stai sa-ti infiga furtunul in ca sa te simti nu-stiu-cum!

Nastere usoara!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Pai culmea e ca cea care a nascut la Filantropia nu mancase nimic 2 zile si o noapte ca atata au lasat-o sa se chinuie si dupa toate astea tot i-au facut clisma.catutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eu as fi murit de foame, frateeee!!!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Clisma se mai face si pentru a provoca nasterea (apa calda in rect se pare ca are si acest rol ...); mie mi-au facut in scopul asta ca am nascut provocat.

Si nu e groaznic deloc. E o senzatie de jena, dar suportabila.

Gabi, mamik de Eva si Lucas
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Si mie mi-a facut clisma, cu toate ca nu am nascut in Romania, vroiam sa spun ca nu doare deloc... de fapt dupa ce iti face trebuie sa nu mergi la 5 minute ca sa isi faca efectul cum trebuie.
Alea 5 minute la mine cred ca au fost 3, simteam ca ma scap in pantaloni daca mai stat mult... atata tot, dar durere nu este...

Nastere usoara!



Pupici,
Katink si Emma Andreea, 5 august 2005
Fotografii cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

La prima nastere nici eu nu am facut clisma...mai ales ca am ajuns la maternitate cu 2 ore inainte de a iesi copilu' si am nascut....hm...va dati voi seama cum...De aia o fi Alex asa norocos...
Cu Luana in schimb a fost altfel,ca mi s-a facut clisma...Sincer,eu una m-am simti tare nasol dupa clisma aia,nu mai facusem pana atunci asa ceva...Pe langa faptul ca asistenta m-a obligat sa stau 15 minute inainte sa merg la wc,cand m-am dus in final...uau...ziceai ca e turbo jet....groaznic a fost....mai rau a fost faptul ca nu era apa calda,locul de baie era murdar si nici loc nu aveam si a trebuit sa ma spal cu apa rece ,stand cumva intr-un picior si cu vreo 3-4 mamici la usa,care asteptau sa intre la wc....Un chin...
Nush ce sa zic:ca e necesara clisma,eu cred ca este,dar....se descurca fiecare cum poate in functie de conditii....
Catutza,nastere usoara si...curaj,ca nu-i dracu' chiar asa negru!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Multumesc de incurajari,nu-mi e frica de clisma,i-mi e frica de conditiile de acolo,de cine i-mi va face "bucuria",de faptul ca nu am mai facut niciodata asa ceva...e ceva de care as vrea sa scap,si care mi se pare foarte jenant.catutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

quote:
Originally posted by Katink

Si mie mi-a facut clisma, cu toate ca nu am nascut in Romania, vroiam sa spun ca nu doare deloc... de fapt dupa ce iti face trebuie sa nu mergi la 5 minute ca sa isi faca efectul cum trebuie.
Alea 5 minute la mine cred ca au fost 3, simteam ca ma scap in pantaloni daca mai stat mult... atata tot, dar durere nu este...

Nastere usoara!



Pupici,
Katink si Emma Andreea, 5 august 2005
Fotografii cu noi



Aceeashi situatzie ca la Katink, nitzica jena- apropo, nu e ditai furtunu, ci o kestie subtzirica rau, cel putzin asha e aci- shi p-orma n-am mai fost stresata, ca la Bogdanelu habar n-aveam de clisma, ca tre facuta, shi cre c-o fi aterizat ceva pe el, da la Julia am shtiut lectzia, shi-am cerut io clisma

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Mie nu mi-au facut clima si nici nu m-au intrebat cand am mancat ultima data (mancasem bine chiar in seara aceea, la o petrecere), ceea ce ma face sa cred ca la maternitatea unde-am nascut asta nu-i o procedura de rutina. Oricum se intamplase sa merg la toaleta chiar inainte sa ajung la spital, si urmatoarea data a fost la cateva ore dupa nastere. La expulzie a iesit bb si atata tot.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput